پیکر تراشی (عمل جراحی لیپوماتیک)، روش رفع چربی‌های موضعی

همان طور که‌ می‌دانید امروزه زندگی ماشینی باعث شده است تا افراد با افزایش وزن و بیماری‌های ناشی از عدم تحرک از جمله دیابت، چربی خون و بیماری‌های قلبی دست و پنجه نرم کنند. از طرف دیگر چاقی در نواحی شکم و پهلو به دلیل نشستن طولانی پشت میز، به مشکل اپیدمی تبدیل شده است. بسیاری از افراد که از اضافه وزن رنج می‌برند و حاضر به تحمل سختی ناشی از آن و رژیم‌های غذایی نیستند، از این جهت می‌خواهند با آسان‌ترین روش، به وزن ایده آل خود برسند. امروزه با پیشرفت علم، روش‌ها و تکنیک‌هایی از جمله عمل پیکر تراشی برای از بین بردن چربی اضافه‌ی بدن به وجود آمده است که افراد می‌توانند با انتخاب هر کدام از آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان، به وزن ایده آل خود برسند و از چربی‌های اضافی رهایی پیدا کنند و همین طور می‌توانند زیبایی اندام خود را دوباره به‌دست بیاورند.

انواع روش‌های لاغری

 1. عمل لیپوماتیک (پیکر تراشی)
 2. عمل لیپوساکشن (لیپوپلاستی)
 3. عمل ابدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم)
 4. جراحی بای پس روده (جا به جایی دوازدهه)
 5. جراحی لاغری پلیکاسیون معده
 6. عمل لاغری گاسترکتومی یا اسلیو

در ادامه به تفسیر روش لیپوماتیک یا پیکر تراشی خواهیم پرداخت.

لیپوماتیک در واقع یک فناوری مدرن جهت تخلیه‌ی چربی‌های موضعی است. عمل لاغری هیکل تراشی به وسیله‌ی یک نوع دستگاه ساکشن پیشرفته انجام می‌گیرد. آنچه که باعث برتری این دستگاه نسبت به دستگاه لیپوساکشن شده، تکنولوژی موجود در این دستگاه است.

عمل لاغری هیکل تراشی به وسیله‌ی یک نوع دستگاه ساکشن پیشرفته انجام می‌گیرد

روش عملکرد دستگاه لیپوماتیک

دستگاه لیپوماتیک infrasonic هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور را به یک کانول انعطاف پذیر منتقل می‌کند که به طور کلی دارای ارتعاش، نوسان و چرخش است و سه نوع حرکت چرخشی ایجاد می‌کند که گردش سه بعدی نامی‌ده می‌شود. پس از ورود کانول به سوراخ 3 میلی متر، کانول در بافت چربی‌ می‌چرخد. این حرکات باعث ایجاد امواج فراصوت می‌شود که بافت چربی را به طور انتخابی هدف قرار می‌دهد. این عمل به صورت امولوسیون سازی است. اما رگ‌های خونی، غدد لنفاوی، عضلات و اعصاب را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. در نتیجه آسیب کمتری به بافت‌های زیر پوستی وارد می‌کند و شدت دردی که فرد احساس می‌کند خیلی کم است. تورم و کبودی بسیار کمتر از سایر روش‌های لیپولیز و لیپوساکشن است. در نهایت چربی امولوسیون شده توسط دستگاه از بدن خارج می‌شود.

این دستگاه با دارا بودن یک کانول انعطاف پذیر، ماده‌ی بی حس کننده را به مقدار مختلف به چربی زیر پوست وارد می‌کند. در این روش مقدار ماده‌ی بی حس کننده نسبت به سایر روش‌های لیپوساکشن و لیپولیز کمتر است. در ادامه سلول‌های فیبروبلاست پوست با حرکت چرخشی سه بعدی کانول تحریک شده و در نتیجه کلاژن بیشتری تولید می‌کنند و در نهایت بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه، پوست سفت و لیفت می‌شود.

این دستگاه دارای سیستم ایمنی فعال است، به گونه‌ای که هنگام مواجه با بافت غیر چربی متوقف می‌شود. بنابراین احتمال سوراخ شدن و یا پارگی بافت‌های درونی و خون ریزی وجود ندارد. از طرفی دیگر عدم وجود گرما هنگام ورود کانول، خطر سوختگی و نکروز پوست را به شدت کاهش می‌دهد. گردن و گونه، سینه، ران، شکم، پهلو، بازو و باسن نواحی از بدن هستند که می‌توان به روش لیپوماتیک لاغر کرد.

بعد از جراحی هیکل تراشی میزان کبودی و تورم روی پوست بسیار جزئی است

مزایای روش لیپوماتیک) هیکل تراشی)

از جمله مزایای این روش در مقایسه با روش‌های دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دوره نقاهت بعد از جراحی بسیار کوتاه است.
 2. نیازی به بیهوشی کامل نیست.
 3. بعد از جراحی هیکل تراشی میزان کبودی و تورم روی پوست بسیار جزئی است.
 4. بعد از جراحی پیکر تراشی نیاز به مراجعه جهت ویزیت به دفعات زیاد و همین طور انجام ماساژ‌های دردناک بعد از عمل نیست.
 5. عدم ایجاد سوختگی در ناحیه پوست.
 6. شخص درد کمتری را در حین جراحی و بعد از آن احاس می‌کند.
 7. کوتاه بودن زمان جراحی نسبت به روش‌های دیگر.
 8. در این روش بیمار بیهوش نمی‌شود، بلکه دراین روش بی حسی موضوعی کافی است و بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد و نیازی به استفاده از داروهای خواب آور نیست.
 9. در روش لاغری پیکرتراشی، انقباض و در نتیجه جمع شدن پوست جهت جلوگیری از شل شدن پوست، بسیار بهتر انجام می‌شود.
 10. در روش لیپوماتیک، بافت چربی به گونه‌ای استخراج می‌شود که مجددا می‌توان از آن‌ها برای تشکیل اعضای دیگر بدن استفاده کرد.
 11. در روش عمل جراحی پیکر تراشی، برداشت لایه‌ی چربی از ناحیه‌ی تحت درمان به صورت یکنواخت انجام می‌شود؛ در نتیجه هیچ گونه چربی گلوله شده در زیر پوست یافت نمی‌شود. در صورتی که در سایر روش‌ها امکان ایجاد چربی انباشته شده در برخی نقاط پوست وجود دارد.
 12. بعد از انجام جراحی پیکر تراشی به وسیله‌ی روش لیپوماتیک، نیازی به بستن گن وجود ندارد؛ اما برای جمع شدن بهتر پوست فقط 30 الی 40 روز توصیه می‌شود. در صورتی که در سایر روش‌های لاغری بستن گن حداقل به مدت شش ماه نیاز است.
 13. در جراحی لاغری هیکل تراشی خطر ایجاد آمبولی و پارگی بافت‌های درونی و خون ریزی وجود ندارد.
 14. در عمل لاغری پیکر تراشی نیازی به بستری شدن بیمار نیست و بلافاصله بعد از جراحی می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود ادمه دهد.

C:\Users\hhata\OneDrive\Desktop\تولید محتوا\unnamed.jpg

توصیه‌های مهم قبل از انجام جراحی لیپوماتیک

 • قبل از اقدام به جراحی لیپوماتیک حتما یک مرکز تخصصی معتبر برای انجام جراحی انتخاب کنید.
 • حتما با پزشک خود در ارتباط با خواسته‌ها و انتظاراتی که از عمل جراحی لیپوماتیک (پیکرتراشی) دارید صحبت کنید تا بتواند بسته به شرایط شما مانند قد، وزن و مقدار چربی، معقول بودن و انجام پذیر بودن انتظار شما از جراحی را تعیین کند.
 • دو روز قبل و بعد از جراحی پیکرتراشی از استعمال دخانیات خودداری کنید.
 • حداقل 48 ساعت قبل از جراحی هیکل تراشی از مصرف داروهای گشاد کننده‌ی عروق مثل وراپامیل یا داروهای آسم خودداری کنید و روز عمل جراحی پیکر تراشی، از مصرف داروی تیروئید بپرهیزید.
 • اگر رژیم غذایی خاصی دارید حتما حداقل دو روز قبل از جراحی پیکر تراشی آن را متوقف کنید.
 • قبل از جراحی دقت کنید ناخن‌های شما لاک نداشته باشد.
 • از مصرف کافئین بعد از ساعت 12:00 شب خودداری کنید.
 • 48 ساعت قبل و بعد از جراحی پیکر تراشی از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
 • حتما 10 روز قبل از جراحی هیکل تراشی مصرف داروهای ضد التهابی و داروهای آسپرین را متوقف کنید.
 • برای جلوگیری از افت قند خون قبل از جراحی هیکل تراشی، یک وعده‌ی غذایی سبک مصرف کنید.

اقدامات لازم بعد از جراحی پیکر تراشی

 • بعد از جراحی پیکر تراشی حتما چند روزی را برای استراحت اختصاص دهید، زیرا استراحت کافی تأثیر به‌سزایی در بهبودی زخم‌های شما دارد.
 • بعد از جراحی، مراقبت از زخم‌ها بسیار حائز اهمیت است زیرا ممکن است خروج خونابه و ماده‌ی بی‌حسی طی 24 تا 48 ساعت بعد از جراحی از محل برش‌ها زیاد باشد.
 • بعد از جراحی پیکر تراشی برای کاهش درد از مسکنی که دکتر تجویز می‌کند استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت بعد از جراحی لیپوماتیک، حتما از آنتی بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایید.
 • توصیه می‌شود بعد از جراحی پیکر تراشی از لباس‌های فشرده یا گن‌های مخصوص استفاده کنید زیرا تأثیر به‌سزایی در توقف خون ریزی دارد.

جراحی پیکر تراشی

عوارض جانبی و خطرات جراحی لیپوماتیک

جراحی پیکر تراشی نیاز به دقت و زمان دارد؛ در نتیجه در صورت خسته بودن جراح امکان اشتباه وی زیاد شده و خطرات زیادی برای بیمار در پی دارد.

 • در بعضی موارد ممکن است فرد به داروی بی حسی موضعی (لیدوکایین) حساسیت داشته باشد.
 • گاهی ممکن است در اثر استریل نبودن محیط، فرد دچار عفونت شود.
 • در بعضی موارد اگر جراح در کار خود مهارت کافی نداشته باشد، باعث جمع شدن آب در ناحیه جراحی می‌شود.
 • اگر فرد به توصیه‌های پزشک خود عمل نکند و رژیم غذایی مناسبی نداشته باشد و حرکات ورزشی را در طول روز انجام ندهد، برگشت پذیری عمل جراحی پیکر تراشی اتفاق خواهد افتاد؛ زیرا هیچ تضمینی برای عدم برگشت مجدد چربی‌های اضافی وجود ندارد.
 • در بعضی موارد آمبولی ریه در اثر وارد شدن چربی و مسدود شدن گردش خون ریه ایجاد می‌شود.
 • سوزش پوست از دیگر عوارض جراحی هیکل تراشی است که ممکن است در اثر اصطکاک ایجاد شده توسط کانولا بر روی پوست یا اعصاب ایجاد می‌شود.
 • در برخی موارد که پوست خاصیت کشسانی ضعیفی دارد و یا به دلیل حذف چربی‌ها به صورت ناهموار، باعث ایجاد چروک بر روی پوست می‌شود.
 • این روش جراحی پیکر تراشی برای افراد با سابقه‌ی بیماری قلبی نمی‌تواند انتخاب مناسبی باشد؛ چراکه ارتعاشات ناشی از دستگاه، تأثیرات نامطلوبی بر روی قلب‌ می‌گذارد.

جمع بندی و نتیجه گیری

آنچه که باعث ماندگاری نتیجه‌ی جراحی هیکل تراشی در دراز مدت می‌شود، کنترل افزایش وزن و همین طور رژیم غذایی مناسب است. مهم‌ترین مزیت روش لیپوماتیک قابلیت استفاده مجدد از چربی‌ها برای لیفت صورت و یا تزریق بوتاکس و ژل به نواحی بدن و از بین بردن خطوط اخم یا خنده است. هزینه‌ی جراحی هیکل تراشی به عواملی از جمله تعداد قسمت‌هایی که باید تحت جراحی قرار بگیرند، نوع بیهوشی، زمان بیهوشی و پیچیدگی جراحی بستگی دارد.