7 ویژگی‌ای که سبب می‌شوند فقط با قطار سفر کنید!

عنوان: 7 ویژگی‌ای که سبب می‌شوند فقط با قطار سفر کنید!

اغلب انتخاب بهترین روش سفر برای مسافران مشکل بوده است چرا که هرکدام از وسایل حمل و نقل عمومی مزایا و معایب خودشان را دارند. در این بین سفر زمینی با قطار را می‌توان یکی از محبوب‌ترین این روش‌ها دانست که افراد زیادی به آن تمایل دارند. اما اینکه چه ویژگی‌هایی سبب این محبوبیت شده است و مهمترین ویژگی‌های بلیط قطار چه مواردی هستند، پرسش‌هایی‌ست که قصد داریم به تمامی آن‌ها را در این مطلب بپردازیم. با ما همراه باشید.

  1. سفری ارزان‌تر نسبت به سایرین!

شکی نیست که قطار در مقایسه با هواپیما گزینه مقرون به صرفه تری به نظر می رسد. به خصوص اگر قرار باشد مسیری کوتاه را طی کنید و یا هر روز در سفر باشید. برای مثال اگر بخواهید مسیر تهران تا مشهد را با هواپیما طی کنید، قیمت بلیط هواپیما تهران حداقل 650 هزار تومان خواهد بود. در حالی که همین مسیر با قطارهای اتوبوسی صبا حداقل 120 هزار تومان می‌شود که به مراتب هزینه‌ی بسیار کمتری است. به علاوه دست شرکت‌های ریلی به اندازه شرکت‌های هواپیمایی برای تحمیل هزینه‌های اضافی به مسافران باز نیست.

  1. نرخ قطارها از ثبات بیشتری برخوردار است.

هر کسی که حداقل یک بار تجربه سفر با هواپیما را داشته باشد، می داند که ساختار قیمت‌ها در شرکت‌های هوایی تا چه میزان کلافه کننده و بی ثبات است. البته هیچ توضیح منطقی هم تا کنون در این باره داده نشده است که مثلا چرا قیمت بلیط یکطرفه بیشتر از دوطرفه است؟ اما قیمت بلیط قطار در هر روزی از هفته و در هر مسیر خاصی ثابت است. اگرچه نمی‌توان انکار کرد که در اوقات پرتردد سال و هنگام تعطیلات افزایش رخ می‌دهد، با این حال معمولا روی بلیط قطار بیشتر می‌توان حساب کرد تا هواپیما.

  1. دوستدار محیط زیست!

قطار‌ها در مقایسه با هواپیما و حتی ماشین انرژی کمتری در هر مایل مصرف می‌کنند. این امر قطار را به یکی از بهترین گزینه‌های موجود دوستدار محیط زیست بدل کرده است. تولید دی اکسید کربن از قطار نیز در مقایسه با هواپیما، آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کند. دلیل آن هم این است که قطارها به طور مستقیم دی اکسید کربن را وارد جو نمی‌کنند. البته این امر، نتیجه دیگری هم دارد. صنعت ریلی کمتر از افزایش قیمت حامل‌های انرژی متأثر خواهد شد و این یعنی ثبات بیشتر در یک اقتصاد بی ثبات!

  1. لذت بردن از مسیر

بله! دیدن مناظر از پنجره هواپیما هم می‌تواند مهیج باشد. اما تنها زمانی که صندلی تان کنار پنجره باشد. تازه در این صورت هم باید گردن خود را دراز کنید تا تنها بخش کوچکی از افق را ببینید. اما در قطار شما می‌توانید هر زمان که خواستید از کوپه تان بیرون بیایید، در راهرو بایستید و از یک پنجره نسبتا بزرگ، مناظر زیبای اطراف را تماشا کنید.

  1. چمدان بیشتر

این روزها تقریبا تمام ایرلاین‌های مهم برای چمدان بیشتر از مسافران هزینه‌های اضافی دریافت می‌کنند. حتی تعدادی از ایرلاین‌ها برای حمل کیف دستی نیز از مسافران هزینه دریافت می‌کنند. حالا تصور کنید که می خواهید به سفری طولانی بروید و بردن بیشتر از یک چمدان هم اجتناب ناپذیر است. در چنین شرایطی قطار بیشتر با شما راه می آید. ضمن اینکه ابعاد چمدان شما هم در مسافرت با قطار مسئله ساز نخواهد بود.

  1. از گیت‌های امنیتی فرودگاه خبری نیست!

تجربه فرودگاه برای خیلی‌ها با ایستادن در صف‌های طولانی امنیتی و درخواست درآوردن کمربند و گشتن توسط نیروهای امنیتی مترادف است. تعجبی ندارد که بر اساس یافته‌های یک گزارش در سال 2011، برای خیلی‌ها مواجه شدن با این گیت‌های امنیتی از اسباب کشی هم اضطراب آورتر بوده است. بر اساس این گزارش، برای بسیاری از مسافران این، بدترین بخش سفرهای هوایی بوده است. برای سوار شدن به قطار بدون شک تنها مرحله، چک کردن بلیت‌ها و ورود به آن است.

  1. بهره مندی از امنیت و رفاه بیشتر

اگر چه سفرهای هوایی یکی از امن‌ترین شیوه‌های حمل و نقل هستند اما از بعد تلفات در حوادث، این قطار است که در مقایسه با هواپیما بیشترین حرف را برای گفتن دارد. بر اساس یافته‌های یک گزارش در سال 2015، تعداد تلفات در هر میلیون سفر هوایی 117 نفر است. در حالی که این رقم برای سفرهای ریلی به 20 نفر می رسد که نشان دهنده اختلاف زیادی است. همچنین در قطار خبری از علائم نشستن، برخاستن و بستن کمربند ایمنی نیست. بنابراین مجبور نیستید برای مدت طولانی در صندلی خود بنشینید. می‌توانید بلند شوید و هر میزان که بخواهید در راهروهای قطار قدم بزنید. علاوه بر این مجبور نیستید وسایل برقی همراه خود را خاموش کرده یا به توصیه‌های ایمنی مهماندار گوش کنید. این یعنی سفر با استرس کمتر و حتی جای پای بیشتر در صندلی تان!

پس از آشنایی با مزایای سفر با قطار نوبت به خرید یا رزرو آن می‌رسد. برای این امر می‌توانید به صورت کاملا اینترنتی از قاصدک24 استفاده کنید و بلیط‌ها قطار خود را دریافت کنید. این آژانس مسافرتی بلیط تمامی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی را ارائه می‌دهد که از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توانیم به رجا، فدک و جوپار اشاره کنیم. افزون بر این موارد شما می‌توانید سایر بلیط‌های مسافرتی مانند بلیط هواپیما، بلیط اتوبوس و حتی بلیط‌های چارتری را از قاصدک24 خریداری کنید. همچنین اگر قصد رزرو هتل یا بیمه مسافرتی دارید، می‌توانید از همین مجموعه کمک بگیرید و خدمات گردشگری خود را در کمترین زمان دریافت کنید. ضمنا خوب است بدانید قاصدک24 به شرکت فرش تا عرش قاصدک کارمانیا تعلق داشته و یکی از معتبرترین آژانس‌های مسافرتی شناخته می‌شود.

مطلب پیشنهادی: آیا قطارها برای نماز توقف می‌کنند؟