نکات مهم بازاریابی برای کسب و کارهای نوپا

 در دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، تعریف موفقیت در دنیای تجارت و کسب و کار تغییر کرده است. همه ما می دانیم که بازاریابی برای همه مشاغل ضروری است، اما برای کسب و کارهای نوپا اهمیت بیشتری دارد.

تا زمانی که مردم در مورد استارتاپ شما و چیزهایی که ارائه می‌دهد اطلاعی نداشته باشند، احتمالاً از خدمات شما استقبال نخواهند کرد و محصولاتتان را نمی‌خرید.

برای شروع هر کسب و کاری احتیاج به آشنایی و تحقیق در ارتباط با نکات مهم بازاریابی برای کسب و کارهای نوپا هستیم.

این نکات شامل مسائل متعددی هستند که هر یک به نوبه خود در این مسیر اثرگذارند. در ادامه با بررسی  نکات مهم بازاریابی برای کسب و کارهای نوپا  به میزان اهمیت آن و چگونگی برخورد با هریک از این عوامل می پردازیم.

شناسایی بازار

یکی از نکات مهم بازاریابی برای کسب و کارهای نوپا، بررسی و شناسایی بازار است که در فرایند بازاریابی باید مورد توجه واقع شود.

ممکن است برای افرادی که کسب و کار نوپا دارند این کار امری غیرممکن به نظر برسد؛ اما این اشتباهی است که 42 درصد از کسب و کارهای کوچک می‌کنند. آن‌ها نیازهای بازار هدف خود را به درستی ارزیابی نمی‌کنند و محصولاتی را می سازند که بازار به آن‌ها نیازی ندارد.

برای شناسایی بازار باید اقدام به تحقیقات کرد و در طی این تحقیقات باید مشتریان هدف شما مشخص شوند. پس از آن جنسیت، سن افراد، میزان تحصیلات، میزان درآمد و … از مواردی هستند که در ارتباط با مشتریان باید توجه کرد؛ چرا که همین عوامل تعیین کننده، مقدار بودجه تبلیغاتی شما را تعیین می‌کنند.

همچنین آن‌ها به صورت موثری بر رشد و افزایش سود کسب و کار شما موثر باشند. بیشتر از اینکه بفهمید مشتریان چه کسانی هستند، لازم است در رابطه با علایق آن‌ها، کارهای روزمره آن‌ها، دستاوردهای آن‌ها و… اطلاعات لازم را کسب کنید.

علاوه بر آن شناختن راه‌های ارتباطی با مشتریان و انتقال اطلاعات از سمت شما اهمیت بالایی دارد؛ به واسطه آن شما می‌توانید تمرکز بیشتری بر آن منبع اطلاعاتی داشته باشید و آن‌ها را تقویت کنید.

کسب و کار تنها زمانی یک کسب و کار است که کاربر نهایی مناسب شناسایی شده باشد و از وجود شما مطلع باشد. با بازاریابی از طریق چت، ربات‌ها و… می‌توان در این مسیر گام برداشت.

شناسایی بازار

بررسی رقبا

نظارت بر رقبا یک استراتژی است که توسط آن یک سازمان یا شرکت تلاش می‌کند تا رقبای بالقوه خود را شناسایی کند. در طی این شناسایی، اقدامات رقبا (مانند کمپین‌های بازاریابی، محتوا، تغییرات وب سایت و غیره) را شناسایی کرده و حرکت‌های بعدی آن‌ها را پیش بینی و نقاط ضعف و قوت آن‌ها را مشخص می‌کند.

این موضوع به کسب و کارهای نوپا کمک می‌کند تا مخاطبان هدف خود را بیشتر درک کنند. هر استراتژی تجاری بدون نظارت بر رقبای خود ناقص به نظر می رسد؛ شما باید اعمال آن‌ها را درک کنید تا باید و نبایدهای انجام کارها را یاد بگیرید.

این به شما کمک می‌کند تا بدانید چه استراتژی‌هایی برای رقبای شما مفید است و اگر مخاطبان شما یکسان هستند، می‌توانید استراتژی‌ها آن‌ها را نیز اجرا کنید و یا استراتژی‌های فعلی خود را بهبود ببخشید.

استراتژی محتوای رسانه‌های اجتماعی رقبای خود را بررسی کنید . چگونه با مخاطبان خود درگیر می‌شوند؟ روی کدام موضوعات و کلمات کلیدی تمرکز می‌کنند؟ هر چند وقت یک بار در وبلاگ و رسانه‌های اجتماعی خود پست می گذارند؟ وب سایت آن‌ها چه شکلی است؟

همه این اطلاعات زیرکانه به شما کمک می‌کند تا استراتژی بازاریابی کسب و کار نوپا خود را به صورت کارآمد و موثرتری هدایت کنید. می‌توانید راهکارهای رقیب را مقایسه کنید تا بفهمید کجا برتر هستید و کجا می‌توانید از آن‌ها برای بهینه‌سازی استراتژی‌هایتان بیاموزید.

شما همچنین می‌توانید با رفع کمبودها، برنامه‌های خود را تقویت کنید. هدف در اینجا این است که مطمئن شوید همه عناصر بازاریابی که تجربه برند شما را شکل می‌دهند از رقبای شما بهتر عمل می‌کنند.

قیمت گذاری محصولات و خدمات

استراتژی قیمت گذاری برای کسب و کار کوچک شما استانداردی را برای محصول یا خدمات شما در بازار تعیین می‌کند و یک عامل مهم برای سود نهایی شما محسوب می‌شود.

روش قیمت گذاری محصولات یا خدمات جدید به شکل زیر می‌تواند محاسبه شود. هزینه‌هایی را که کسب‌وکار شما ایجاد می‌کند به عنوان نقطه شروع در نظر بگیرید، سپس هزینه‌های مستقیم و هزینه‌های غیرمستقیم ایجاد شده  در هر فروش را محاسبه کنید، بعد از آن با محاسبه یک حاشیه سود، به قیمت منطقی برای فروش دست یابید.

برخی تصور می‌کنند با کاهش قیمت‌ها می‌توانند فرایند سود دهی را افزایش دهند. اما این مسئله اشکالاتی به همراه دارد. داشتن کمترین قیمت یک استراتژی قیمت گذاری قوی برای کسب و کارهای کوچک نیست؛ زیرا ارزش خدمات و محصولات شما به درستی درک نمی‌شود و در واقع ممکن است بی ارزش جلوه کند.

قیمت گذاری محصولات و خدمات به شیوه صحیح از مهم‌ترین  نکات مهم بازاریابی برای کسب و کارهای نوپا محسوب می‌شود؛ در حالت کلی برای انجام این کار، بهتر است به طور انحصاری به قیمت رقیب خود نگاه نکنید و به ارزش کل چیزی که ارائه می‌دهید نگاه کنید.

بررسی رقبا

برندسازی

در میان تمام  پیشرفت‌هایی که هر استارت‌آپ پشت سر می‌گذارد، یک موضوع ثابت وجود دارد که می‌تواند به تمرکز کسب‌وکار شما و حفظ یکپارچگی آن کمک کند، و آن برند شما است. با این حال برندسازی  می‌تواند به شما کمک کند در یک بازار شلوغ برجسته شوید و از همان روز اول کسب و کارتان را در ذهن مشتریان بالقوه پررنگ کنید.

برند کسب و کار نوپا شما هم نقش داخلی دارد و هم نقش خارجی. از جنبه داخلی، وجود برند، به یکپارچه سازی اهداف تجاری شما کمک می‌کند و عملکرد کارکنان را هدفمند می‌کند. از نظر بیرونی، برند شما تعیین کننده آن است که چگونه کسب و کار شما در ذهن مخاطبان هدف شما درک می‌شود.

در این میان یکی از موثرترین راه‌ها استفاده از هدایای شرکتی به همراه چاپ برند روی آن‌ها است که یکی از معتبرترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها برای دستیابی به مشتریان در بازار محسوب می‌شود. بسیاری از مردم وقتی هدیه‌ای کوچک و اغلب غیرمنتظره دریافت می‌کنند که واقعاً کاربردی، جذاب و با کیفیت است، قدردانی ویژه‌ای از خود نشان می‌دهند.

این هدایای شرکتی می‌توانند در انواع شکل و فرم‌های مختلف ارائه شوند. پر طرفدار‌ترین این هدایا سالنامه، ست مدیریتی، لیوان تبلیغاتی و … هستند و همچنین امکان چاپ برند روی آن‌ها وجود دارد. در ارتباط با لیوان تبلیغاتی، افراد در هنگام استفاده متوجه برند شما می‌شود و به دلیل اینکه این محصول به صورت هدیه به افراد داده شده در ذهن آن‌ها حس رضایت شکل خواهد گرفت.

سالنامه‌ها از جمله هدایای تبلیغاتی خلاقانه هستند که در طول سال زیاد به آن‌ها رجوع می‌شود و همین مسئله بر اهمیت وجود آن‌ها به عنوان هدایای تبلیغاتی تاکید دارد.

انواع سررسید تبلیغاتی نیز با چاپ لوگو روی خود حالت رسمی دارند باعث شکل گیری حس خوشایند در افراد می‌شود.

برندسازی

شبکه سازی

شبکه سازی یک مهارت شخصی است که برای افراد تجاری، به ویژه کسب و کارهای نوپا و کارآفرینان ضروری است. ارتباط موثر و شناخته شده در جامعه تجاری، سبب پایداری روابط شما می‌شود؛ این موضوع به شما کمک می‌کند تا با کارآفرینان سایر نقاط جهان آشنا شوید.

شبکه سازی به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی و فروش خود را بهبود ببخشید. به علاوه شبکه سازی شما را با دیگر صاحبان کسب و کارهای کوچک مرتبط می‌کند که می‌توانند به عنوان افراد باتجربه کمک کننده و حامی‌باشند.

دیگر مزیت شبکه‌سازی این است که شما را در جامعه و صنعت خود درگیر می‌کند، که باعث جلب توجه به استارت‌ آپ شما می‌شود. مردم دوست دارند با افرادی که تجارت کنند که با آن‌ها آشنا هستند، و با شناخته شدن از طریق شبکه، احتمال بیشتری برای تجربه این اتفاق وجود دارد.

 همچنین شبکه سازی یک راه عالی برای یافتن مشتریان بالقوه است؛ ممکن است با افرادی ملاقات کنید که علاقه مند به چیزی باشند که شما ارائه می‌دهید، یا به احتمال زیاد، افرادی را ملاقات خواهید کرد که افرادی را می شناسند که می خواهند آنچه را که شما می فروشید بخرند.

ارجاع‌ها یکی از منابع برتر کسب و کارهای نوپا هستند و با شبکه سازی، طبیعتا تعداد بیشتری از آن‌ها را به دست خواهید آورد.شما می‌توانید به راحتی در رسانه‌های اجتماعی یک شبکه قوی بسازید، چرا که اکثر مردم در پلتفرم‌های شبکه به بازاریابی محصولات و خدمات خود می پردازند یا در حال جستجو آن‌ها هستند.

چرا هدایای تبلیغاتی را از آونگ زمان خریداری کنیم؟

گروه تولیدی آونگ صنعت زمان با برند تجاری آونگ زمان با اتکا به بیش از سال‌ها تجربه و سابقه فعالیت گروه موسسین شرکت در حوزه طراحی و تولید هدایای تبلیغاتی فعالیت می‌کند.

این گروه محصولات و خدمات را با امکانات بسیار ویژه و منحصر بفرد طراحی و اجرا می‌کند و تاکنون با بیش از صدها شرکت و موسسات معتبر در زمینه چاپ و تبلیغات و هدایای تبلیغاتی همکاری داشته است. تنوع محصولات و همچنین کیفیت بالای آونگ زمان سبب شده تا در طول این سال‌ها به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی برای تولید هدایای تبلیغاتی انتخاب شوند.