درمان ژنیکوماستی در طب سنتی و اسلامی | داروی گیاهی درمان ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یک بیماری مختص به مردان است که به علت اختلالات هورمونی در بدن منجر به بزرگ شدن پستان‌ها می‌شود. سطح بالای استروژن دلیل اصلی ژنیکوماستی است. استروژن هورمونی زنانه است. وقتی مردان سطح بالایی از این هورمون را داشته باشند، ممکن است صفات زنانه مانند رشد پستان در آن‌ها ظاهر شود. البته ممکن است با افزایش سن و چاقی، برخی از افراد به طور عادی دچار بزرگ شدن پستان شوند که این لزوما به معنای ژنیکوماستی نیست. راه‌های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد. از مصرف داروهای شیمیایی مختلف گرفته تا انجام عمل جراحی که هر کدام از این روش‌ها ممکن است عوارض جانبی خود را به همراه داشته باشند. اما اگر به دنبال این هستید که ژنیکوماستی را به صورت طبیعی درمان کنید، درمان ژنیکوماستی با طب سنتی یا درمان ژنیکوماستی با طب اسلامی می‌تواند روش درمان بهتری باشد. در این مقاله سعی می‌شود تا به چگونگی درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی اشاره‌ای داشته باشیم.

ژنیکوماستی چیست؟

قبل از این که به توضیح درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی بپردازیم، لازم است بدانید آنچه که به عنوان ژنیکوماستی شناخته می‌شود صرفا به معنای افزایش چربی سینه‌های مردان نیست، بلکه ژنیکوماستی به بزرگ شدن بافت‌های پستان گفته می‌شود. این بیماری ممکن است روی یک یا هر دو پستان تأثیر بگذارد و غالباً به صورت یک تورم دردناک در پشت پستانک (نوک پستان) شروع می‌شود. بزرگ شدن پستان ممکن است یکنواخت باشد اما بیشتر اوقات ناهموار و نامتناسب است.

ژنیکوماستی عموما زمانی به وجود می‌آید که تعادل هورمون‌های بدن مردان از بین می‌رود و سطح هورمون‌های زنانه به مقداری می‌رسد که بیش از تناسب مجاز با هورمون‌های مردانه باشد. دلایل مختلفی برای ژنیکوماستی وجود دارد. در حدود 60% از پسران در دوران بلوغ، مقداری ژنیکوماستی به صورت طبیعی دیده می‌شود که البته این موارد معمولاً طی چند ماه خود به خود از بین می‌رود.

از جمله مهمترین علت‌های ژنیکوماستی عبارتند از:

 1. سابقه داشتن بیماری‌های خاص
 2. بیماری‌های طولانی مدت کبد
 3. افزایش هورمون‌های زنانه و کاهش هورمون‌های مردانه (در مردان)
 4. نارسایی کلیه و نیاز به دیالیز
 5. برخی از شیمی درمانی‌ها یا پرتودرمانی‌ها
 6. مصرف ماری جوانا و دیگر مواد مخدر
 7. برخی از بیماری‌های ژنتیکی مانند سندروم کلاین فلتر که منجر به توسعه بیضه در پسران می‌شود نیز باعث کمبود هورمن تستوسترون و منجر به ژنیکوماستی می‌گردد.

ژنیکوماستی به تنهایی ممکن است مضر نباشد و در پسران در سن بلوغ حتی ممکن است خود به خود از بین برود. با این حال، ممکن است شرم آور باشد و از نظر روانشناسی بر فرد تأثیر بگذارد.

درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی

برای درمان ژنیکوماستی در مردان با طب سنتی، گیاهان طبیعی مختلفی معرفی شده‌اند که استفاده از این گیاهان در کنار رعایت سایر دستورات گفته شده، تاثیر بسیار زیادی در بهبودی این بیماری دارد. این گیاهان عبارتند از:

 1. گیاه خارخاسک

در درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی، گیاهانی که بتوانند باعث ایجاد تعادل در میزان هورمون‌های مردانه و زنانه شوند، می‌توانند موثر واقع گردند. مصرف گیاه خارخاسک سبب تحریک بدن برای ترشح هورمون‌های مردانه می‌شود و بدین ترتیب می‌تواند موجب بهبودی ژنیکوماستی شود. خارخاسک هم به صورت دمنوش و هم به صورت عرق خارخاسک موجود است. عرق خارخاسک را می‌توانید دو نوبت در روز و در هر وعده یک فنجان بنوشید و مصرف آن به صورت دم نوش در سه نوبت از روز و هر نوبت به اندازه یک استکان توصیه می‌شود.

 1. گل ساعتی

گل ساعتی یک تقویت کننده تستوسترون طبیعی و موثراست که مصرف آن در درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی توصیه می‌شود. این گل همچنین حاوی موادی است که از کاهش سطح هورمون‌های مردانه جلوگیری می‌کند. برای مصرف آن مقدار یک قاشق چایخوری گل ساعتی خشک شده را به مدت ده دقیقه در یک لیوان آب جوش قرار دهید و پس از دم کشیدن، آن را میل کنید.

 1. طرخشقون (گل قاصدک)

مصرف روزانه یک لیوان دمنوش طرخشقون کمک زیادی به درمان ژنیکوماستی می‌کند. گیاه طرخشقون به دلیل اینکه سموم بدن و هورمون‌های اضافی را دفع می‌کند و باعث ایجاد تعادل در بدن انسان می‌شود، نقش مهمی در درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی دارد. علاوه بر این‌ها طرخشقون در بهبود بیماری‌های عفونی و دیابت نیز موثر است.

 1. خارمریم (خارشتر)

آسیب کبدی ناشی از اعتیاد به الکل و مواد مخدر نیز می‌تواند منجر به ژنیکوماستی شود. در درمان ژنیکوماستی با دارو گیاهی، اگر ژنیکوماستی در نتیجه بیماری کبد باشد، خارمریم می‌تواند به عنوان یک درمان موثر واقع شود زیرا این گیاه به بازیابی عملکرد کبد کمک زیادی می‌کند. برای مصرف خارمریم، یک قاشق غذاخوری دانه‌های خرد شده آن را به همراه سه فنجان آب به مدت ده دقیقه بجوشانید. سپس آن را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید تا بیست دقیقه خیس بخورد. بعد از آن تفاله‌ها را جدا کرده و دمنوش را به همراه عسل میل کنید.

 1. زردچوبه

زردچوبه به دلیل ترکیباتی که دارد سبب افزایش هورمون‌های مردانه در بدن و کمک به کاهش طبیعی اندازه پستان‌های مردان می‌شود. زردچوبه همچنین دارای خواص چربی سوزی است و برای کبد نیز مفید است. پس در درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی، مصرف زردچوبه را فراموش نکنید. برای این کار کافیست یک قاشق چایخوری زردچوبه را به یک فنجان آب اضافه کرده و آن را به مدت ده دقیقه گرم کنید و سپس میل نمایید. در درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی، اگر این محلول را سه بار در روز میل کنید بعد از گذشت چند هفته، شاهد کاهش حجم سینه‌های خود خواهید بود.

دچوبه تاثیر زیادی در ایجاد تعادل بین هورمون‌های بدن دارد

 1. تخم کتان

در طب سنتی، دانه‌های کتان یکی از قوی‌ترین داروها در درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی است. تخم کتان حاوی مقدار مناسبی از اسیدهای چرب امگا 3 است که موادی شناخته شده برای افزایش سطح هورمون مردانه و در عین حال کاهش سطح هورمون‌های زنانه هستند. بذر کتان همچنین از موادی تشکیل شده است که دارای کیفیت ضد استروژنی هستند و به تعادل هورمون‌های بدن انسان کمک می‌کنند. در درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی، خوردن یک قاشق غذاخوری دانه کتان آسیاب شده به همراه یک لیوان آب گرم، بسیار موثر است.

 1. چای ریشه زنجبیل و چای سبز

علاوه بر گیاهان تنظیم کننده سطح هورمون‌های بدن، گیاهان دارویی دیگری نیز هستند که مصرف آن‌ها در در درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی توصیه شده است. زنجبیل می‌تواند سوخت و ساز بدن شما را بالا ببرد و باعث چربی سوزی شود. همچنین چای سبز یک چربی سوز شگفت آور است. به همین دلیل این دو، داروی‌های گیاهی موثری در مبارزه با ژنیکوماستی هستند. می‌توانید آن‌ها را به صورت دم کرده میل کنید یا از عصاره آن‌ها استفاده نمایید.

برای درست کردن چای زنجبیل:

 • ریشه زنجبیل را رنده کنید.
 • سپس آب جوش را به زنجبیل رنده شده اضافه نمایید.
 • به مدت ده دقیقه روی ظرف را بپوشانید و اجازه دهید دم بکشد.
 • محلول را صاف کنید و به مدت سه تا شش ماه روزانه آن را بنوشید.

مصرف دمنوش زنجبیل برای کاهش چربی و درمان ژنیکوماستی موثر است

علاوه بر موارد گفته شده، خوردن روغن ماهی و گیاه شبدر قرمز نیز در درمان ژنیکوماستی با طب سنتی توصیه شده‌اند. در درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی باید از خوردن برخی از گیاهان که حاوی استروژن طبیعی هستند اجتناب کنید. به عنوان مثال گیاهان طبیعی مانند روغن درخت چای و روغن اسطوخودوس، حاوی برخی روغن‌های گیاهی هستند که باعث عدم تعادل هورمون‌ها می‌شوند و خطر ابتلا به ژنیکوماستی را افزایش می‌دهند.

نقش ورزش و تغییر سبک زندگی در درمان ژنیکوماستی

برای دستیابی به نتایج مطلوب در درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی باید تلاش‌های شما با ورزش منظم و رژیم غذایی سالم همراه باشد. اگر نمی‌خواهید با ژنیکوماستی زندگی کنید، تغییر در سبک زندگی را در پیش بگیرید و به تأثیری که بر بدن شما می‌گذارد توجه کنید. در درمان ژنیکوماستی با طب اسلامی پیشنهاد می‌شود وعده‌های غذایی که چربی زیادی دارند را حذف کنید. کاهش چربی کل بدن به غلبه بر این بیماری کمک می‌کند.

در کنار درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی، ورزش هوازی منظم می‌تواند به کمک شما بیاید. به همین دلیل ورزش کرن به مدت 150 دقیقه در هفته را در برنامه زندگی خود قرار دهید. ورزش کردن می‌تواند باعث تنظیم تعادل هورمون‌های بدن انسان شود و علائم ژنیکوماستی را کاهش دهد. علاوه بر آن تقویت عضلات سینه می‌تواند به کاهش اندازه بافت پستان کمک کند. اگر چاق هستید، وزن خود را کاهش دهید. چاقی به شدت با ژنیکوماستی مرتبط است. اگر BMI بالای 25 کیلوگرم در متر دارید، 80 درصد احتمال دارد که به ژنیکوماستی مبتلا شوید.

طب سنتی می‌گوید که در درمان ژنیکوماستی با داروی گیاهی، بدن شما به دریافت ویتامین‌ها، فیبر و مواد معدنی مفید نیاز دارد. در مبارزه با این بیماری از خوردن میوه‌ها و مواد غذایی فیبردار شامل گوجه فرنگی، آووکادو، کرفس، هویج، موز و سیب غافل نشوید.