علت لرزش ماشین لباسشویی چیست؟ + چند راه حل ساده

لرزش ماشین لباسشویی در محصولات برندهای مختلف با هم فرق دارد، به طوریکه برخی از آنها در زمان شستشوی لباس به شدت تکان میخورند. اما بعضی از اوقات لباسشویی لرزش غیرطبیعی دارد و روند کار آن با قبل کمی تغییر پیدا می کند. در این صورت ابتدا باید به دنبال علت مشکل بود و سپس آن را برطرف کرد. در ادامه به چند علت اصلی لرزش ماشین لباسشویی و راه حل های ساده برای رفع آن اشاره خواهیم کرد.

خرابی کمک فنر؛ اصلی ترین دلیل لرزش ماشین لباسشویی

در ماشین های لباسشویی دیگ با قطعه ای به نام کمک فنر به جداره داخلی متصل است. این قطعه از برخورد شدید دیگ با جداره در زمان چرخش جلوگیری نموده و در عین حال روند چرخش را آسان می کند. خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی باعث میشود دیگ در داخل مخزن تعادل نداشته با شدت به جداره ها برخورد کند. در اثر برخورد دیگ با جداره ها صدای زیادی از داخل دستگاه به گوش میرسد. بهترین کار در این شرایط تعویض کمک فنر است.

برای تعویض این قطعه باید پنل جلو و عقب لباسشویی باز شود و از قسمت پایین دیگ، کمک فنر را جستجو و سپس از جای خود با احتیاط جدا کنید. سپس کمک فنر استاندارد و سالم را جایگزین قطعه قبل کنید.

پر کردن بیش از اندازه دیگ ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی دارای ظرفیت خاصی هستند و نباید بیش از اندازه لباس در آنها قرار داد. اگر در لباسشویی بیش از اندازه لباس قرار دهید، لباس ها به هم گره خورده و در یک قسمت از دیگ جمع میشوند. به دلیل تجمع مقدار زیاد لباس در یک بخش از دیگ توازن در دستگاه به هم میخورد و دچار لرزش خواهد شد. لباس های اضافه را از لباسشویی خارج کنید تا مشکل برطرف شود.

اگر لباس ها به هم گره خورده اند، ابتدا آنها را از لباسشویی خارج و سپس گره را باز کنید. سپس تعداد کمی از لباس ها را متناسب با ظرفیت دستگاه داخل دیگ قرار دهید. برای جلوگیری از بهم خوردن توازن در لباسشویی بهتر است لباس های کوچک را با پرده و ملحفه در داخل مخزن قرار ندهید. پرده و ملحفه با کمی چرخش به لباس ها گره خورده و در نهایت باعث لرزش زیاد لباسشویی میشوند.

تراز نبودن لباسشویی روی زمین

یکی از مهم ترین نکات در آموزش تعمیرات لباسشویی، توجه به تراز بودن دستگاه روی زمین است. ماشین لباسشویی را باید روی سطح کاملا صاف و بدون شیب قرار دهید. در غیر این صورت لرزش ماشین لباسشویی غیرطبیعی خواهد بود. در صورت رفع نکردن این لرزش ها به قطعات داخلی به مرور آسیب وارد میشود.

تنظیم ارتفاع پایه های ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل لرزش ماشین لباسشویی، تنظیم نبودن پایه های دستگاه است. ارتفاع پایه های ماشین لباسشویی را برای تراز کردن آن می توان به اندازه مورد نیاز تنظیم کرد. اگر ارتفاع پایه ها استاندارد نباشد، ماشین لباسشویی در حین شستشوی لباس ها تکان های شدیدی میخورد. با چرخاندن پایه ها در جهت عقربه های ساعت و عکس آن می توان ارتفاع آنها را تنظیم کرد.

لرزش ماشین لباسشویی به علت خرابی تسمه

تسمه پلاستیکی اصلی ترین قطعه برای چرخاندن موتور و انتقال انرژی برای چرخاندن دیگ است. تسمه به مرور زمان فرسوده و شل میشود و در زمان حرکت دیگ را به شدت تکان می دهد. تعویض تسمه نیاز به مهارت دارد و در صورت نداشتن تخصص بهتر است با مراکز تعمیر لباسشویی در منزل تماس بگیرید.

لرزش ماشین لباسشویی به علت خرابی تسمه

بسته بودن پیچ های ترنسفر

در پشت ماشین لباسشویی پیچ های مخصوص برای محکم کردن دیگ تعبیه شده است. این پیچ ها بیشتر در زمان جا به جایی ماشیم لباسشویی کاربرد دارد تا در زمان انتقال دستگاه به آن آسیب وارد نشود. بعد از جا به جایی و نصب مجدد لباسشویی اگر پیچ ها باز نشود، فشار زیادی به دستگاه در زمان چرخش دیگ وارد شده و منجر به لرزش خواهد شد. اگر به تازگی ماشین لباسشویی را نصب کرده اید و لرزش غیر طبیعی دارد، پیچ های ترنسفر پشت آن را بررسی و باز کنید.

لرزش لباسشویی به علت خرابی فنرها

یکی دیگر از قطعات بسیار مهم در لباسشویی که باعث لرزش دستگاه میشود، فنر است. این فنرهای فلزی بسیار کوچک دیگ را به جداره ها متصل می کنند. با خراب شدن فنر دیگ در داخل محفظه تعادل ندارد و به اطراف برخورد می کند. برای رفع مشکل باید فنرها بررسی و در صورت نیاز تعویض شوند.

ترک برداشتن سه نظام لباسشویی

برای نگه داشتن دیگ در داخل محفظه و چرخش استاندارد آن قطعات زیادی نقش دارند. سه نظام و شفت از جمله قطعات مهمی هستند که در داخل لباسشویی نصب میشوند. در وسط سه نظام شفت قرار گرفته است که نقش مهمی در چرخاندن دیگ دارد. با توجه به اینکه سه نظم از جنس آلومینیوم است، به مرور و به دلیل سنگین شدن وزن دیگ ممکن است دچار ترک و شکستگی شود. با ترک خوردن سه نظام دیگ به صورت طبیعی نمی تواند در داخل مخزن بچرخد و در نهایت باعث لرزش دستگاه میشود.

بررسی سه نظام و شفت و تعمیر و تعویض آنها نیاز به تخصص و مهارت دارد. لذا در صورت نداشتن مهارت بهتر است با مراکز تعمیر ماشین لباسشویی تماس بگیرید.

اشکال در ساخت لباسشویی

همان طور که در ابتدای متن اشاره شد، برخی از مدل های لباسشویی در حالت طبیعی لرزش بسیار بالایی دارند. استاندارد نبودن طراحی و نوع قطعات و متریال به کار رفته در آنها همگی می توانند در بروز این مشکل نقش داشته باشند. در این صورت تنها راه چاره قرار دادن ماشین لباسشویی در کابین های مخصوص است. علاوه براین، سعی کنید در زیر پایه های لباسشویی پارچه قرار دهید تا صدای لرزش دستگاه اذیت کننده نباشد.  

جمع بندی

اگر ماشین لباسشویی کیفیت خوبی دارد و در حالت عادی بدون لرزش کار می کند، اما به یکباره متوجه تکان خوردن های شدید در آن میشوید، چند مورد زیر را بررسی کنید:

  • ماشین لباسشویی روی سطح صاف و تراز قرار ندارد
  • پایه های لباسشویی تراز نیستند
  • بیش از اندازه داخل لباسشویی را پر کرده اید
  • لباس ها در یک گوشه از دیگ جمع شده و توازن بهم خورده است
  • تسمه شل و فرسوده شده است
  • سه نظام و شفت دچار ترک و شکستگی شده است
  • کمک فنر و فنرها معیوب هستند و باید تعویض شوند
  • پیچ های ترنسفر پشت لباسشویی بسته هستند و باید باز شوند.