جزئیات راه‌اندازی استیبل کوین USDT تتر در شبکه بیت کوین

ایده راه‌اندازی رمزارز تتر بسیار ساده بود؛ ارائه یک توکن، ابزاری که ارزهای فیات خاصی را با نسبت 1=1 در صنعت کریپتو نمایندگی می‌کند و مزایای پرداخت‌های مرزی را ارائه می‌دهد؛ اجرایی کردن این ایده با وجود فناوری بلاک چین بسیار تسهیل می‌شد.

این پروژه در ابتدا توسط مدیر بنیاد بیت کوین، براک پیرس، در کنار کریگ سلرز (مهندس نرم افزار) و ریو کالینز (کارآفرین) تاسیس شد. اساس USDT قبل از اینکه به تتر تغییر نام پیدا کند، در استارتاپ RealCoin پای نهاده شد. در نهایت، رمز ارز رییِل‌کوین با استفاده از پلتفرم OmniLayer، یک لایه نرم‌افزاری ساخته شده بر روی پروتکل بیت‌کوین، ساخته‌ شد، روانه بازار شد و امروز با قدرت کار می‌کند. بنابراین، هر بار که توکن‌های جدید تتر صادر شود، می‌توان آن‌ها را در پلتفرم ردیابی کرد. جامعه ارزهای دیجیتال آزادانه و به طور کاملا شفاف، از تعداد تترهای تازه منتشر شده مطلع می‌شوند.

تتر و بیت‌فینکس

رمز ارز تتر ارتباط جالبی با صرافی بیت‌فینکس (مستقر در هنگ کنگ) دارد. بیت‌فینکس تتر را در ژانویه 2015 در عملیات خود ادغام کرد؛ بر اساس اطلاعات منتشر شده در وبسایت رسمی تتر، رهبری بنیاد تتر و صرافی بیت فینکس یکی هستند. جِی اِل وَندر وِلد (Jan van der Velde) ، مدیرعامل هر دو شرکت است و جیانکارلو دِواسینی (Giancarlo Devasini) مدیر مالی هر دو پروژه.

اما این رابطه در چند سال گذشته به شدت مورد بررسی قرار گرفته است. دلیل اصلی این امر جهش ارزش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پس از انتشار دوره‌ای توکن‌های جدید تتر بوده است. منتقدان مدعی شده‌اند که توکن‌های تازه تولید شده، برای تقویت یا دستکاری ارزش سایر ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند. با این حال هیچ چیز نتوانسته است مردم را از خرید و فروش ارزهای دیجیتال با استفاده از تتر باز دارد و خرید USDT در مقادیر بالا توسط معامله‌گران، شاهد معتبری بر این مدعاست.

تتر، از زمان آغاز به کار خود ادعا کرده است که همیشه ذخایر فیات لازم را برای پشتیبانی از تمام توکن‌هایی که در بازار داد و ستد می‌شوند، در اختیار دارد. این بنیاد حتی در وب سایت خود یک دفتر کل آنلاین از توکن‌های تتر، در ارتباط با ذخیره پولی زیربنایی آنها ارائه می‌کند.

درک سازوکار تتر

تتر متعلق به نسلی از ارزهای دیجیتال است که به سرعت در حال رشد هستند؛ استیبل کوین‌ها. دسته‌ای از دارایی‌های دیجیتال که هدفشان ثابت نگه داشتن قیمت توکن‌هایشان است و این امر را معمولاً با گره زدن خود به قیمت یک ارز فیات مانند دلار آمریکا محقق می‌کنند. البته تتر علاوه بر دلار، توکن‌هایی را متصل به یورو، یوان چین، پوند و اونس طلا را منتشر می‌کند. اما ارزش بازار هیچ کدام از آنها به USDT (توکن‌های متصل به دلار) حتی نزدیک هم نیست و در واقع ناچیز است. اتصال استیبل‌کوین‌ها به یک ارز سنتی، از طریق ذخیره ارزهای سنتی به عنوان وثیقه و پشتیبان این توکن‌هاست. به عبارتی دیگر، به ازای هر توکن استیبل کوین، یک اسکناس 1 دلاری یا هر واحد پولی دیگر وجود دارد.

بنیاد تتر، هر روز گزارشی خلاصه را از ذخایر خود، در وبسایت رسمی‌شان منتشر می‌کند. در تاریخ 12 می 2022، این بنیاد گزارش کرد که 81.3 میلیارد دلار دارایی را به عنوان پشتیبان تتر، ذخیره کرده‌ است. در همان تاریخ، گزارش تفکیکی حاکی از این بود که 83.74 درصد از این ذخایر به صورت نقد، معادل وجه نقد، سپرده‌های کوتاه‌مدت و اوراق تجاری، 4.61 درصد به صورت اوراق قرضه شرکتی، 5.27 درصد به صورت وام‌های‌تضمین شده به واحدهای تجاری غیروابسته و 6.38 درصد در سایر سرمایه‌گذاری‌ها (از جمله توکن‌های ارز دیجیتال) نگهداری می‌شود.

تتر چگونه کار می‌کند

جمع‌بندی

ارزش پایدار تتر و دیگر استیبل‌کوین‌ها، باعث ترویج استفاده از آن‌ها به عنوان ابزاری مانند پول معمولی برای معامله می‌شود؛ به همین دلیل مردم تشویق به خرید تتر و استفاده از آن می‌شوند. همانطور که می‌دانید و تجربه کرده‌اید، تتر از نظر عملی معامله‌گری در بازارهای رمزارز را آسان‌تر کرده‌است. یکی دیگر از دلایل رشد سریع محبوبیت USDT، در نتیجه‌ی استفاده از آن به عنوان وثیقه توسط پروتکل‌های وام‌دهی و سرمایه گذاری غیر متمرکز مالی (DeFi) حاصل شده‌است است. در ماه می 2022 قیمت تتر پس از سقوط ارزش یک استیبل کوین به نام ترا یو اس دی (UST) ، برای مدت کوتاهی به 0.96 دلار کاهش یافت. اما به سرعت قیمت USDT به بیش از 0.99 دلار بازگشت. سپس تتر گفت که رسیدگی محترمانه به درخواست‌های بازخریدی که میزان آن‌ها در 12 می به 2 میلیارد توکن با نسبت 1=1 به دلار آمریکا رسیده بود، ادامه می‌دهد.

منبع :

https://www.zoomarz.com/in-which-network-was-tether-launched/