رپد توکن (wrapped token) چیست؟ راهی برای ارتباط بین شبکه‌های ارز دیجیتال

آکادمی ارز دیجیتال بیت پین : رپد توکن گام منطقی بعدی در دنیای به‌سرعت در حال تحول مالی غیرمتمرکز ارز دیجیتال و برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز آن بود. توکن‌های پیچیده شده، یا همان رپد توکن ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین را قادر می‌سازند تا در بلاک چین‌های غیربومی مانند اتریوم بدون نیاز به مبادله دائمی استفاده شوند و نقدینگی و پایگاه کاربر برنامه‌های را به‌شدت افزایش می‌دهند. از آنجایی که فضای ارز دیجیتال برای فعالیت‌های تجاری آنلاین به‌طور فزاینده‌ای حیاتی‌تر و گسترده‌تر می‌شود، رپد توکن به جنبه‌ای ضروری تبدیل شده است که به دارندگان توکن‌های مختلف امکان تعامل را می‌دهد.

بنابراین، رپد توکن (wrapped token) چیست؟ کریپتوکارنسی‌های پیچیده به‌طور قابل‌توجهی شبیه به استیبل کوین‌ها هستند، زیرا ارزش آن‌ها به دارایی دیگری متصل است. تفاوت اصلی این است که توکن‌های کریپتو رپد شده با ارزش یک ارز دیجیتال موجود همراه می‌شوند، درحالی‌که استیبل کوین‌ها معمولاً به ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا دارایی‌های ملموس مانند طلا متصل می‌شوند.

رپد توکن‌ها چگونه کار می‌کنند؟

فرآیندی که در استخراج رپد توکن‌ها و استیبل کوین‌ها انجام می‌شود از بسیاری جهات از دیدگاه فنی یکسان است. همان‌طور که توضیح دادیم، رپد توکن‌ها به ارزش یک ارز دیجیتال دیگر متصل می‌شوند و ارزش رپد توکن با ارزش رمزنگاری اصلی تغییر می‌کند.

پس از «قفل کردن» دارایی‌های رمزنگاری اصلی در یک صندوق دیجیتال امن از طریق صدور یک قرارداد هوشمند (که معمولاً قراردادی برای مبادله ۱: ۱ است) یک توکن ERC-20 برای کاربر صادر می‌شود (استانداردی که برای ایجاد صدور قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم است). اگر کاربر بخواهد به دارایی اصلی خود بازگردد، می‌تواند به‌سادگی رپد توکن خود را به قرارداد هوشمند بازگرداند و باارزش مربوط به ارز دیجیتال اصلی خارج شود.

اولین رپد توکن برای اتر، ارز بومی اتریوم توسعه یافت که قبل از ظهور استاندارد ERC-20 ایجاد شده بود. از آنجایی که اتر قبل از ERC-20 ایجاد شده بود، با دیگر توکن‌های ERC-20 سازگار نبود. به دلیل عدم قابلیت همکاری، رپد توکن اتر (wETH) در چارچوب ERC-20 ایجاد شد تا به کاربران اتر امکان تعامل با سایر توکن‌های ERC-20 را بدهد.

پروتکل ERC-20 اکنون بیشترین استفاده را در شبکه اتریوم دارد و سکه‌های صادر شده در چارچوب آن دارای تمام عملکردهای موردنیاز برای اجرای قراردادهای هوشمند هستند. همچنین می‌توانند با سایر توکن‌هایی که از پروتکل ERC-20 پیروی می‌کنند تعامل داشته باشند.

با توجه به تعداد زیاد برنامه‌های کاربردی بالقوه برای توکن‌های ERC-20، رمزارزهای پیچیده غیربومی دیگری مانند بیت‌کوین پیچیده (wBTC) ایجاد شده‌اند. بااین‌حال، شبکه اتریوم همچنان بزرگ‌ترین مقصد برای ارزهای دیجیتال رپد شده باقی می‌ماند، اگرچه می‌توانید لیست بلندبالایی از ارزهای دیجیتال را در زنجیره هوشمند بایننس نیز رپد کنید. زنجیره‌ای که معماری آن شبیه توکن ERC-20 اتریوم است.

بهترین راه برای توضیح یک رپد توکن، از طریق مثال واقعی است. بر اساس گزارش کوین مارکت کپ، بیت‌کوین، اصلی‌ترین و پرطرفدارترین ارز دیجیتال بازار، هنوز هم با ارزش بیش از ۱.۱۲ تریلیون دلار تا ۸ نوامبر ۲۰۲۱، بزرگ‌ترین است. بیت کوین کریپتو اصلی بوده و به‌گونه‌ای طراحی شده است که اساساً جایگزینی برای ارز فیات باشد، زیرا ذخیره ارزش است و می‌تواند برای کالاها و خدمات مبادله شود یا بین طرفین منتقل شود. بااین‌حال، فاقد عملکرد سایر توکن‌ها مانند توکن‌های مبتنی بر بلاک چین اتریوم است، جایی که wrapping وارد می‌شود. به روشی مشابه wETH، wBTC یک توکن مبتنی بر شبکه اتریوم است و از رایج‌ترین پروتکل‌های ERC-20 پیروی می‌کند. این بدان معنی است که می‌تواند با هر توکن دیگری که از پروتکل ERC-20 نیز پیروی می‌کند تعامل داشته باشد.

افرادی که می‌خواهند از توابعی در شبکه اتریوم استفاده کنند، مانند قرار دادن بیمه، اجرای قراردادهای هوشمند یا افزایش نقدینگی، پس از خرید بیت کوین، آن را در یک صندوق دیجیتال امن قرار می‌دهند و ارزش مربوطه را به‌حساب می‌آورند. بنابراین wBTC قابلیت همکاری با سایر توکن‌های ERC-20 را بدون نیاز به مبادله BTC با چندین توکن فراهم می‌کند. درحالی‌که فهرست کریپتوهای رپد توکن طولانی است، بیت‌کوین همچنان بزرگ‌ترین است.

رپد توکن ارزهای دیجیتال

مزایای رپد توکن

ارزهای دیجیتالی که در بخش رپد توکن مربوطه به‌طور مداوم در حال تکامل هستند تا بازارهای جدید بالقوه را برای کاربران در بر گیرند. از زمان نگارش، بیت کوین با شبکه ERC-20 به‌جز از طریق رپد توکن سازگار نیست. برای برجسته کردن برخی از مزایای اصلی رمزنگاری پیچیده، wBTC را به‌عنوان مثال در نظر گرفتیم: نقدینگی wBTC (رپد توکن بیت‌کوین) پتانسیل نقدینگی عظیم بازار BTC (همان بیت‌کوین) را به محیط ERC-20 می‌آورد. توانایی بسته‌بندی دارایی‌ها و استفاده از آن‌ها در زنجیره‌ای دیگر، اتصال صاف بین نقدینگی ایزوله شده را امکان‌پذیر می‌کند.

درآمدزایی کاربران wBTC می‌توانند از طریق فعالیت‌هایی مانند سهامداری و کشاورزی محصول که توسط بلاک چین اصلی BTC پشتیبانی نمی‌شود، درآمد غیرفعال کسب کنند. شرط‌بندی شامل قفل کردن وجوه در یک قرارداد هوشمند است تا زمانی که قرارداد در ازای سهمی از پاداش اجرا شود، درحالی‌که کشاورزی بازده اساساً صدور اعتبار کوتاه‌مدت در ازای بهره است.

سرعت تراکنش بیت کوین کندتر از اتریوم است. به‌طورمعمول، ۳-۵ تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند، درحالی‌که اتریوم ۱۰-۱۵ تراکنش را پردازش می‌کند. توکن‌های بسته‌بندی شده به کاربران این امکان را می‌دهند که بدون تبادل دارایی از سرعت تراکنش‌های دائماً سریع‌تر بهره ببرند.

محدودیت‌های توکن‌های پیچیده

اکثر توکن‌های بسته‌بندی‌شده امروزی به یک نگهبان نیاز دارند، شخص ثالثی که دارایی معادل مبلغ بسته‌شده را در اختیار دارد. می‌تواند توسط یک تاجر، یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) یا یک کیف پول «multisig» (یک کیف پول رمزنگاری مشترک بین دو یا چند کاربر که برای امضا و ارسال تراکنش به چندین کلید خصوصی نیاز دارد) ارائه شود.

بااین‌حال، خطر تمرکز وجود دارد، زیرا رپد توکن‌ها به پلتفرم صادرکننده وابسته هستند. از آنجایی که بسته‌بندی نمی‌تواند به‌طور خودکار توسط یک قرارداد هوشمند انجام شود، ممکن است خطر دست‌کاری را افزایش دهد و اصل تمرکززدایی را تضعیف کند. در ماه می ۲۰۲۰، ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، نگرانی‌های خود را در مورد ماهیت متمرکز بسته‌بندی‌شده به اشتراک گذاشت.

آینده رپد توکن‌های ارز دیجیتال

از آنجایی که جهان به‌طور فزاینده‌ای از برنامه‌های رپد توکن استقبال می‌کند، آینده کریپتو به‌طورکلی با افزایش کارایی و قابلیت همکاری بین ارزها، پذیرش فزاینده توسط جریان اصلی مالی است.

با کمک wrapping، معامله‌گران می‌توانند توکن‌های غیربومی را از طریق کریپتوهای پیچیده شده بدون پرداخت هزینه مبادله بالا مبادله کنند. کاربران می‌توانند از عملکرد برتر شبکه‌هایی مانند اتریوم بهره ببرند درحالی‌که دارایی‌های بازار بزرگ‌تری مانند بیت‌کوین (BTC) را در اختیار دارند. بااین‌حال، ممکن است یک راه‌حل موقت باشد.

میخائیل کارخالف، تحلیلگر سایت کپیتال دات کام می‌گوید:

«ارزهای رمزپایه و توکن‌های پیچیده راه‌حلی موقت برای مشکل انتقال ارزهای دیجیتال از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر مانند بیت‌کوین به اتریوم هستند. این پلی است که وقتی پلتفرم‌های زنجیره‌ای متقابل قابل‌اعتماد یا راه‌حل‌های سطح بعدی که امکان استفاده از بیت‌کوین (دیگر ارزهای دیجیتال) را در هر بلاک‌چین دیگری فراهم می‌کند، از بین می‌رود. درنتیجه، در نظر گرفتن آن به‌عنوان یک وسیله سرمایه‌گذاری، به‌جای یک کارکرد، در صورت بروز چنین نیازی، منطقی نیست. توکن‌های پیچیده شده به ارزش دارایی اصلی متصل می‌شوند و همان نوسانات بالقوه دارایی رمزنگاری زیربنایی را تجربه می‌کنند. اگر به دنبال استفاده از کریپتو به‌عنوان ذخیره‌ای از ثروت با پتانسیل افزایش ارزش هستید، ارزهای دیجیتال سنتی ممکن است مناسب‌تر باشند.»

قبل از سرمایه‌گذاری در هر دارایی، همیشه تحقیقات خود را انجام دهید و به یاد داشته باشید که تصمیم شما باید بر اساس نگرش شما نسبت به ریسک، تخصص شما در این بازار، گسترش سبد سهام خود و میزان احساس راحتی در مورد از دست دادن پول باشد. هرگز بیش از آنچه می‌توانید از دست بدهید سرمایه‌گذاری نکنید و به خاطر داشته باشید که عملکرد گذشته تضمینی برای بازدهی آینده نیست. اگر تراکنش‌های مکرر انجام می‌دهید و به پتانسیل آن علاقه‌مند هستید، رپد توکن ممکن است به‌عنوان یک جایگزین عمل کند. الزامات فردی و اولویت ریسک باید تصمیم‌گیری شما را هدایت کند.

آینده رپد توکن‌های ارز دیجیتال

با CFD ها، شما هرگز دارایی پایه‌ای را که برای معامله انتخاب کرده‌اید، نمی‌خرید یا نمی‌فروشید. اگر بازار به نفع شما حرکت کند، همچنان می‌توانید سود ببرید، یا اگر علیه شما حرکت کند، ضرر کنید. بااین‌حال، با معاملات سنتی سهام، شما قراردادی را برای مبادله مالکیت قانونی سهام فردی با پول منعقد می‌کنید و مالک این سهام هستید.

جمع‌بندی

در حال حاضر راه‌های زیادی برای ارتباط بین بلاکچین‌های مختلف به وجود آمده است؛ همانطور که در طول مطلب به آن اشاره نمودیم رپد توکن‌ها یکی از بهترین‌راهکار برای ارتباط میان بلاکچین‌های مختلف به شمار می‌روند. با استفاده از رپد توکن می‌توان بدون نیاز به سازگاری شبکه‌های بلاکچینی به ایجاد ارتباط میان آن‌ها پرداخت که در نوع خود قابلیتی بی‌نظیر است.

رپدتوکن‌ها این امکان را به وجود می‌اورند تا از ویژگی‌های خاص یک شبکه‌ی بلاکچین به همراه ویژگی‌های سایر شبکه‌ها استفاده نمود؛ مثلاً، با انتقال توکن‌های شبکه‌های کم سرعت به شبکه‌هایی که از مقیاس‌پذیری مناسبی برخوردارند این امکان برای کاربران به وجود خواهد آمد تا سرعت بالایی را در ثبت تراکنش‌های خود تجربه کنند.

با وجود تمام مزایایی که رپد توکن‌ها دارند ممکن است فرایند ضرب و بازخرید ان‌ها برای بسیاری از کاربران هزینه‌ی غیر قابل قبولی را به دنبال داشته باشد. همچنین اکثر رپدتوکن‌ها در حال حاضر توسط پلتفرم‌های متمرکز ارائه می‌شوند که از امنیت بالایی برخوردار نیستند. برای معامله ارزهای دیجیتال، می‌توانید در بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی ثبت نام، و برای خرید و فروش ارز دیجیتال اقدام کنید.

سؤالات متداول درباره توکن رپد ارز دیجیتال

  • رپد توکن (wrapped token) چیست؟

رپد توکن راهی برای ارتباط بین شبکه‌های بلاک چین است که موجب می‌شود به‌راحتی با بیت مثلاً بیت‌کوین و اتریوم ارتباط برقرار کنید و قیمت آن‌ها با قیمت پول رایج متفاوت است.

  • چرا رپد توکن؟

از آنجایی که فضای ارز دیجیتال برای فعالیت‌های تجاری آنلاین به‌طور فزاینده‌ای حیاتی‌تر و گسترده‌تر می‌شود، رپد توکن به یک جنبه ضروری تبدیل شده است که به دارندگان توکن‌های مختلف امکان تعامل را می‌دهد.

  • رپد توکن‌ها چگونه کار می‌کنند؟

فرآیندی که در استخراج رپد توکن‌ها و استیبل کوین‌ها انجام می‌شود از بسیاری جهات از دیدگاه فنی یکسان است اما قیمت آن‌ها باهم متفاوت است و از ارزش پولی متفاوتی برخوردار است که موجب تفاوت این دو شده است.