آموزش حرفه‌ای فنی و مهندسی و اشتغال در خارج از کشور

رشته‌های فنی در هر کجای دنیا از اهمیت و اعتبار بسیاری برخوردار هستند و حتی برای کسانی که قصد مهاجرت دارند آموزش حرفه‌ای رشته‌های فنی و مهندسی می‌تواند یک امتیاز ویژه برای مهاجرت محسوب شود.

اما سؤال اصلی این است که کدام رشته‌ها از رونق بیشتری برای اشتغال در خارج از کشور برخوردار هستند و بهتر است که سرمایه‌گذاری در بخش آموزش روی کدام رشته‌ها باشد. در این مقاله کوتاه به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

رونق کار کدام آموزش بهتر است؟

اگرچه تقریباً همه رشته‌های فنی و مهندسی از اعتبار و اهمیت بالایی برخوردار هستند و در امر مهاجرت مورد توجه قرار می‌گیرند اما برخی از این رشته‌ها از نظر بازار کار و درآمد در اولویت قرار می‌گیرند. بازار کار برخی از رشته‌های مهندسی و فنی در کشور‌های مهاجرپذیری چون کانادا، استرالیا، امریکا یا کشور‌های اروپایی به مراتب بیش از سایرین است. در ادامه به معرفی این رشته‌ها خواهیم پرداخت.

برق و نرم‌افزار‌ها

مهندسی برق و نرم‌افزار‌های مرتبط با این رشته از جمله مواردی است که آموزش آن می‌تواند نقش مؤثری در اشتغال مهاجران داشته باشد. آموزش دوره برق و قدرت در اکثر آموزشگاه‌های فنی از جمله دوره‌های پرمتقاضی است که یادگیری و دریافت مدرک فنی در آن، امتیاز ویژه‌ای برای اکثر کسانی که به دنبال دریافت ویزای کار در کشور‌های پیشرفته صنعتی هستند محسوب می‌شود. برق صنعتی نیز یکی دیگر از زیر رشته‌های الکترونیک است که می‌تواند با امتیازات ویژه همراه باشد.

دوره revit mep یکی از دوره‌های تکمیلی و آموزش‌های فنی مهندسی خصوصا در موسسه نوین پارسیان است که همه مهندسین برق و تأسیسات به آن احتیاج پیدا خواهند کرد. این نرم‌افزار به مهندسین رشته‌های الکترونیک و تأسیسات کمک می‌کند تا طرح‌های با کیفیت‌تری ارائه دهند. در واقع این نرم‌افزار یک نرم‌افزار جامع طراحی و مدل‌سازی پروژه‌های ساختمانی است که چهار رشته معماری، عمران، تأسیسات و برق را پوشش می‌دهد.

آموزش برق و قدرت

الکتروپمپ‌ها و صنایع

الکتروپمپ‌ها از جمله کاربردی‌ترین تأسیسات در صنایع مختلف محسوب می‌شوند، به همین دلیل آموزش فنی در زمینه تعمیر و نگهداری آن‌ها می‌تواند از جمله مهارت‌های مناسب برای اشتغال و درآمد بالا در کشور‌های صنعتی باشد.

آموزش الکتروپمپ‌ها شامل آموزش نصب، نگهداری، راه‌اندازی و تعمیرات انواع الکتروپمپ‌ها در صنایع مختلف می‌شود. استفاده از الکتروپمپ‌ها در نقل و انتقالات سیالات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

روش طراحی مخازن تحت فشار و محاسبات پمپ و سانتریفیوز در صنایع مختلف گاز، نفت و پتروشیمی اهمیت بالایی داشته و در همه کشور‌های صنعتی و پیشرفته مورد نیاز است. بنابراین با آموزش در چنین رشته‌هایی می‌توان به یافتن شغل مناسب با درآمد عالی در کشور‌های پیشرفته صنعتی‌امید داشت، ضمن این که داشتن مدرک فنی در چنین رشته‌هایی امکان دریافت ویزای کار را برای مهاجران به مراتب آسان‌تر خواهد ساخت.

مخازن در حوزه نفت، گاز و مکانیک

یکی دیگر از رشته‌های آموزشی بسیار پرکاربرد، طراحی و مهندسی مخازن در صنایع نفت، گاز و مکانیک است. دوره یا آموزش محاسبات مخازن تحت فشار به عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات مکانیکی و آموزش ‌های فنی مهندسی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می‌تواند امتیاز ویژه‌ای برای کسانی باشد که قصد دارند مهاجرت کنند باشد.

یادگیری نرم‌افزار‌های موجود در رشته‌های مهندسی نفت و گاز و یا مخازن می‌تواند یک امتیاز ویژه محسوب شده و در اشتغال شما نقش مؤثرتری داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود در کنار شرکت در دوره‌های آموزشی مرتبط با طراحی و مهندسی مخازن حتماً در دوره‌های آموزشی نرم‌افزار‌های مرتبط با این حوزه نیز شرکت کرده و از مزایای یادگیری آن‌ها بهره‌مند شوید.

در واقع آموزش نرم‌افزار‌های مهندسی در این حوزه نوعی آموزش تکمیلی محسوب می‌شوند که امتیاز ویژه‌ای برای دارندگان مدرک‌های فنی در رشته‌های طراحی و مهندسی مخازن نفت و گاز و پتروشیمی به همراه دارد.

یک نکته بسیار مهم

در کنار اهمیت بالایی که رشته‌های معرفی شده از نظر باز کار و درآمد در کشور‌های پیشرفته دارند، باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که دریافت مدرک معتبر بین‌المللی در این رشته‌ها مهمترین نکته در تلاش برای آموزش آن‌ها است. اگر قصد دارید در یکی از رشته‌های فنی و مهندسی پرکابرد، دوره‌های آموزشی خاصی را شرکت کنید، بهتر است به دنبال مؤسساتی باشید که از نظر اعتبار آموزش و همچنین ارائه مدرک در سطح بین‌المللی شناخته شده و دارای اعتبار باشند تا بتوانید از مدرک دوره آموزشی خود نهایت استفاده را داشته باشید.  دریافت مدرک در زمینه نرم افزارهای کاربردی رشته های مهندسی نیز می تواند تأثیر مهمی در اشتغال و درآمدزایی افراد داشته باشد.