آیا ریپل با XRP تفاوت دارد؟ بررسی تفاوت ریپل با XRP

از تفاوت ریپل با XRP چه می‌دانید؟ XRP یک ارز دیجیتال است که توسط ریپل لب، شرکت توسعه‌دهنده پروتکل پرداخت ریپل، مدیریت می‌شود. با این حال، بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ریپل و XRP یکی هستند و هردو برای اشاره به یک ارز دیجیتال استفاده می‌شوند. اما این تصور کاملا غلط است و XRP و ریپل دو مقوله کاملا مجزا هستند. برای آن‌که بدانید ریپل و XRP چه تفاوتی با یکدیگر دارند، تا انتهای مقاله حاضر همراه ما باشید.

ریپل چیست و چه کاربردی دارد؟

ریپل یک شرکت فین‌تک است که توسط شرکت ریپل لب (Ripple Lab) توسعه پیدا کرده است. این شرکت یک پروتکل پرداخت منبع‌بازی به‌نام RippleNet را توسعه و توزیع می‌کند که از فناوری بلاک چین برای ارسال آنی پول بین موسسات مالی و بانک‌های در سراسر جهان استفاده می‌کند. امروزه، شبکه پرداخت جهانی ریپل به بیش از 300 موسسه مالی در نزدیک به 55 کشور در سراسر دنیا خدمات ارائه می‌دهد.

هدف ریپل این است که تراکنش‌های جهانی امن، فوری و تقریبا رایگان را برای موسسات فراهم می‌کند. از این رو، ریپل خود را به‌عنوان جایگزینی برای سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) می‌داند؛ نهادی که واسطه‌ای برای تراکنش‌های مالی بانک‌ها در سراسر جهان قرار می‌گیرد. از آن‌جایی که شبکه زیرساخت آن منبع‌باز است، نهادهای مالی و غیر مالی می‌توانند بدون تایید قبلی به آن بپیوندند.  

XRP چیست و چه کاربردی دارد؟

پیش از آن‌که به معرفی XRP بپردازیم، بهتر است مفهومی به‌نام XRP لجر را به شما معرفی کنیم. XRP لجر (XRPL) یک بلاکچین عمومی غیر متمرکز منبع‌باز است که مهندسان نرم‌افزار، اپراتورهای سرور، کاربران و کسب‌وکارها برای ساخت پروژه‌ها و برنامه‌های نوآورانه در زمینه استفاده از بلاکچین از جمله توکن‌سازی دارایی‌ها، بازی‌های آنلاین، نگهداری دارایی‌ها، NFT و DeFi استفاده می‌شود. در واقع، XRP لجر ستون فقرات پروتکل ریپل است.

XRP ارز دیجیتال بومی XRP لجر است، هر چند ریپل آن را دارایی دیجیتال می‌نامد! در ابتدای استخراج و راه‌اندازی XRP، صد میلیارد واحد XRP ایجاد شد که طبق قوانین پروتکل ریپل، افزایش یا کاهش نخواهد یافت. سازندگان این ارز 80 درصد از کل این 100 میلیارد را به شرکت سازنده (ریپل لب) اهدا کردند و 20 میلیارد واحد باقی‌مانده را برای خود نگه داشتند. این ویژگی، از جمله مهم‌ترین دلایلی‌ست که بانک‌ها و کسب‌وکارها را به استفاده از این ارز دیجیتال سوق داده است.

در سیستم‌های تسویه حساب سنتی، در زمان تبدیل پول از دلار آمریکا به‌عنوان ارز رایج استفاده می‌شود. XRP با این هدف راه‌اندازی شده است که روزی جایگزین دلار برای موسسات مالی شود. با تبدیل ارزش ارز فیات به XRP دیجیتال، در عین حال که هزینه‌ها و حاشیه‌های مبادله کاهش پیدا می‌کند، زمان پردازش هم سرعت می‌گیرد.

مزایای ریپل و XRP چیست؟

بعضی از مهم‌ترین مزایای ریپل و XRP عبارت‌اند از:

  • پرداخت‌های سریع، کارآمد و شفاف
  • بالاتر بودن سرعت تسویه XRP نسبت به بیت کوین یا اتریوم
  • امکان‌پذیربودن انجام 1500 تراکنش در ثانیه
  • انتقال پول از این سر دنیا به آن سر دنیا در عرض 5-4 ثانیه
  • نقل‌وانتقال پول بین موسسات مالی سراسر جهان با کارمزد نزدیک به صفر
  • امکان استفاده از XRP برای سایر ارزهای فیات، ارزهای دیجیتال و خرید کالا

برای خرید ریپل و تجربه یک سرمایه‌گذاری موفق و پربازده در ریپل اینجا کلیک کنید.

ریپل و XRP چه رابطه‌ای با یکدیگر دارند؟

رپیل، یک شرکت فین‌تک است که یک پروتکل مبتنی بر بلاکچین به‌نام RippleNet را برای نقل‌وانتقال سریع و بسیار ارزان پول بین موسسات مالی و بانک‌های سراسر جهان ارائه می‌کند. در حالی که XRP ارز دیجیتال بومی XRP لجر است؛ یک بلاکچین عمومی غیر متمرکز منبع‌باز که برای توسعه پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین کاربرد دارد.

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، بخش اعظمی از دارایی‌های XRP به شرکت مادر (ریپل لب) تعلق دارد. این مسئله باعث شده است که کنترل مرکزی XRP دست ریپل لب باشد. از طرف دیگر، ارزش خالص شرکت ریپل به ارزش XRP وابسته است و افزایش یا کاهش قیمت XRP بر آن تاثیرگذار است.

تفاوت ریپل با XRP در چیست؟

به‌طور کلی، ریپل لب یک شرکت نرم‌افزاری‌ست که در جهت ارائه مجوز نرم‌افزارهای پرداخت به موسسات ملی فعالیت می‌کند. این شرکت پروتکل پرداخت ریپل لب را ایجاد و منتشر کرده است؛ یک پروتکل منبع باز توزیع‌شده که شامل فناوری XRP لجر و رمزارز بومی آن (XRP) است.

اگر چه وجود XRP کاملا مستقل از شرکت ریپل لب است، اما این مسئله که شرکت مذکور مالک حجم کثیری از موجودی این رمزارز است، کنترل شرکت بر این ارز دیجیتال را افزایش داده است. در واقع، کنترل XRP در دست یک مقام مرکزی قرار دارد و به همین دلیل، XRP یک ارز دیجیتال جنجال‌برانگیز در نظر گرفته می‌شود.

چگونه می‌توان از ریپل و XRP استفاده کرد؟

به‌عنوان یک معامله‌گر می‌توانید از XRP مانند هر ارز دیجیتال دیگری برای انجام تراکنش‌ها و سرمایه‌گذاری استفاده کنید. همچنین، شبکه ریپل برای پردازش سایر تراکنش‌ها مانند تبادل ارز هم قابل استفاده است. به‌عنوان مثال، اگر قصد دارید پوند استرلینگ را به یورو تبدیل کنید، به‌جای آن‌که مبادله ارز را مستقیما از طریق بانک یا صرافی انجام دهید، می‌توانید ابتدا GBP خود را با XRP در شبکه ریپل مبادله کنید. این روش، نسبت به روش‌های سنتی که عموما مستلزم پرداخت هزینه‌های گزاف به بانک‌ها و سازمان‌های حواله پول است، سریع‌تر و ارزان‌تر است.

سخن پایانی

در حالی که ریپل و XRP دو ماهیت کاملا مجزا دارند و هر یک از آن‌ها کارکردهای خاص خود را دارد، خیلی از افراد به‌اشتباه این دو را یکسان در نظر می‌گیرند. به همین دلیل، در این مقاله درباره تفاوت ریپل با XRP با شما صحبت کردیم و کارکردها و ویژگی‌های هریک از آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم. به‌نظر شما آیا آینده صنعت نقل و انتقالات پولی در دستان ریپل خواهد بود یا خیر؟