5 نکته مهم در خرید اتوکلاو

ضد عفونی کردن تجهیزات آزمایشگاهی، بیمارستانی، دندان پزشکی و آرایشگاه ها بسیار مهم است. انجام درست این فرایند در ارتباط مستقیم با سلامت افراد جامعه است. در صورتی که استریلیزاسیون تجهیزات آزمایشگاهی به درستی انجام نگیرد، بیماری های پوستی، انگل ها و بیماری های خونی بسیار سریع در سطح جامعه منتشر می شوند.

اتوکلاو ها از دستگاه های استریل کننده با تکنیک فشار بخار مرطوب هستند. گرما و فشار بخار بالا باعث از بین رفتن مواد وارثتی و پروتئین های ساختار باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها و سایر میکروارگانیسم ها می شود. مواد و وسایل طی مدت زمان مشخصی داخل اتوکلاو قرار می گیرند و پس از خارج کردن آن ها از دستگاه، در صورت عملکرد درست و کالیبره بودن آن، می توانید از میکروب زدایی کامل تجهیزات اطمینان داشته باشید.

کاربرد های اصلی اتوکلاو

به طور کلی برای اتوکلاو سه کاربرد اصلی تعریف می شود:

  • سترون کردن مایعات

  • ایمن سازی مواد و تجهیزات آلوده

  • ضد عفونی کردن تجهیزات و ظروف شیشه ای آزمایشگاهی

به این 5 نکته مهم هنگام خرید اتوکلاو توجه کنید

این دستگاه در سه کلاس N، S و B طبقه بندی می شود. اتوکلاو های کلاس B که در ظاهر به آون های آزمایشگاهی شباهت دارند، با نام اتوکلاو دندان پزشکی نیز شناخته می شوند.

خرید انواع مختلف این دستگاه متناسب با کاربرد و ظرفیت مورد نیاز برای آزمایشگاه ها میکروبی، دندان پزشکی ها، بیمارستان ها و آرایشگاه ها بسیار ضروری است. با در نظر گرفتن 5 نکته می توانید مناسب ترین و با کیفیت ترین اتوکلاو را تهیه کنید. در ادامه به بررسی این 5 نکته ضروری در خرید اتوکلاو خواهیم پرداخت.

  1. کلاس اتوکلاو یا نوع اتوکلاو

  2. مواد به کار رفته در ساخت اجزا و بدنه اتوکلاو

  3. محفظه اتوکلاو

  4. مولد های بخار

  5. طرح و ساختمان اتوکلاو

طبقه بندی اتوکلاو ها و انتخاب کلاس مناسب

اتوکلاو ها به طور کلی در سه کلاس N، S و B طبقه بندی می شوند.

اتوکلاو های کلاس N ساده و کوچک هستند. این گروه از اتوکلاو ها برای ضد عفونی اقلام پارچه ای، مواد متخلخل و دارای حفره اصلا استفاده نمی شود. یکی از نقاط ضعف اتوکلاو های کلاس N این است که نمی توان همیشه از نفوذ بخار به داخل مواد اطمینان داشت.

اتوکلاو های کلاس B هم ابعاد کوچکی دارند و می توان آن ها را در اندازه های رومیزی نیز تهیه کرد. این اتوکلاو ها کارایی بسیار بالا مانند کارایی اتوکلاو های بزرگ بیمارستانی دارند. مطب های دندان پزشکی نیز برا ضد عفونی تجهیزات خود از اتوکلاو های کلاس B استفاده می کنند. بر خلاف اتوکلاو های کلاس N، از این دستگاه برای ضد عفونی تمام مواد می توان استفاده کرد.

اتوکلاو های کلاس S ویژگی هایی بینابین کلاس های N و B دارند. بنابراین توانایی استریل سازی آن ها محدود است.

مواد به کار رفته در ساخت اجزا و بدنه اتوکلاو

جنس فلزات و مواد به کار رفته در ساخت اتوکلاو باید طوری انتخاب شوند که در برابر خوردگی، فشار های بالا و انبساط و انقباض مقاومت کافی داشته باشند. فولاد های ضد زنگ، فولاد کربن دار با پوشش فولاد ضد زنگ، فولاد کرن دار با روکش نیکل، فولاد کربن دار، آلیاژ مس و نیکل، مس و آلومینیوم از جمله موادی است که برای ساخت محفظه اتوکلاو ها به کار می رود.

محفظه اتوکلاو

منظور از محفظه اتوکلاو فضای اصلی اتوکلاو است که مواد و تجهیزات برای ضد عفونی در آن قرار می گیرند. درون این محفظه دمای بالا و فشار بخار کافی برای میکروب زدایی فراهم می شود. اتوکلاو ها از نظر محل قرار گیری در و نوع محفظه می توانند در دو نوع افقی و عمودی باشند. اتوکلاو های عموی شبیه سیلندر و به شکل استوانه هستند. در حالی اتوکلاو افقی شکلی مانند آون های آزمایشگاهی دارند و در آن ها از قسمت جلویی باز می شود.

مولد های بخار

تولید بخار با فشار بالا از ویژگی های اصلی یک اتوکلاو است. بنابراین این مولد های بخار بسیار مهم هستند. با توجه به نوع اتوکلاو منبع بخار می تواند به شکل و نقاط متفاوتی متصل باشد. اما آن چه اهمیت دارد این است که بتوان به راحتی آن ها را بازرسی و تمیز کرد تا از عمکلرد صحیح اتوکلاو اطمینان خاطر داشت.

طرح و ساختمان اتوکلاو

ضخامت دیواره اتوکلاو ها برای ایمنی و عملکرد آن ها با توجه به جنس ماده استفاده شده، عامل مهمی است. کیفیت و کارایی اتوکلاو ها به این ضخامت متریال به کار رفته وابسته است.

جنس

حداقل ضخامت (mm)

حداکثر ضخامت (mm)

فولاد کربن دار

4.75

16

فولاد ضد زنگ

1.65

25

آلیاژ آلومینیوم

2.00

40

مس

2 یا قطر محفظه×1.50 (هرکدام بیشتر است)

10

خرید اتوکلاو استاندارد و با کیفیت بالا

فروشگاه رویان ایران، از بزرگ ترین مجموعه های تامین تجهیزات آزمایشگاهی کشور، انواع اتوکلاو با بهترین قیمت و کیفیت را ارائه می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن های ۰۹۱۲۸۱۴۶۴۱۷ و ۰۲۱۶۶۹۷۱۴۶۷ تماس حاصل کنید.