راز سرمایه گذاری سودآور در دنیای ارزهای دیجیتال

در دنیای امروز سرمایه گذاری و معامله مفهومی جدید پیدا کرده است. با آمدن کارت‌های بانکی استفاده از پول کاغذی روز به‌روز کم‌رنگ‌تر شد و حالا با آمدن ارزهای دیجیتالی تحولی شگرف در این عرصه اتفاق افتاد.

در حال حاضر خرید و فروش از طریق سرمایه‌ای صورت می‌گیرد که ناملموس‌ است و ماهیت فیزیکی ندارند. اما برای فعالیت در بازارهای سرمایه به دانش و اطلاعات جدیدی نیاز دارید که اساتیدی مانند امید فدوی در اختیار شما می‌گذارند. بنابراین اگر می‌خواهید در این بازار سرمایه گذاری سودآور داشته باشید، ابتدا باید با مفاهیم آن آشنا شوید.

پس در این مطلب همراه ما باشید تا از رمزارزها، سرمایه گذاری در آن‌ها، مزایا و ریسک‌های احتمالی بگوییم. در آخر نیز درباره یکی از صرافی‌های متمرکز و قدیمی یعنی سرمایکس صحبت کرده و راز کسب سود در دنیای رمزارزها را افشا می‌کنیم!

 

رمزارز چیست؟

کریپتوکارنسی یا رمزارزها دارایی‌های دیجیتالی هستند که مردم برای سرمایه گذاری یا خریدهای آنلاین از آن‌ها استفاده می‌کنند. برای بدست آوردن رمزارز شما ارز واقعی مانند تومان یا دلار را می‌دهید تا «کوین» یا «توکن» دیجیتال بخرید.

بهتر است به این صورت به قضیه نگاه کنید: خرید رمزارز مانند معامله پول خود در کشوری دیگر است. اگر می‌خواهید در رستوران‌های ایتالیا شام بخورید باید پول خود را به یورو تبدیل کنید.

ما برای دلار و یورو ارزش قائل هستیم زیرا می‌توانیم با آن‌ها کالا یا خدمات بخریم. رمزارزها نیز همین کاربرد را دارند. شما می‌توانید پول خود را به رمزارز تبدیل کنید و در جاهایی که آن را به‌عنوان پرداخت قبول دارند، به کار ببرید.

اما ماهیت این رمزارزها چیست؟ جالب است بدانید که کلمه کریپتوکارنسی (cryptocurrency) از واژه کریپتوگرافی (cryptography) آمده است که معنای (هنر نوشتن یا حل کدها) می‌دهد.

هر سکه (کوین) کریپتوکارنسی یک کد منحصر به‌فرد است. رمزارزها را نمی‌توان کپی کرد، بنابراین ردیابی و شناسایی آن‌ها در هنگام معامله آسان است. احتمالا شنیده‌اید که می‌گویند فلانی با سرمایه گذاری در رمزارزها هزاران دلار بدست آورد یا از دست داد. انگار که رمزارزها به طلای دنیای مدرن تبدیل شده‌اند.

 

کارکرد رمزارزها به چه صورت است؟

رمزارزها در فضای وب از شخصی به شخص دیگر انتقال می‌یابند، بدون این‌که مانند بانک‌ها به شخص ثالثی نیازمند باشند.

به بیانی ساده‌تر: فرض کنید به کودک همسایه پول می‌دهید تا حیاط خانه شما را تمیز کند. برای این کار به بانک یا ارگانی نیاز نداشتید تا انتقال وجه را رسمی‌کنید. عملکرد رمزارزها بدین شکل است.

پس رمزارزها غیرمتمرکز هستند. یعنی هیچ بانک یا ارگانی بر تولید، نظارت، ارزش و معامله آن‌ها نظارت یا نقشی ندارد.

به همین علت رمزارزها همان مقدار ارزش دارند که مردم تمایل دارند بابتشان پول پرداخت کنند. اگرچه ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند، اما برای معامله آن‌ها می‌توانیم از بسترهای متمرکز یا غیرمتمرکز استفاده کنیم.

در حال حاضر بیشترین حجم معاملات در بسترهای متمرکز مانند صرافی سرمایکس صورت می‌گیرد که در بخش‌های بعد به آن خواهیم پرداخت.

 

چگونه از رمزارز خود نگهداری می‌کنیم؟

در این بخش بحث ما کمی تخصصی‌تر خواهد شد. شما بعد از خریداری رمزارز آن را در جایی به نام «کیف پول دیجیتال» ذخیره می‌کنید. یعنی در یک اپلیکیشن یا نزد فروشنده‌ای که ارزهای خود را از او خریده‌اید.

کیف پول به شما یک کلید محرمانه می‌دهد. این کلید یک کد منحصر به‌فرد است که به‌عنوان امضای دیجیتالی هنگام خرید عمل می‌کند. یک مدرک ریاضی که نشان می‌دهد مبادله قانونی بوده است.

رمزارزها از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند. بلاک‌چین مانند یک رسید خرید بسیار طولانی می‌ماند که با مبادله هر رمزارز بزرگ و بزرگتر می‌شود. انگار که از تمام تراکنش‌هایی که با یک رمزارز انجام می‌دهند یک تاریخچه را ثبت کنند.

 

آیا سرمایه گذاری روی رمزارزها ایده خوبی است؟

تا اینجا با مفاهیم پایه ارزهای دیجیتال آشنا شدید. اگر می‌خواهید بیشتر بدانید و مفاهیم پیچیده‌تر را نیز یاد بگیرید، می‌توانید از آموزش‌های امید فدوی کمک بگیرید.

فراموش نکنید که برای فراگیری هر مبحثی به آموزش یک کارشناس نیاز دارید. امید فدوی یک استاد باتجربه و حاذق در این امر است و می‌تواند مسیر درست سرمایه گذاری سودآور در این بازار پر ریسک را به شما نشان دهد.

حال پیش از آن‌که با تمام پول‌های خود خداحافظی کنید و در مسیر این بازار دیجیتال قدم بردارید، بهتر است با مزایا و ریسک‌های آن آشنا شوید.

مزایای استفاده از رمزارزها

استفاده از رمزارزها می‌تواند فرصت‌های جدیدی برای بسیاری از کسب و کارها ایجاد کند. مزایای آن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • معامله رمزارزها عموما یک فرایند سریع و مستقیم است. برای مثال برای انتقال بیت‌کوین از یک کیف پول دیجیتال به دیگری تنها به یک تلفن هوشمند یا کامپیوتر نیاز دارید.
 • هدف بلاک‌چین حذف واسطه‌هایی مانند بانک‌ها یا بازارهای آنلاین است تا انتقالات بدون کارمزد را ممکن سازد.
 • معامله با رمزارزها در بین سازمان‌های بزرگ و در بخش‌هایی از جمله مد و داروسازی روز به‌روز به‌طور گسترده‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • رمزارزها علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی فناوری‌های جدیدی مانند متاورس را ممکن می‌سازند.

 

معایب استفاده از رمزارزها

معایب اصلی استفاده از رمزارزها عبارت هستند از:

 1. ممکن است کیف پول دیجیتال خود را گم کرده یا رمزارز خود را حذف کنید.
 2. در وب‌سایت‌هایی که برای شما شرایط ذخیره رمزارز را فراهم می‌کنند، امکان هک و سرقت وجود دارد.
 3. ممکن است ارزش رمزارزهایی مانند بیت‌کوین خیلی ناگهانی به‌طور قابل توجهی تغییر کند، بنابراین به عقیده برخی افراد تبدیل پول واقعی به بیت‌کوین ایمن نیست.
 4. هیچ سازمان قانونی برای محافظت از دارایی دیجیتال شما وجود ندارد.
 5. اگر شرکت‌ها یا مشتریان به سمت یک رمزارز جدید جذب شوند و تمام سرمایه خود را از یک رمزارز خارج کنند، آن ارز ارزش خود را به‌طور کامل از دست می‌دهد.

ریسک‌هایی که استفاده از رمزارزها به دنبال دارند

 1. بازار رمزارزها هیچ ثباتی ندارد

همه سرمایه گذاری‌ها ریسک دارند. رمزارزها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. شما هیچ وقت نمی‌دانید هر روزی که می‌آید در این بازار چه اتفاقی خواهد افتاد. ممکن است کسی عطسه کند و قیمت‌ها بالا پایین شوند!

همچنین ممکن است یک روز رمزارزها پامپ ‌شوند و به قیمتی باور نکردنی برسند اما فردای آن روز می‌ریزند و ارزش خود را از دست می‌دهند.

 1. بسیاری ابهامات حل نشده درباره این بازار وجود دارد

هنوز خیلی موارد هست که باید در رابطه با رمزارزها مشخص شوند. خوب فکر کنید: هیچ کس حتی نمی‌داند خالق بیت‌کوین کیست! تنها درصد بسیار کمی از مردم دنیا حقیقتا از نحوه عملکرد رمزارزها سردر می‌آورند.

 1. همیشه ریسک کلاهبرداری وجود دارد

اگرچه رمزارزها غیرمتمرکز هستند و کسی نمی‌تواند آن‌ها را به سرقت ببرد، اما سرقت از حساب کاربران و یافتن اطلاعات و رمزهای آن‌ها برای سارقین کار سختی نیست.

بنابراین باید بدانید که برای سرمایه گذاری از چه پلتفرم‌هایی استفاده کنید. صرافی‌هایی مانند سرمایکس با ایجاد چند لایه محافظی، نفوذ به دارایی کاربران خود را غیر ممکن ساخته است.

 1. رمزارزها نرخ بازدهی مشخص ندارند

از آن‌جایی که مبادله رمزارزها بدون هیچ مقرراتی از فردی به فرد دیگر انجام می‌گیرد، الگوی افزایش و کاهش ارزش مشخصی ندارند. شما نمی‌توانید مانند صندوق‌های سرمایه گذاری حد سود یا زیان خود را محاسبه کنید.

چگونه وارد بازار رمزارزها شویم؟

پلتفرم‌های بسیاری در این حوزه به وجود آمده‌اند که امکان خرید و فروش رمزارزها را به کاربران می‌دهند. یکی از آن‌ها صرافی سرمایکس است که کار خود را از سال 1396 با نام ارزجو شروع کرد.

صرافی‌ها مانند یک واسطه عمل می‌کنند و علاوه بر ممکن سازی معامله، از دارایی‌های شما نگهداری می‌کنند. بنابراین حتی اگر کلید خود را گم کنید، می‌توانید دارایی‌های خود را برگردانید.

صرافی سرمایکس با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، امکان سرقت یا از دست رفتن سرمایه کاربران خود را به حداقل می‌رساند. خدمات دیگر این صرافی عبارت هستند از:

 • امکان معامله بیش از 80 رمزارز متفاوت
 • دارای کیف پول دیجیتال اختصاصی
 • دریافت کمترین کارمزد در میان دیگر رقبا
 • حجم معاملات بالا و امکان خرید و فروش سریع و آسان
 • دارای اپلیکیشن برای تلفن‌های هوشمند
 • پشتیبانی 24 ساعته حتی در روزهای تعطیل

 

راز سرمایه گذاری سودآور چیست؟

گمان می‌کنیم تا به حال راز سرمایه گذاری پرسود را متوجه شده باشید. بله! سرمایه گذاری پرسود یعنی سرمایه گذاری هوشمند.

هیچ کس نمی‌تواند بدون دانش یا تخصص در یک حوزه ورود کند و از آن سود ببرد. بنابراین برای کسب سود از بازار رمزارزها ابتدا باید با آن به‌طور کامل آشنا شوید و مهارت‌های لازم را کسب کنید.

اما اصلا نگران نباشید. تمام دانشی که برای ورود به این بازار نیاز دارید در سایت امید فدوی آموزش داده شده است. با کمی وقت و حوصله به‌راحتی می‌تواند در این بازار به سود برسید. حتی اگر زمان کافی برای یادگیری ندارید، می‌توانید از تحلیل‌های تکنیکال این استاد استفاده کنید و معاملات هوشمندانه‌ای داشته باشید.