درمان موثر و قطعی واریس فوندوس معده با چسب سیانواکریلات پزشکی

چکیده درمان واریس فوندوس معده:

واریس فوندوس معده با گشاد شدن سیاه رگ‌های کوتاه یا پشتی معده شروع می شوند. خونریزی در واریس‌های فوندوس معده جدی‌تر از واریس مری است. نتیجتا، میزان مرگ و میر نیز بالا‌تر بوده و از حساسیت بیشتری برخوردار است. شیوه موثر درمان واریس‌های فوندوس معده درمان با سیانواکریلات پزشکی به وسیله آندوسکوپی و با تزریق یک ماده اسکلروز کننده مانند چسب سیانواکریلات پزشکی گلوبرن2 است. که به تنهایی و یا در ترکیب با بستن بند و یا سیم پیچ می‌تواند به طور قطعی واریس فوندوس معده را درمان کند.

انواع چسب‌های سایانوآکریلات پزشکی و کا بردهای آن

چسب سیانوآکریلات پزشکی برای اولین بار در سال 1942 به عنوان جایگزینی برای بخیه در بستن زخم یا بند آوردن خونریزی در طول جنگ ویتنام استفاده می شدند. از آن زمان چسب سیانوآکریلات پزشکی نظرپزشکان را به خود جلب کرده است. چسب سیانواکریلات پزشکی برای اهداف پزشکی به عنوان چسب‌های بافتی، هموستاتیک و عوامل آمبولیزان بررسی و بهبود یافته است. چسب‌های سیانواکریلات پزشکی بر اساس خواص فیزیکی و شیمیایی و تاثیر بیولوژیکی آنها طبقه بندی می شوند. همچنین با در نظر گرفتن پاسخی که در بافت هدف ایجاد می‌کنند و میزان سمیت بافتی برای استفاده بر روی بافت‌های مختلف بدن طبقه بندی می شوند، به بیان ساده هر چسب سیانوآکریلات پزشکی خاص را نمی‌توان بروی هر بافتی از بدن بیمار به کاربرد. این طبقه بندی باتوجه به خصوصیات ذکر شده و حساسیت ارگان هدف قابل درمان شامل :

الف. چسب برای کاربردهای روی پوستی

ب. چسب برای کاربردهای داخلی

ج. چسب برای کاربردهای داخل عروقی است

دراین بین چسب‌های سیانواکریلات جراحی با کاربرد درون عروقی، دارای بالاترین درجه حساسیت می‌باشند. لازم بذکر است تنها کالایی ست که تاییدهCE اروپا جهت استفاده درون عروق را دارد گلوبرن2 می‌باشد که از آن می‌توان برای درمان واریس‌های فوندوس معده و سایر اقدامات مداخله‌ای عروقی استفاده کرد و سایر سیانواکریلات‌های پزشکی تنها تاییدیه استفاده روی پوست و یا داخل بدن بر روی بافت‌ها را دارند که شامل استفاده درون عروق نمی‌شود. در حال حاضر این محصول توسط شرکت پارسان درمان پاد نماینده انحصاری کمپانی Gem, srl ایتالیا در ایران عرضه می‌گردد.

واریس فوندوس معده و مخاطرات آن

واریس فوندوس معده کمتر از واریس‌های مری شیوع دارند و اغلب در بیماران مبتلا به سیروز و فشار خون پورتال و بیمارانی که ترومبوز ورید طحال را تجربه می‌کنند دیده می شوند. خونریزی از واریس‌های معده معمولاً شدیدتر است و با خطر افزایش میزان عوارض، مرگ و میر، خونریزی مجدد و نیاز به انتقال خون همراه است .

واریس هاس معده را بر اساس محل آنها در معده، به عنوان واریس معده (GOV) و واریس معده ایزوله (IGV) تقسیم می‌کند و هر نوع واریس با توجه به آناتومی عروق، خطر خاصی از خونریزی را به همراه دارد و نیاز به روش درمان متفاوتی دارد.

واریس معده به 2 زیر گروه تقسیم می‌شود:

  • واریس معده نوع 1 (GOV1) : واریس معده نوع اول، واریس‌های معده‌ای هستند که از انحنای کمتر معده به وجود می آیند و به عنوان واریس مری در بالای محل اتصال معده به مری امتداد می یابند.
  • واریس‌های معده نوع2 (GOV2) : واریس معده نوع دوم، در فوندوس معده قرار دارند و به صورت واریس مری به سمت مری گسترش می یابند.

واریس‌های فوندوس معده (واریس‌های فوندال (با گشاد شدن سیاهرگ‌های کوتاه یا پشتی معده شروع می شوند و اغلب با یک شانت بزرگ معده همراه هستند و در آن‌ها جریان خون جانبی فراوان است، و خونریزی از واریس‌های فوندوس معده جدی‌تر از واریس مری است. در نتیجه، میزان مرگ و میر در بیماران مبتلا به واریس‌های فوندوس معده خونریزی دهنده بالا است.

شیوه‌های درمانی واریس فوندوس معده

بر اساس آناتومی و محل واریس، درمان آن متفاوت است و به دو گروه درمان آندوسکوپی یا رادیولوژیک طبقه بندی می‌شود و کمتر از جراحی استفاده می‌شود .

درمان آندوسکوپی واریس فوندوس معده :

استفاده از مواد اسکروزکننده واریس معده، استفاده ازچسب سیانواکریلات پزشکی برای انسداد واریس، بستن با بند و یا استفاده هم زمان از کویل و  چسب سیانواکریلات جراحی همراه آندوسکوپی اولتراسوند (EUS) ، ترومبین یا ترکیبی از این موارد استفاده می‌شود.

درمان های آندوسکوپی تزریق چسب سیانواکریلات پزشکی گلوبرن 2:

در خونریزی حاد واریس معده، آندوسکوپی برای تشخیص اینکه آیا محل خونریزی فوندوس است یا محل اتصال معده انجام می‌شود. به طور کلی، تنها درمان با چسب سیانواکریلات پزشکی گلوبرن 2 یا چسب واریس فوندوس معده برای خونریزی‌های واریس فوندال توصیه می‌شود، در حالی که برای خونریزی در محل اتصال معده به مری بستن با چسب سیانواکریلات پزشکی یا باند قابل انجام است (شکل بالا) .

بستن باند در حال حاضر براستفاده از مواد اسکلروز کننده در واریس معده نوع اول ترجیح داده می‌شود ولی در واریس معده ایزوله توصیه نمی‌شود. زیرا، اگر واریس فوندوس و دیواره طرف مقابل را نتوان در بستن بند کنترل کرد، جریان خون بدون وقفه باقی می ماند و ممکن است منجر به خونریزی شدید شود. درمان استاندارد برای واریس‌های فوندوس معده در سراسر جهان، تجویز یک ماده اسکلروز کننده به شکل تزریق چسب جراحی یا چسب سیانواکریلات پزشکی است که بهترین کاندید برای این شیوه درمان گلوبرن 2 می‌باشد.

هنگامی که چسب گلوبرن 2 تزریق می‌شود، فوراً در عرض 20 ثانیه داخل واریس پلیمریزه می‌شود ساختاری سخت و محکم (پلاگ) را تشکیل می‌دهد . مطالعات بالینی پس ازعمل نشان داده است که چسب سیانواکریلات پزشکی گلوبرن2 برای مدیریت خونریزی واریس معده بسیار موثر است، همچنین حضور پلاگ پایدار سیانواکریلات وعدم عود خونریزی را تایید کرده است. به علاوه می‌توان از گلوبرن2 در ترکیب با روش‌های دیگر، از جمله بستن باند الاستیک برای دستیابی به نسبت‌های خونریزی پایین نیز استفاده کرد. غالبا در استفاده از چسب‌های سیانوآکریلات پزشکی که اندوسکولار نیستند برای جلوگیری از انسداد کانال آندوسکوپی در طول عمل ناچار به استفاده از مخلوط سیانواکریلات و لیپیودول است این عمل ریسک ایجاد آمبولی به ویژه دررقت‌های بالا را افزایش می‌دهد. اما چسب سیانوآکریلات پزشکی تایید شده 2 Glubran برای درمان اندووسکولار به دلیل پلیمریزاسیون آهسته نیازی به لیپیودول ندارد.

از شما دعوت می‌شود تا برای مطالعه مقالات مرتبط با چسب سیانواکریلات پزشکی گلوبرن 2 و کاربرد‌های گسترده این محصول در بیش از 17 فیلد جراحی و اخبار پزشکی مربوطه منجمله سمینار‌ها و رویداد‌های علمی و آموزشی در این زمینه به وبسایت شرکت  پارسان درمان پاد مراجعه کنید.