اهمیت استفاده از دفتر ریاضی و دفتر شیمی

دفتر مخصوص دروس یکی از ابزار و لوازم التحریر ضروری برای دانش آموزان و دانشجویان هستند. داشتن دفتر به خصوصی با ویژگی های خاص برای هر درس می تواند دانش آموز را بیشتر ترغیب به یادگیری کند؛ زیرا در این دفترها مطالب به صورت منظم قرار می گیرند و خواندن دوباره آن‌ها بسیار لذت بخش است.

دفتر ریاضی و دفتر شیمی، دو مورد از مهم ترین دفترهای کاربردی هستند که می توان با دقت و نظم بیشتری فرمول های این دو درس و نکات مهم را در آن یادداشت کرد و در دفعات مختلف آن‌ها را به راحتی مطالعه کرد.


دفتر ریاضی چیست + چه ویژگی هایی دارد؟

استفاده از دفتر مخصوص ریاضی می تواند باعث منظم شدن تکالیف دانش آموزان شود؛ این دفترها به صورت پوشه هایی دارای کاغذهایی با ترکیب بندی خاص، جلدی به شکل کتاب و یا کلاسورهای 3 حلقه ای برای سازماندهی برگه های تکالیف در بخش های مختلف آن هستند. این دفترچه‌ ها شامل قسمت مربوط به یادداشت، بخشی برای نوشتن راه‌ حل ‌های مسائل تحقیق، قسمتی برای نوشتن تکالیف و پاسخ‌ های مسائل ریاضی می باشند.

دفترهای ریاضی شامل کاغذی  تک خط مشکی یا شبکه ‌ای (گرافی) هستند که در اندازه‌های شبکه‌ ای مختلف تولید می شوند. به طوری که دفتر ریاضیات دوره تحصیلی ابتدایی دارای کاغذ توری 3/4 اینچی و کاغذ توری 1/2 اینچی هستند.

کاغذ توری برای انجام عملیات، نمودار و فرمول های ریاضی عالی است؛ زیرا نه تنها به تراز کردن اعداد در معادلات کمک می کند، بلکه ترسیم انواع نمودارهای میله ای را سریع و آسان می کند. همچنین از دفتر ریاضی برای حل مسائل تمرینی و یادداشت کردن اصطلاحات و مفاهیم مهم ریاضی نیز استفاده می شود.

 

اهمیت خرید دفتر ریاضی

برای بسیاری از معلمان مرتب نوشتن مسائل ریاضی و پاسخ آن‌ها در دفترهایی بخش بندی شده و مخصوص اهمیت زیادی دارد؛ زیرا این کار می تواند یادگیری دانش آموز را افزایش دهد و هر موقع بخواهد به راحتی مسئله مورد نظر را در دفتر مخصوص ریاضی پیدا می کند. همچنین با خرید دفتر ریاضی، دانش آموزان تصویر واضح تری از پیشرفت در این درس را می توانند به والدین و معلمان خود ارائه دهند.

به دلیل اینکه تکالیف و مسائل ریاضی در این دفترها به صورت بسیار منسجمی سازماندهی می شوند، دانش آموزان با اشتیاق و در دفعات مکرر از این دفتر استفاده می کنند. این ویژگی می تواند در یادگیری موثر دانشجویان و دانش آموزان بسیار مفید باشد.

بخش های مختلف دفتر مخصوص ریاضی

با استفاده از روش های متفاوتی می توان بخش های مختلف دفتر ریاضی را سازماندهی کرد؛ در ادامه یک نمونه از نحوه سازماندهی دفترچه های ریاضی توسط دانش آموزان آورده شده است.
 

1.بخش جزوات دفتر ریاضی

در قسمتی از دفتر ریاضی می توان برگه های تکالیف، گزارش های مشارکت و قوانین و رویه های کلاس را نگهداری کرد.
 

2.بخش خلاصه و مرور

در این بخش موارد زیر قابل نوشتن هستند:
❖ هر کاری که دانش آموزان برای تکالیف درون کلاس انجام می دهند در این قسمت وارد می شود که می تواند شامل نوشته ها، نمودارها، تصاویر باشد که نشان دهنده تفکرات و تصورات دانش آموزان در مورد درس است.
 

❖ یادداشت هایی که به دانش آموز کمک می کند نکات درسی را بیشتر به خاطر بسپارند و ثبت یادداشت های کار گروهی در بخش خلاصه و مرور دفتر مخصوص ریاضی نوشته می شوند. این یادداشت ها می توانند به عنوان یک مرجع باشند؛ زیرا اشکالات درسی درون کلاسی را حل می کنند، برای پاسخ دادن به سوالات تکالیف از آن‌ها استفاده می شود و با مطالعه آن‌ها دانش آموزان آمادگی بیشتری برای امتحانات پیدا می کنند.
 

❖در بخش خلاصه و مرور می توان گزارشی از یادگیری دانش آموز را به دست آورد؛ در این قسمت از دفتر ریاضی دانش آموزان آن چیزی را که یاد گرفته اند می نویسند.
 

3.بخش واژگان دفتر ریاضی

در این قسمت از دفتر مخصوص ریاضی دانش آموزان می توانند با استفاده از واژگان کلیدی مباحث درسی توضیحاتی را برای مسائل ریاضی ارائه دهند و مطلب مورد نظر را با درک بیشتری فرابگیرند.

4.بخش تکالیف خانه

در بخش تکالیف منزل دفتر ریاضی دانش آموز تکالیف تعیین شده را بر اساس درجه اهمیت می نویسد.

 

نحوه استفاده صحیح از دفتر ریاضی

نگهداری و استفاده درست از دفتر مخصوص ریاضی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا قیمت دفتر ریاضی نسبت به انواع دفتر معمولی بیشتر است و نمی توان آن‌ها را مثل دفترهای معمولی استفاده کرد. چرا که در این صورت خیلی زود این دفتر خراب می شود یا برگه های آن کنده شده و مجبور به خرید دفتر ریاضی در بازه زمانی کوتاهی هستید که باعث هدر رفت هزینه می شود. در صورتی که معلم به منظور نظم بخشیدن به تکالیف دانش آموزان برای تمیزی و مرتب بودن تکالیف در دفتر ریاضی امتیازی در نظر بگیرد، می تواند در جهت استفاده صحیح از دفتر ریاضی بسیار موثر باشد.

 

شیوه های امتیاز دادن به دفتر ریاضی دانش آموزان
 

روش های مختلفی برای امتیازدهی به دفتر کار ریاضی دانش آموزان وجود دارد. در اینجا چند ایده معرفی می کنیم که می توانید آن‌ها را برای نمره دهی به دفتر ریاضی استفاده نمایید.

❖ هر روز تعدادی از نوشته های دفتر مخصوص ریاضی دانش آموزان را بخوانید و در مورد آن‌ها نظر بدهید و امتیازی برای آن در نظر بگیرید.
 

❖ در پایان کلاس ریاضی یادداشت ها و نظرات دانش آموزان را جمع کنید و به آن‌ها نمره بدهید و یا آنکه به سوالات دانش آموز پاسخ دهید. در نهایت برگه های دفتر ریاضی دانش آموزان را به آن‌ها برگردانید تا در دفتر ریاضی خود قرار دهند. چرا که طرح دفتر ریاضی می تواند به صورت کلاسوری و حلقه ای باشد که گذاشتن و برداشتن برگه ها در آن بسیار راحت است.
 

❖ همچنین برای بررسی دفتر ریاضیات دانش آموزان می توانید در پایان یک واحد تمام یادداشت های آن‌ها را جمع نمایید و آن‌ها را بر اساس اهمیت درجه بندی و نمره بدهید.
 

❖ بررسی تصادفی دفتر مخصوص ریاضی دانش آموزان روش دیگری برای امتیاز دهی به آن‌ها است.
 

❖ به طور دوره ای از دانش آموزان بخواهید یادداشت های دفتر ریاضی خود را روی یک برگه کاغذ بنویسند و در ادامه بر اساس اطلاعات دانش آموزان به دفتر مشق ریاضی آن‌ها امتیاز بدهید.

 

انواع مختلف کاغذ دفتر ریاضیات

دفتر  math یکی از ملزومات درس ریاضی و ابزارهای یادگیری این درس است که در آن می توان نکات آموزشی مهم ریاضی را یادداشت کرد. خرید دفتر ریاضی می تواند به دانش آموزان در یادداشت برداری، ترتیب عملیات، حل مسائل و کار با اعداد صحیح کمک زیادی کند. اما نکته مهم در مورد دفتر مخصوص ریاضی نوع کاغذ آن است تا بتوان عملیات و فرمول های ریاضی را با دقت بیشتر و مدیریت بهتری در این دفتر نوشته و نگهداری کرد.

 

1. کاغذ خط دار دفتر ریاضی

کاغذ خط دار از قدیم برای نوشتن ریاضیات مورد استفاده بوده است و در بیشتر دفترها می توان حالت خط دار را مشاهده کرد. از طریق چند راهکار می توان از کاغذ خط دار برای سازماندهی یادداشت های ریاضی و تکمیل تکالیف استفاده کرد. برای این کار باید کاغذ خط دار دفتر ریاضی را به بخش های مختلف شامل محلی برای وارد کردن فرمول ها، قسمتی برای نوشتن اصطلاحات کلیدی، جایی برای ذکر مثال ها و قسمتی برای انجام مراحل حل مسئله ریاضی تقسیم نمود.
 

روش دیگر استفاده از دفتر خط دار برای نوشتن ریاضیات، کشیدن یک خط در وسط صفحه است و سپس از یک طرف برای نوشتن مسائل و از طرف دیگر برای انجام فرآیند حل مسئله استفاده کرد. همچنین می توان کاغذ دفتر مشق ریاضی را به صورت افقی قرار داد و از خطوط به عنوان ستون استفاده نمود. ستون ها برای ضرب اعداد بزرگتر یا جمع/ تفریق اعداد اعشاری بسیار عالی هستند؛ زیرا مانع از بین رفتن مقادیر مکانی می شوند.
 

2. کاغذ رسم نمودار دفتر با طرح ریاضی

کاغذ گراف فقط برای رسم نمودار نیست و مانند کاغذ خط دار، کاغذ گراف نیز می تواند به اعداد کمک کند تا ارزش مکانی خود را حفظ کنند. در ادامه برای استفاده از کاغذ نمودار دفتر ریاضی چند پیشنهاد دیگر ارائه می شود:

  • استفاده از کادرها برای ردیف نگه داشتن اعداد در تقسیم طولانی
  • ارائه تصویری برای مسائل ضرب با رسم مستطیل با استفاده از دفتر ریاضی با کاغذهای رسم نمودار
  • ایجاد نمودارها، شکل های مختلف و خطوط عددی در دفتر با طرح ریاضی کاغذ گراف
  • کشیدن محیط و مساحت در دفتر مخصوص ریاضی دارای کاغذ رسم نمودار


3. کاغذ نقطه دفتر مخصوص ریاضی

کاغذ نقطه در دفتر ریاضی فانتزی می تواند؛ مانند یک ژئوبرد دو بعدی عمل کند که یکی یا همه کارهای مثل رسم و مقایسه اشکال هندسی، پیدا کردن خطوط تقارن، نوشتن یادداشت های درس ریاضی و استفاده از نقطه ها به عنوان نقطه ای مشخص در این نوع کاغذها قابل انجام است. فروشگاه آنلاین ناچو در تولید و فروش انواع دفتر ریاضی (math) و دیگر دفترهای مخصوص هر درس فعالیت می کند. می توانید با کیفیت ترین دفتر مشق ریاضی از لحاظ اندازه (دفتر ریاضی بزرگ) و طرح دفتر ریاضی متنوع را در آن مشاهده و سفارش داد.
 

دفتر ریاضی

 

4.کاغذ رنگی دفتر ریاضیات

استفاده از کاغذهای رنگی مختلف می تواند به دانش آموزان کمک کند تا آنچه را که در کلاس ریاضی می آموزند سازماندهی و تجسم نمایند. در دفتر با طرح ریاضی برای یادگیری حقایق ریاضی توسط دانش آموز از رنگ های مختلفی استفاده می شود؛ برای مثال برای نشان دادن اعداد مضرب 3، کاغذ به رنگ قرمز و برای نوشتن اعداد مضرب 4 کاغذ به رنگ آبی کاربرد دارد. همچنین برای نشان دادن یک کل و اجزای دیگر آن به طور جداگانه می توان کسرها را با رنگ های مختلفی بسازید. اگر دفتر ریاضی فانتزی با کاغذهای رنگی در دسترس نیست می توان در کاغذهای سفید دفتر ریاضی از خودکارهای رنگی استفاده کرد. 

 

نمونه هایی از دفتر ریاضیات

مدل های مختلفی از دفتر ریاضی تولید می شود که از لحاظ کیفیت کاغذ و جنس جلد با هم تفاوت هایی دارند؛ در ادامه چهار مدل از دفترهای مخصوص ریاضی را معرفی می کنیم.
 

1.دفتر با کاغذ فواره‌ ای سازگار با گواهی  FSC

این نوع دفتر طرح شیمی با نخ صحافی شده و به صورت کاملا صاف باز می شود؛ گوشه های گرد این دفتر از گیر کردن در کیف یا جیب جلوگیری می کند. دفتر ریاضی با کاغذ فواره ای 100 گرم وزن داشته و دارای 180 صفحه است؛ همچنین این نوع دفتر جلد سخت مقاوم به آب در ابعاد 21cm x 15cm دارد.
 

2.دفتر با طرح ریاضی کلاسیک  Moleskine

این دفتر ریاضی دارای 192 صفحه کاغذ نقطه دار است که برای نوشتن معادلات و رسم نمودار یک دفترچه یادداشت ایده ال می باشد. دفتر مخصوص ریاضی Moleskine کاغذی نسبتا ضخیم دارد؛ بنابراین در حین کار با جوهر نگرانی در مورد پخش شدن جوهر به اطراف وجود نخواهد داشت.
 

3.دفتر مخصوص ریاضی  Moleskine Chier

برای انجام محاسبات ریاضی بهترین انتخاب خرید دفتر ریاضی مدل Moleskine Chier است؛ این دفتر با 64 صفحه کاغذ مربع ضخیم به خوبی برای ترسیم نمودارها و نوشتن اثبات ها مناسب می باشد. اندازه دفتر مخصوص ریاضی Moleskine Chier 3.5 در 5.5 اینچ بوده و به اندازه ای کوچک است که در جیب لباس نیز قرار می گیرد.
 

4.دفتر ریاضی Ampad Evidence

برای خرید دفتر ریاضی با بودجه کم و بسیار ارزان بهترین گزینه Ampad Evidence Notepad است؛ این دفتر شامل 100 برگ کاغذ مربعی با برش ضخیم است که به یک جلد پشتی سخت متصل می شود. این جلد سخت در مواقعی که میز در دسترس نیست یک ابزار مناسب برای نوشتن راحت روی کاغذ دفتر است.

 

اهمیت استفاده از دفتر شیمی برای ثبت آزمایش ها

زمانی که در یک آزمایشگاه شیمی یا کلاس درسی شیمی فعالیت می کنید برای نوشتن صحیح فرمول های شیمی و اعداد نیاز به دفتر مخصوص شیمی خواهید داشت. دفتر شیمی یک ابزار ارزشمند و ساده است که برای یادداشت های دقیق نکات مهم آزمایشگاه شیمی کاربرد زیادی دارد. با استفاده از این دفترها می توان به راحتی اطلاعات مورد نیاز را ردیابی کرد و از نتایج تحقیقات به خوبی حافظت می شود. دفتر طرح شیمی به شکل های مختلف در بازار وجود دارد که بر اساس نیاز خود می توانید آن‌ها را تهیه کنید.

 

دفتر شیمی

 

عوامل مهم در خرید دفتر شیمی

دفتر طرح شیمی در اقسام مختلفی تولید و وارد بازار می شود و هر دانش آموز یا دانشجویی که در آزمایشگاه شیمی کار می کند می تواند بسته به کاربرد و سلیقه خود مدل های متنوعی را انتخاب نماید. برای خرید دفتر مخصوص شیمی در انواع گوناگون می توانید به گروه هنری ناچو مراجعه کنید. برای خرید دفتر مخصوص شیمی باید سه فاکتور مهم زیر را در نظر گرفت.

 

1.نحوه اتصال برگه های دفتر طرح شیمی

دفترهای شیمی جایی مناسب و مطمئن برای نگهداری شرح آزمایش ها و نتایج و فرمول های مورد نیاز هستند. دفتر شیمی که برگه های آن با سیم های مارپیچی به جلد متصل شده اند دفترهای مناسبی برای درس شیمی نیستند؛ زیرا نمی توانند به صورت ایمن از اطلاعات وارد شده در آن‌ها محافظت کنند. همچنین صفحات این دفترها به راحتی کنده شده و احتمال پاره شدن اوراق و از بین رفتن اطلاعات بسیار زیاد است که می تواند مشکلات بزرگی را برای کارهای تحقیقاتی به وجود آورد. بهترین دفتر، دفترهای کلاسور طرح شیمی هستند که به راحتی برگه ها قابل جا به جایی و جایگزین کردن می باشند. همچنین دفترهایی که برگه های آن‌ها به صورت دوخته و صحافی شده هستند دارای صفحات مستحکم بوده و می توانند به آسانی به حالت صاف باز شوند.
 

2.بررسی ویژگی های مهم دفتر شیمی

تحقیقات آزمایشگاهی باید خوانا، سازماندهی شده و کامل باشند تا بتوان در مواقع لزوم از آن‌ها استفاده کرد. بر همین اساس یک دفتر مخصوص شیمی مناسب آزمایشگاه دارای ویژگی هایی است که می تواند این انتظار را برآورده نماید. فهرست مطالب داخلی در دفتر شیمی این امکان را برای کاربر فراهم می ‌کند که در حین پر کردن دفترچه، تحقیق خود را مرتب کرده و برچسب بزند. همچنین روند بررسی تحقیقات، یافتن داده های خاص یا به اشتراک گذاری آزمایش با دیگران را ساده می کند. یک دفتر کلاسور شیمی آزمایشگاهی که دارای صفحات شماره گذاری شده، کاغذ شبکه ای و سایر ابزارهای مفید برای سازماندهی و منسجم نگه داشتن تحقیقات هستند می توانند یک وسیله کاربردی برای تکالیف درسی شیمی دانش آموزان در نظر گرفته شوند.
 

3.استحکام و دوام دفتر مخصوص شیمی

آخرین فاکتور برای خرید دفتر شیمی توجه به دوام و استحکام این محصول است؛ زیرا این دفتر در بین سایر وسایل آزمایشگاهی و روی میز کاری قرار می گیرد و در معرض خطر ریخته شدن مواد شیمیایی روی آن می باشد. همچنین طی ماه ها به طور دائم این دفتر داخل کیف گذاشته و برداشته می شود که باعث فرسودگی آن خواهد شد. در نتیجه برای اینکه دفتر طرح شیمی تا مدت ها قابل استفاده و در برابر مواد شیمیایی و جا به جایی های مکرر مقاوم باشد باید جنس اوراق و جلد آن از استحکام و کیفیت بالایی برخوردار باشند. از این رو دفتر کلاسور طرح شیمی که دارای اتصالات ایمن برگه ها به یکدیگر هستند و پوشش محکمی دارند می توانند به عنوان بهترین دفتر مخصوص شیمی از لحاظ دوام و استحکام زیاد انتخاب شوند.

 

اهمیت خرید دفتر شیمی

به طور کلی در ابتدا طراحی ظاهری زیبای جلد دفترها می توانند باعث جذب مشتری شوند؛ به همین دلیل دفتر طرح شیمی بر روی جلد خود دارای تصاویر بسیار زیبا از بزرگان دنیای شیمی و مخترعان و دانشمندان این رشته است. همچنین بهترین طرح های این دفترها ایجاد شکل هایی از وسایل آزمایشگاهی شیمی می باشد که می تواند توجه بسیاری از دانش آموزان را به خود جلب نماید. از این رو کلاسور شیمی را می توان به عنوان هدیه ای جذاب، کاربردی و ایده ال برای دوستان یا دانش آموزان خود خریداری کنید.


انواع مختلف دفتر مخصوص شیمی

یک دفتر طرح شیمی با تصاویری از گل همیشه بهار شاد روی جلد خود می تواند در کاربر حس بسیار خوبی را ایجاد کند  که روی دقت کاربر برای انجام آزمایش بسیار موثر است. دفترچه یادداشت آزمایشگاه شیمی مکان مناسبی برای ثبت یافته ها و تجزیه و تحلیل نتایج است. این دفترها در اندازه های متنوع در بازار وجود دارند و هر یک دارای فضایی برای فهرست کامل مطالب و صفحات شماره دار دارند تا بتوان به راحتی آزمایش خاصی را در دفتر پیدا کنید. در ادامه چند نمونه دفتر شیمی با طرح های جذاب را معرفی می کنیم.
 

1.دفتر طرح شیمی با نمودار شش ضلعی شیمی آلی

در این دفتر مخصوص شیمی می توان به راحتی ساختارهای آلی و زنجیره های کربنی را ترسیم کرد. طرح روی جلد این دفتر به رنگ آبی و دارای تصویر جدول تناوبی است و اندازه شش ضلعی ها 0.2 اینچ در هر طرف (شومیز) می باشد. این دفترچه برای آموزش و یادگیری دانش ‌آموزان شیمی و دانشجویان بیوشیمی بسیار مفید خواهد بود. دفتر شیمی با طرح نمودار شش ضلعی اندازه 11 در 8.5 اینچ دارد که اندازه مناسبی برای حمل در کوله پشتی می باشد. این دفترچه 120 صفحه ای دارای جلدی مقاوم بوده که به صورت حرفه‌ای صحافی شده است.
 

2.دفتر طرح مارپیچی Crow-matography شیمی

دفتر شیمی طرح مارپیچی Crow-matography در اندازه  A5 و ابعاد ورق 8.3 در 5.8 اینچ معادل 14.8 x 21cm تولید شده و روی جلد آن سه کلاغ بامزه در حال انجام آزمایش شیمی کروماتوگرافی کاغذی هستند؛ در تصویر پشت جلد پیشرفت نتایج در سه لوله آزمایش نشان داده شده است. این دفتر دارای 60 صفحه با وزن 90 گرم بوده و نوع کاغذ آن به صورت گراف خط دار یا شبکه‌ای می باشد. جلد پشتی ساده این دفتر شیمی به رنگ مشکی بوده و دارای یک جیب در داخل است.

 

جمع بندی

دفتر ریاضیات در کنار سادگی و زیبایی که دارد می تواند برای نوشتن دقیق و حل مسئله بسیار کارآمد باشند؛ زیرا صفحات بیشتر این دفترها به دو ستون شبکه مانند تقسیم شده اند. انواع دفتر ریاضی قابلیت های بسیاری دارند و از آن‌ها برای حل تمرینات ریاضی، نوشتن فرمول های ریاضی و انواع نمودارها می توان استفاده کرد. نوع دیگر دفترها، دفتر شیمی (chemistry) است که در انواع متنوع تولید شده و می تواند یک هدیه عالی برای دانش آموزان و دانشجویان یا معلمان درس شیمی باشد.