قرص ناپروکسن برای چیست؟ نحوه مصرف و عوارض داروی ناپروکسن

قرص ناپروکسن (Naproxen) یکی از پرکاربردترین انواع مسکن‌هاست که در شرایط مختلف به منظور کاهش درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دو سال اخیر و با توجه به شیوع کرونا ویروس در جهان، این دارو توانسته است نقش تاثیرگذاری در کاهش علائم بیماران مبتلا به این بیماری ایفا کند. به همین علت آشنایی با آن و نحوه استفاده از این قرص برای کاهش درد و التهاب، حائز اهمیت است. در این عنوان قصد داریم تا نکات لازم در مورد مصرف این دارو را با شما به اشتراک بگذاریم؛ با ما همراه باشید.

قرص ناپروکسن چیست؟

ناپروکسن (Naproxen) یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) است که با کاهش هورمون‌های منشا التهاب و درد در بدن، وظیفه خود را انجام می‌دهد. به طور کلی دو نوع ناپروکسن تجویزی وجود دارد: ناپروکسن معمولی و ناپروکسن سدیم. ناپروکسن معمولی به صورت یک قرص خوراکی با رهش فوری، یک قرص خوراکی تاخیری و یک سوسپانسیون خوراکی عرضه می‌گردد؛ در حالی که ناپروکسن سدیم به صورت قرص خوراکی رهش فوری و قرص خوراکی با رهش طولانی عرضه می‌شود. باید توجه داشت که قرص‌هایی با رهش طولانی به منظور درمان بیماری‌های مزمن مانند آرتریت یا اسپوندیلیت آنکیلوزان استفاده می‌شوند. این فرم‌ها برای درمان درد حاد، به اندازه کافی سریع عمل نمی‌کنند.

موارد مصرف قرص ناپروکسن

قرص‌های خوراکی ناپروکسن برای درمان درد و التهاب در شرایط مختلف استفاده می‌شود. ناپروکسن برای تسکین درد ناشی از سردرد، دردهای عضلانی، تاندونیت، درد دندان و دردهای قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو همچنین درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتریت، بورسیت و حملات نقرس را کاهش می‌دهد. روماتیسم مفصلی از دیگر مواردی است که با مصرف ناپروکسن تا حدی بهبود پیدا می‌کند. قرص ناپروکسن یا سوسپانسیون آن معمولاً برای بهبود نقرس هر 8 ساعت و برای سایر بیماری‌ها هر 6 تا 8 ساعت یک‌بار تجویز می‌شود. اگر از ناپروکسن به طور منظم استفاده می‌کنید، باید آن را هر روز در زمان‌های مشخص مصرف نمایید.

قرص ناپروکسن چیست؟

موارد منع مصرف قرص ناپروکسن

پیش از مصرف ناپروکسن اگر به داروهای خانواده NSAID مثل آسپرین یا ایبوپروفن حساسیت دارید، باید پزشک را از آن مطلع کنید. همچنین اگر سابقه آسم، اختلالات خونی (مانند کم خونی) ، مشکلات خونریزی یا انعقاد خون، پولیپ بینی، بیماری قلبی، فشار خون بالا، بیماری کبد، سکته مغزی، تورم یا مشکلات گوارشی دارید، حتما به پزشک اطلاع دهید. مصرف این دارو می‌تواند نقاط مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد. اگر سابقه بیماری کلیوی دارید بهتر است در هنگام مصرف این داروها، آب و مایعات بیشتری بنوشید و به این ترتیب از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید. همچنین توصیه می‌شود مصرف الکل را در زمان استفاده از این دارو کاهش دهید. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، مصرف این دارو را متوقف کنید. مصرف داروهای خانواده NSAID در 20 هفته آخر بارداری می‌تواند باعث مشکلات جدی قلبی یا کلیوی در جنین شود.

مکانیسم اثر قرص ناپروکسن

همان طور که اشاره کردیم، قرص‌های خوراکی ناپروکسن به دسته‌ای از داروها به نام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) تعلق دارند که به طور موثر به کاهش درد، التهاب و تب کمک می‌کنند. هنوز به طور واضح مشخص نیست که داروهای این دسته چگونه درد را کاهش می‌دهند؛ فرضیه‌ای که وجود دارد این است که این داروها ممکن است با کاهش سطح پروستاگلاندین به کاهش تورم کمک کند. پروستاگلاندین یک ماده هورمون مانند است که معمولا باعث التهاب در نقاط مختلف بدن می‌شود.

عوارض جانبی قرص ناپروکسن

ناراحتی معده، حالت تهوع، سوزش سر دل، سردرد، خواب آلودگی یا سرگیجه از عوارض متداولی هستند که ممکن است در زمان مصرف قرص ناپروکسن تجربه کنید. اگر پزشک به شما دستور داده است که از این دارو استفاده کنید، قطعا به این مسئله پی برده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. عوارض جانبی اولیه استفاده از این دارو پس از مدت کوتاهی از بین خواهند رفت؛ اما در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. این عوارض شامل: کبودی، خونریزی، بلع دشوار، تغییرات شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش) ، تغییرات ذهنی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) ، سفتی گردن بدون دلیل، تغییرات بینایی، علائم نارسایی قلبی هستند که البته امکان وقوع آن‌ها به طور کلی کم است.

قرص ناپروکسن به عنوان یک ضد درد غیراستروئیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد

عوارض مصرف بیش از اندازه (اور دوز) قرص ناپروکسن

در صورت مصرف بیش از حد این قرص باید بلافاصله با اورژانس تماس گرفته شود یا فرد به مراکز درمانی منتقل شود. علائم مصرف بیش از حد این قرص ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خستگی مفرط
  • خواب آلودگی
  • دل درد
  • سوزش سردل
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • تنفس کند یا دشوار

هشدارها درباره قرص ناپروکسن

در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید، مجموعه‌ای از اخطارها وجود دارد که باید به آن توجه کنید. از آنجایی که ناپروکسن در برخی مواقع به صورت بدون نسخه به فروش می‌رسد، احتیاط در مصرف آن بسیار ضروری خواهد بود. طبق تحقیقات انجام شده، قرص ناپروکسن (Naproxen) می‌تواند خطر حملات قلبی را در افراد افزایش دهد؛ این مسئله به خصوص در مورد بیمارانی که در مدت زمان طولانی و در دوزهای بالا این دارو را مصرف می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد. این دارو همچنین ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود که می‌تواند کشنده باشد. این مسئله اغلب در افراد مسنی که بدون تجویز اقدام به مصرف این دارو می‌کنند، رخ می‌دهد. بهترین راه به حداقل رساندن این خطرات، مصرف دارو با تجویز پزشک و در دوزهای مناسب است.

تداخلات دارویی ناپروکسن

زمانی که برای درمان یک مشکل به پزشک مراجعه می‌کنید، بهتر است لیست داروهایی را که معمولا مصرف می‌کنید، در اختیار وی قرار دهید تا بر اساس آن بتواند بهترین نسخه را برای شما تجویز کند؛ چرا که برخی از داروها ممکن است با یکدیگر تداخل ایجاد کنند یا اثر یکدیگر را خنثی نمایند. به عنوان مثال داروهای ضد افسردگی مانند سیتالوپرام، اسیتالوپرام، فلوکستین (پروزاک) ، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین (زولوفت) ، ترازودون یا ویلازودون می‌توانند در صورت مصرف همزمان با ناپروکسن در بدن ایجاد کبودی یا خونریزی کنند.

کلستیرامین، سیکلوسپورین، دیگوکسین، لیتیوم، متوترکسات، پمترکسد، فنی توئین یا داروهای مشابه تشنج، پروبنسید، وارفارین یا رقیق‌کننده‌های خون مشابه، یک دیورتیک، داروهای قلب یا فشار خون و یا انسولین از دیگر داروهایی هستند که باید با نظر پزشک و با رعایت احتیاط همراه با قرص ناپروکسن مصرف شوند.

مطالعه بیشتر درباره قرص ناپروکسن

سایت‌های معتبری که در حوزه تحقیقات غذا و دارو فعالیت می‌کنند، اطلاعات مفید و متنوعی در مورد این دارو در اختیار کاربران قرار می‌دهند.  medlineplus.gov و drugs.com برخی از معتبرترین منابعی هستند که می‌توانید از اطلاعات آن‌ها استفاده کنید.

قرص ناپروکسن (Naproxen) می‌تواند خطر حملات قلبی را در افراد افزایش دهد

نظرات مصرف کنندگان درباره این دارو

از آنجایی که ناپروکسن به عنوان یک ضد درد جهانی و مورد تایید وزرات غذا و داروی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد، مشاهده نظرات افراد مختلف در سراسر جهان، درباره مصرف این دارو می‌تواند به نوبه خود جالب توجه باشد. سایت webmd.com در بخش نظرات خود، امکان دسترسی شما به تجربیات دیگران در مورد مصرف قرص ناپروکسن را فراهم کرده است.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

قرص ناپروکسن به عنوان یک ضد درد غیراستروئیدی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو در مواردی امکان فروش بدون نسخه را نیز دارد؛ اما باید توجه کرد که عدم تعادل در مصرف آن می‌تواند منجر به بروز عوارض جدی در افراد شود. شما می‌توانید درد ناشی از عارضه‌های مختلف در بدن را با مصرف این دارو کاهش دهید. در برخی مواقع پزشک این دارو را به صورت ترکیبی با سایر داروها برای درمان یک بیماری خاص، تجویز می‌کند.