بهتر بنویسید: نکاتی برای کپی رایتینگ و تولید محتوای متنی موثر در فضای آنلاین

همه افراد معمولا فکر می‌کنند که می‌توانند بنویسند. البته که درست است همه می‌توانند بنویسند. اما هرکسی نمی‌تواند خوب بنویسد! یکی از قوانین برای بهتر نوشتن رعایت اصول سئو در محتوا است.

پتانسیل‌ها و فواید خوب نوشتن در فضای آنلاین نباید مورد غفلت واقع شود. این متون می‌توانند خوانندگان را درگیر خود کنند و به تعامل وادارند. همچنین باعث می‌شوند که افراد راحت‌تر در سایت شما به گشت‌وگذار بپردازند و همچنین این متون می‌توانند مخاطبین شما را به مشتریان شما تبدیل کنند.

اما چطور می‌توان بهتر نوشت؟ در ادامه این مقاله به نکاتی اشاره خواهیم کرد که به کمک آنها می‌توانید به طرز بهتر و موثرتری در فضای آنلاین به نوشتن بپردازید.

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید نیاز است که بدانید برای چه کسی قرار است بنویسید.

برای شناسایی مخاطبین می‌توانید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. این ابزار به شما اطلاعاتی مانند سن، جنس، علایق مخاطبین و همچنین وسیله‌ای که کاربران از آن برای وارد شدن به سایت استفاده می‌کنند را ارائه می‌دهد. البته چیز دیگری هم هست که باید در مورد افرادی که از فضای آنلاین استفاده می‌کنند بدانید.

مدت زمان توجه افراد اکنون ۸ ثانیه است. افراد به راحتی توسط چیزی که نتواند توجهشان را جلب کند کسل می‌شوند. آنها می‌دانند که می‌توانند به راحتی چیز جذاب‌تر یا مفید‌تری را با یک بار ضربه زدن با انگشت روی صفحه در جای دیگر پیدا کنند.

سعی کنید از جملات طولانی، پاراگراف‌های بلند و به کاربردن زبان پیچیده جلوگیری کنید. افراد حاضر در فضای آنلاین خواهان نکات و دستورالعمل‌های کوتاه هستند. آنها تمایل دارند تا بتوانند به راحتی اطلاعات را پیدا کنند. چه این اطلاعات مشخصات کالاها باشد، چه اخبار روز و چه دستورالعمل‌هایی خاص.

سعی کنید مطلب خود را به چند بخش تقسیم کنید و از تیترها و میان‌تیترها استفاده کنید. بدین ترتیب مخاطبین می‌توانند راحت‌تر از مطالب شما استفاده کنند.

برای جذاب کردن مطلب می‌توانید از پرسش و پاسخ استفاده کنید. یا از بالت‌ها استفاده کنید تا موارد را به صورت نکته‌هایی مجزا و مختصر بیان کنید.

سعی کنید نکات و اطلاعات کلیدی را در ابتدای صفحه قرار دهید تا کاربران بدانند چه چیزی در انتظارشان است. سپس اطلاعاتی که نیاز دارند را در چندین واژه به آنها منتقل کنید. در این حالت است که نرخ پرش سایت شما کاهش و سئو وبسایت شما افزایش می‌یابد. یعنی با انجام این اقدام افراد بیشتری جذب مطلب شما می‌شوند و بیشتر در سایت شما می‌مانند.

توجه کرده‌اید که موقع خواندن یک مطلب زبان شما حرکت می‌کند؟ لب‌ها و عضلات داخلی دهان و حنجره شما نیز منقبض می‌شود.

این موضوع به ما می‌گوید که نوشته ما باید برگردانی از سخن گفتن باشد. در واقع خوانندگان گویی از طریق نوشته ما شروع به صحبت می‌کنند بنابراین باید به شکلی طبیعی بنویسید. مخاطبین علاقه ندارند که با جملات تجملی و یا با اصطلاحات خاص و سنگین مواجه شوند.

نوشته شما باید موزون و صمیمی‌باشد. سعی کنید طبیعی و مانند گفتار، روان بنویسید و طول جملات را متفاوت نگاه دارید.

از کلماتی که در گفتار استفاده نمی‌کنید در نوشتار نیز استفاده نکنید. قرار نیست با نوشتن در فضای آنلاین مانند یک معلم به نظر برسید.

ما می‌‌دانیم که میزان توجه کاربران بسیار کم شده است پس چرا باید شانس مختصر خود را با کلماتی که هیچ ارزشی ایجاد نمی‌کنند از دست بدهیم؟ به عنوان مثال قیدها معمولا ارزش کمی را منتقل می‌کنند و استفاده زیاد از آنها به هیچ‌وجه مناسب نیست.

سعی کنید از صفات نیز به درستی استفاده کنید. به خصوص در صفحه محصولات خود صفات اهمیت زیادی دارند. اما همیشه از خودتان بپرسید که آیا چیزی را می‌نویسید که مشتریان آن را نمی‌دانند؟ مثلا نوشتن اینکه «تهران یک کلان شهر بزرگ شامل رستوران‌ها و جاهای دیدنی است.» اشتباه است. کلان‌شهرها بزرگ هستند و دیگر نیازی به استفاده از کلمه بزرگ نیست.

بنابراین از به کاربردن صفات غیرضروری در نوشتار خود پرهیز کنید.

کسی قرار نیست به نوشتن شما در وب‌سایتتان نمره بدهد یا آن را تصحیح کند. با این حال این بدان معنا نیست که می‌توانید قواعد دستور زبان را رعایت نکنید. خاطرتان باشد که رعایت علائم نگارشی و دستور زبان می‌تواند به خوانایی مطلب شما کمک کند. البته باز هم سعی کنید از علائم نگارشی مرسوم استفاده کنید.

به عنوان مثال استفاده از نقطه ویرگول (سمی کالن) ممکن است کمی نوشته را رسمی‌کند و جریان طبیعی خوانش مخاطبین را خدشه‌دار کند. می‌توانید به جای نقطه ویرگول از خط فاصله استفاده کنید. بدین ترتیب یک فضای سفید و خالی ایجاد می‌شود که باعث ایجاد مکث‌های طبیعی هنگام خواندن می‌شود و این خود باعث تاکید بر هر بخش جمله خواهد شد.

سعی کنید متن خود را به بلوک‌های شامل یک یا دو جمله کوتاه قسمت کنید. این کار برای مخاطبین جذاب است و متن را برایشان خوانا و خوشایند می‌کند.

سعی کنید هنگام صحبت در مورد برند و محصولات خود از کلمات و عباراتی استفاده کنید که جملات شما را قدرتمندتر می‌کنند.

به عنوان مثال این دو جمله را در نظر بگیرد:

«محصول ما به شما کمک خواهد کرد که ...»

«محصول به شما کمک می‌کند...»

به عنوان مثال استفاده از فعل‌های آینده کمی از قدرت جمله می‌کاهد. در واقع تغییرات کوچکی از این دست نیز می‌توانند باعث شوند که جملات شما برجسته شده و دارای اقتدار باشند.

بیشتر بخوانید: سئو خارجی چیست و شامل چه تکنیک هایی می‌شود؟

برای اینکه نوشته شما دیده شود باید رتبه خوبی در موتورهای جستجو بگیرد. بنابراین باید سعی کنید مطلبی بنویسید که اغلب افراد به دنبال آن هستند و پاسخ سوال‌هایشان را از آن می‌گیرند. پس باید موضوعاتی که در حوزه کاری شما جستجو می‌شوند را بشناسید.

برای این کار که با عنوان تحقیق کلمات کلیدی شناخته می‌شود می‌توانید از ابزارهای مختلفی مانند گوگل کیورد پلنر استفاده کنید که کلمات کلیدی جستجو شده و میزان جستجو آنها را به شما نمایش خواهد داد. به خاطر داشته باشید که چنین جستجویی را باید قبل از اقدام به نوشتن انجام دهید. باید از این کلمات کلیدی که پیدا می‌کنید به صورت طبیعی در متن خود استفاده کنید. نه اینکه ابتدا متن خود را بنویسید و سپس کلمات کلیدی را به آن اضافه کنید.

پس از پیدا کردن کلمات کلیدی و قبل از اینکه متن خود را شروع به نوشتن کنید باید به قصد و نیت کاربران نیز دقت کنید. یعنی باید بدانید وقتی کاربران یک عبارت یا کلمه کلیدی خاص را جستجو می‌کنند دقیقا به دنبال چه چیزی هستند.

به عنوان مثال اگر آنها سوالی دارند باید بتوانید به صورت مستقیم و مختصر و البته کامل پاسخ آنها را بنویسید. اگر به دنبال خرید چیزی هستند باید به خوبی مشخصات محصول خود را به صورت طبقه‌بندی شده ارائه کنید. و اگر مخاطبین شما به دنبال پیشنهادات و یا توصیه‌هایی هستند باید بتوانید یک دستورالعمل گام به گام و کاربردی را برای آنها فراهم کنید.

همانطور که گفتیم سعی کنید از کلمات کلیدی در متن خود به صورت طبیعی استفاده کنید. از به کاربردن بیش از حد این کلمات در متن خودداری کنید چون فایده‌ای برای شما نخواهد داشت. این کار باعث می‌شود که متن شما از حالت عادی خارج شده و مخاطبین سایت شما را ترک کنند و نرخ پرش در سایت شما افزایش یابد. بدتر از آن، با انجام این کار ممکن است که توسط موتورهای جستجو جریمه شوید.