انواع پروتز چانه | جراحی زیبایی چانه

چانه یکی از عناصر موثر و مهم بخش پایین صورت در زیبایی شناسی چهره است. چانه و بینی شکل و حالت کلی صورت را تعریف می‌کنند. با افزایش سن، چگالی استخوان‌ها کاهش پیدا کرده و بافت‌ها دچار ضعف و افتادگی می‌گردند. این اتفاق منجر به عقب رفت چانه می‌گردد. این اتفاق منجر به ضعیف یا کوچک شدن چانه می‌شود. چانه‌ی ضعیف یا کوچک می‌تواند منجر به برجسته نمایی بینی و دندان‌های بالایی و نامشخص شدن فک و گردن شود. در این شرایط، جراحی تقویت چانه روش مناسبی برای بهبود این مشکلات است. انواع پروتز چانه، اندازه و برجستگی چانه را افزایش می‌دهند.

برای آگاهی از اینکه آیا ابعاد چانه‌ی شما نامتناسب است یا خیر می‌توانید چهره‌ی نیم رخ خود را در آینه بسنجید. برای این کار یک خط نامرئی از لب بالا به لب پایین رسم کنید. اگر چانه‌ی شما پشت این خط قرار گرفت، نشانه‌ای از چانه‌ی عقب رفته است. در این شرایط انواع پروتز چانه می‌تواند به شما کمک کند.

جراحی زیبایی چانه چیست؟

جراحی زیبایی چانه یا منتوپلاستی به جراحی تغییر شکل چانه اطلاق می‌شود. این جراحی شامل بزرگ کردن اندازه‌ی چانه با کاشتن انواع پروتز چانه یا کوچک کردن چانه با جراحی استخوان این ناحیه است. این عمل زیبایی از جمله عمل‌هایی است که برای اصلاح تناسب اجزای چهره از طریق اعمال تغییرات بر روی استخوان فک پایین و ناحیه‌ی چانه و به جهت کمک به افزایش اعتماد به نفس افراد، توسط جراحان متخصص و مورد تایید صورت می‌گیرد. ساختار متناسب در چانه و استخوان فک می‌تواند منجر به چهره‌ی متناسب و جذاب، چه در زنان و چه در مردان شود.

در برخی موارد استخوان فک طی عملیاتی به نام منتوپلاستی یا جنیوپلاستی به سمت جلو جابجا می‌شود. همچنین انواع پروتز چانه از جنس سیلیکون را می‌توان در آن ناحیه استفاده کرد تا برجستگی بیشتری در چانه ایجاد کند یا شکل ظاهری چانه را تغییر دهد. متقابلا برای کوچک‌تر نمودن و رفع برجستگی بیش از حد چانه، می‌توان استخوان ناحیه‌ی چانه را کوچک‌تر کرد. این پروتز‌ها در اندازه‌ها، ضخامت و برجستگی متفاوتی موجود هستند که جراح پس از اندازه گیری ابعاد فک پایین بیمار، پروتز مناسبی را متناسب با محیط چانه‌ی او انتخاب می‌کند.

با پیشرفت‌های اخیر در اقدامات زیبایی، امروزه ممکن است جراح پلاستیک به شما پیشنهاد دهد که از فیلر و ژل پر کننده در ناحیه‌ی چانه استفاده شود که این روش ماندگاری کوتاه‌تری خواهد داشت.

مزایای عمل زیبایی چانه

تقویت چانه می‌تواند تغییر شگرفی در تناسب ظاهر صورت ایجاد کند. همچنین دیگر مزایای این عمل، تصحیح چانه‌ی ضعیف یا عقب رفته، بهبود تعریف خطوط و مرزهای گردن و فک، کمک به کاهش ظاهر چانه‌ی چین خورده، عدم تقارن فک و بهبود بافت‌های چربی زیر چانه است.

علاوه بر اثرات زیبایی، در برخی موارد اعمال اصلاحاتی در استخوان فک بالا یا پایین برای بهبود حرکات جویدن و انسداد فک یا اصلاح کنار هم قرارگیری دندان‌ها ممکن است توصیه شود. این قبیل اصلاحات و عمل‌ها می‌تواند ساده یا پیچیده باشد.

در بسیار‌ی مواقع ممکن است جراح پلاستیک به شخصی که جراحی بینی انجام داده است، توصیه کند تا تناسب بهتری در چهره ایجاد کند؛ به این دلیل که اندازه و حالت چانه می‌تواند در کوچک‌تر و بزرگ‌تر به نظر رسیدن بینی موثر باشد.

مزایای عمل زیبایی چانه

فرآیند جراحی زیبایی چانه

عمل جراحی زیبایی چانه از انواع عمل‌های سرپایی است که به بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی با آرام‌بخش نیاز دارد. برای این امر، بی حسی کوچکی در قسمت پایین چانه یا داخل دهان در تقاطع لثه و لب پایین انجام می‌شود. در زمان این بی حسی، بیمار بیدار است اما هیچگونه ناراحتی در ناحیه‌ی مورد جراحی احساس نمی‌کند. در این هنگام، جراح زیبایی، فضایی را برای پروتز چانه ایجاد کرده و آن را در اطراف استخوان چانه قرار می‌دهد. عمل انواع پروتز چانه معمولا کمتر از یک ساعت زمان می‌برد. سپس چانه با بخیه بسته شده و پانسمان می‌شود. برخی بخیه‌ها پس از چند هفته خود به خود حل می‌شوند در حالی که برخی دیگر لازم است تا در ویزیت‌های بررسی پس از عمل، توسط جراح کشیده شوند.

انواع پروتز چانه قطعات کوچک و جامدی هستند که از مواد سازگار با بدن (معمولا سیلیکون) که در اطراف چانه‌ی بیمار قالب‌گیری می‌شود، ساخته شده‌اند. اندازه و برجستگی این پروتز‌ها بسته به شرایط بیمار و وضعیت مطلوب او، متفاوت خواهد بود. پس از این جراحی، ظاهر چانه بسیار طبیعی بوده و به نظر نمی‌رسد که در این ناحیه، جراحی انجام شده است.

فرآیند جراحی زیبایی چانه

پس از جراحی چانه چه باید کرد؟

بیشتر افرادی که عمل افزایش چانه را انجام می‌دهند، مدت کوتاهی به استراحت نیاز دارند و حدود یک هفته پس از جراحی به محل کار و فعالیت‌های روزانه‌ی خود باز می‌گردند. درد و ناراحتی نیز معمولا خیلی شدید نیست و با مسکن و کمپرس سرد کنترل می‌شود.

پس از جراحی لازم است تا یک الی دو هفته در هنگام خواب، با صورت و سر رو به بالا قرار بگیرید تا از تورم پس از جراحی جلوگیری نموده و به روند بهبود کمک کنید. ممکن است جراح شما یک رژیم مایعات برای روزهای اول پس از جراحی تجویز کند؛ چون عمل جویدن پس از این جراحی باید محدود شود. همچنین لازم است که حدود3 تا 4 هفته از ورزش و فعالیت سنگین خودداری کنید. برخی بیماران ممکن است تا حدود یک هفته پس از جراحی، احساس گرفتگی یا کشش داشته باشند که این احساس به مرور زمان از بین خواهد رفت. همچنین ممکن است به طور موقت در باز کردن یا حرکت دادن دهان و لب‌ها کمی دچار مشکل شوید یا در هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن نیز کمی احساس ناراحتی کنید. تمامی این علائم مدتی پس از جراحی برطرف خواهد شد. تا حدود یک ماه پس از جراحی، نتیجه‌ی مورد نظر قابل مشاهده خواهد بود و پس از 3 ماه با فروکش کردن تورم باقیمانده، نتیجه‌ی نهایی به دست می‌آید.

انواع پروتز چانه چقدر بادوام هستند؟

انواع پروتز چانه، قطعات محکم و با دوامی هستند و از پروتز‌های دائمی به حساب می‌آیند. با اینکه فرآیند پیری بر ظاهر چهره اثر می‌گذارد، اندازه چانه تغییر نخواهد کرد. در موارد نادر ممکن است آسیب به صورت به انواع پروتز چانه آسیب برساند که در این حالت لازم است که جراح آن را تعویض نماید. بسته به اینکه کدام یک از انواع پروتز چانه را انتخاب کنید، زمان ماندگاری این عمل متفاوت خواهد بود. برای نتایج دائمی از پروتزهای سیلیکونی استفاده می‌شود اما درصورت استفاده از ترکیبات چربی، لازم است که این فرآیند به صورت دوره‌ای تکرار شود. همچنین باید در نظر داشت که عضلات صورت و گردن مدام با افزایش سن در حال تغییر هستند.

خطرات انواع پروتز چانه

درصورتی که این عمل توسط جراح ماهر و متخصص انجام شود، جراحی افزایش چانه با عوارض کمی ‌روبرو خواهد بود. خطرات احتمالی می‌تواند شامل عفوت، خونریزی داخلی (هماتوما) ، جابجایی پروتز از محل خود، باقی ماندن جای زخم و عوارض معمول بی حسی باشد. هرگونه خونریزی، تورم، تب یا سایر علائم غیر عادی پس از جراحی باید بلافاصله به جراح گزارش شود.

قبل و بعد از عمل پروتز چانه

سایر روش‌های پروتز چانه

بسیاری از افراد، انواع پروتز چانه را برای برجسته سازی آن انتخاب می‌کنند؛ با این حال در برخی موارد این عمل می‌تواند با روش دیگری نیز ترکیب شود تا نتیجه‌ی بهتری به همراه داشته باشد. در برخی موارد پروتز چانه می‌تواند هراه با یک جراحی برای بینی انجام شود تا تناسب بهتری در چهره ایجاد کند.

  • یکی از روش‌های جراحی زیبایی چانه، جابجایی استخوان فک به جلو است تا پس رفتگی فک را برطرف کند. در این عمل، جراح یک بی حسی در داخل دهان انجام داده و استخوان فک را جابجا می‌کند. این فرآیند بسته به شرایط، ممکن است بین یک تا سه ساعت زمان نیاز داشته باشد.
  • در شرایطی نیز لازم است که اندازه چانه را کوچک کنند. در این عمل، جراح بی حسی را در دهان یا زیر چانه اعمال کرده، سپس استخوان را تا اندازه‌ی مطلوب، تراش می‌دهد.
  • در برخی موارد پزشک، بافت‌های چربی اضافی زیر چانه را به روش لایپوساکشن حذف می‌کند تا چانه، خط گردن یا چهره را به شکل مطلوبی بهبود بخشد.
  • در موارد نادری که دندان‌ها به شدت ناهنجاری داشته باشد یا عیوب مادرزادی در ساختار فک وجود داشته باشد که منجر به بروز عقب رفت یا بد شکلی چانه شده باشد، جراحی فک می‌تواند ساختار قسمت پایین صورت را بهبود ببخشد.

نتیجه گیری و جمع بندی

مهمترین تصمیم در مورد جراحی زیبایی چانه، انتخاب جراح مناسب است. در عمل‌های زیبایی صورت، انتخاب یک جراح ماهر و باتجربه بسیار حائز اهمیت است. لذا لازم است که در زمان مشورت با متخصصان مختلف، در مورد سوابق مشابه آن‌ها در زمینه‌ی جراحی زیبایی چانه، انواع پروتز چانه و تعدد موارد انجام شده توسط آن‌ها پرسش کنید. همچنین بررسی نتایج نمونه‌های موفق آن‌ها نیز اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می‌دهد که تصمیم گیری را به جهت صحیحی هدایت می‌کند.