تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا چه شرایطی دارد؟

دانشگاه های کانادایی قریب به نیم میلیون دانشجوی بین‌المللی را در خود جای داده‌اند و آموزش های با کیفیت آموزشی بالایی ارائه می دهند. نه تنها این فرصت عالی برای تحصیل در کشور کانادا، بلکه به دلیل کیفیت بالای زندگی، پیدا کردن کار فوق‌العاده پس از تحصیل و فرصت‌های مهاجرت، این کشور بسیار محبوب شده است و افراد زیادی درصدد گرفتن اقامت کشور کانادا هستند.

مزایای تحصیل کانادا

مهم‌ترین دلایلی که دانشجویان برای تحصیل در کانادا اقدام می‌کنند عبارتند از:

  • برتری علمی
  • فرصت های تحقیقاتی فراوان
  • بودجه بندی مالی مقرون به صرفه
  • تنوع فرهنگی
  • امن و آرام
  • کسب درآمد همراه با تحصیل
  • زندگی پر جنب و جوش دانشگاهی

حال که تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و  اقامت کانادا گرفته‌اید، آیا می‌دانید گام‌های بعدی شما چه هستند؟

 

موسسه یا دانشگاه دلخواه خود را انتخاب کنید

اولین گام این است که تعیین کنید که دقیقا در چه رشته تحصیلی‌ای می‌خواهید درس بخوانید و کدام دانشگاه را برای مقصد خود انتخاب می‌کنید. مطالعه فهرست دانشگاه‌های کانادا و ارزیابی تمام ویژگی‌های خوب و بد آنها گزینه خوبی برای شروع است. این فهرست شامل مشخصات موسسات و لیست برنامه‌های درسی آنها است. یک راه آسان برای دسترسی به اینگونه فهرست‌ها از طریق پایگاه داده قابل جستجوی برنامه‌های تحصیلی دفتر مهاجرتی میرداماد است.

 

فرم پذیرش را تکمیل و ارسال کنید

پس از اینکه لیستی از دانشگاه‌های مورد نظر خود تهیه کردید، حتما به وبسایت آنها سر بزنید و شرایط پذیرش را پیدا کنید و ببینید که فرآیند اپلای کردن شامل چه مواردی است. قوانین پذیرش در موسسات مختلف متفاوت است، اما شما باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 

آیا شما واجد شرایط هستید؟

ادامه تحصیل در  کشور کانادا به این صورت است که هر دانشگاه، متقاضیان را با توجه به معیارهای خاص خود بررسی می‌کند. اما کمترین معیاری که شما با آن سنجیده می‌شوید داشتن عملکرد علمی خوب و داشتن نمرات قابل قبول در پایه دبیرستان و دانشگاه است.

 

چه مدارکی برای ثبت نام در دانشگاه های کانادا لازم است؟

در دست داشتن ریزنمرات دبیرستان و دانشگاه و ترجمه این مدارک به زبان انگلیسی یا فرانسوی از ضروریات مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا است. برای اینکه از جزییات این فرایند باخبر شوید، می‌توانید با مقامات آموزشی کشور خودتان یا مرکز اطلاعات کانادا برای اعتبارنامه‌های بین‌المللی (cicic.ca) مشورت کنید و کمک بگیرید.

 چه مدارکی برای ثبت نام در دانشگاه های کانادا لازم است؟

آیا سطح زبان مورد نیاز کانادا را دارید؟

تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا الزامی است. اینکه کدام زبان را یاد بگیرید، وابسته به دانشگاه مورد نظر شما است. اما برای ورود به بسیاری از دانشگاه‌های انگلیسی زبان، شما باید حداقل نمره زبان را در آزمون‌های استاندارد مانند آیلتس بدست آورید. دانشگاه‌هایی که زبان اصلی آنها فرانسوی است، معمولا متقاضیان را به صورت فردی مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

 

روند درخواست تحصیلی کانادا چگونه است؟

فرآیندهای اپلای بسته به استان مورد نظر متفاوت است. در برخی از استان‌ها، دانشجویان می‌توانند از طریق یک سرویس درخواست مرکزی، درخواست تحصیل دهند. در موارد دیگر، باید مستقیماً به دانشگاه درخواست دهید. همچنین ممکن است نیاز باشد تا برای بیش از یک دانشگاه اپلای کنید در صورتی که در انتخاب اول خود پذیرش نگرفته باشید.

 

مهلت اپلای چقدر است؟

ددلاین‌ها یا فرصت‌های پایانی متفاوت هستند، اما به طور کلی، شما باید از حداقل هشت تا دوازده ماه قبل درخواست دهید. زمان‌های ورودی برای دانشجویان بین المللی معمولا ترم‌های سپتامبر و ژانویه است. با این حال، بسیاری از دانشگاه‌ها در طول سال نیز برنامه هایی برای جذب دانشجویان بین‌المللی دارند.

 

اخذ مجوز تحصیل

پس از اینکه نامه دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظرتان را دریافت کردید، اگر برنامه سکونت شما در این کشور 6 ماه یا بیشتر است، لازم است که از قبل برای گرفتن مجوزهای لازم جهت اقامت این کشور اقدامات لازم را انجام دهید.

برای دریافت مجوز تحصیل، شما باید اثبات کنید که تمکن مالی لازم برای تامین هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده که با شما به کانادا می‌آیند را دارید. برای گرفتن اقامت و تحصیل در کشور کانادا، در برخی موارد، شما نیاز به گذراندن یک معاینه پزشکی دارید که سلامت شما را ثابت کند.

همچنین برای تحصیل در این کشور، باید به قوانین این کشور احترام بگذارید، سوء سابقه و یا سابقه کیفری نداشته باشید و خطری از جانب شما امنیت این کشور را تهدید نکند. به علاوه موارد گفته شده، باید به افسر ویزا ثابت کنید که دلیل اصلی شما برای آمدن به کانادا حضور در دانشگاه است و پس از پایان تحصیل، کانادا را ترک خواهید کرد.

 

کار در کانادا

از سال 2014، قوانینی در کانادا تصویب شد که بر اساس آن به دانشجویان بین‌المللی این اجازه را می‌دهد که همراه با ادامه تحصیل در  کشور کانادا در فضای خارج از دانشگاه نیز فرصت کار کردن را داشته باشند. بر طبق این قوانین، دانشجویان می‌توانند علاوه بر رسیدگی به امور درسی خود، تا 20 ساعت در هفته کار کنند و مخارج زندگی خود را تامین کنند.

 

بعد از قبولی در دانشگاه: کار و اخذ اقامت دائم کانادا

در کانادا برنامه‌ای تحت عنوان برنامه اجازه کار PGWPP پس از فارغ‌التحصیلی وجود دارد که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا پس از فارغ‌التحصیلی کار کنند. این مشروط به آن است که دانشجویان حداقل 8 ماه در دانشگاه درس خوانده باشند. این مجوز فرصت کار کردن برای دانشجویان را تا 3 سال فراهم می‌کند و اگر بتوانند معیارهای خاصی را رعایت کنند، این مجوز کار به همسران آنها نیز تعلق خواهد گرفت.

 

دانشجویانی که از طریق برنامه ذکر شده در بالا به کسب مهارت پرداخته‌اند، صلاحیت آن را دارند که از طریق فرآیندی به نام Express Entry برای گرفتن اقامت دائم کانادا داوطلب شوند. اخذ اقامت دائم کانادا رفاه اجتماعی بیشتری را نیز برای شهروندان خارجی فراهم می‌کند از جمله: داشتن پوشش مراقبت های بهداشتی و درمانی.

برای اینکه از ریزترین جزییات این برنامه‌ها آگاه شوید، مشاوره با کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

 

سخن آخر

شرایط درخواست برای تحصیل کانادا از کالج به کالج و دوره به دوره متفاوت است و معیارهای واجد شرایط بودن، تسلط به زبان انگلیسی، مجوز تحصیل برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا در هر دانشگاه ممکن است با دیگری متفاوت باشد. در این مقاله شرایط کلی تحصیل و اقامت کشور کانادا را بررسی کردیم. امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد.