کارهای لازم قبل از عمل بینی | نکاتی که باید قبل از عمل جراحی بینی بدانید

اگر قصد دارید تا عمل جراحی بینی را انجام دهید، باید نکاتی را قبل عمل بینی و بعد از آن رعایت کنید. ما با تهیه این نکات و دستورالعمل‌ها به شما کمک خواهیم کرد تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابید. در هفته‌های قبل و بعد از جراحی بینی، بیمار باید بدن خود را برای تغییراتی که ایجاد می‌شود آماده کند. برداشتن چند قدم ساده برای سالم ماندن و همچنین کمک به روند بهبودی، از اهمیت بالای برخوردار است. به طور معمول بیماران چنین جراحی از یک روند مشابه پیروی می‌کنند که دانستن کارهای لازم قبل از عمل بینی می‌تواند شما را نسبت شرایط پیش رو آگاه کند.

آمادگی برای جراحی بینی

جراحی بینی یا رینوپلاستی ( Rhinoplasty) عملی است که می‌تواند 2 الی 3 ساعت زمان بر باشد، با این حال بدن فرد پس از جراحی دستخوش تغییراتی خواهد شد. جراحی می‌توان صرفا در جهت زیبایی باشد، یا به دلایل خاصی طبق تجویز دکتر صورت گیرد. اهداف عمل بینی شامل: کوچک یا بزرگ کردن بینی، درمان انحراف، برداشتن قوز و پولیپ بینی است. آگاهی شما به نسبت به کارهای قبل از عمل بینی که باید انجام دهید و همچنین اقدامات بعد از آن، به روند بهبودی کمک بسیار خواهد کرد.

رژیم غذایی خود را تنظیم کنید. برای بهبود هضم، مصرف غذاهای فیبری را افزایش دهید. در هنگام عمل، زمانی که از داروی بیهوشی استفاده می‌کنند ممکن است مشکلات شکمی ایجاد شود. همچنین، برای تقویت بهبودی پس از عمل از ویتامین‌های C و آهن استفاده کنید. همچنین تا سه ماه اول پس از عمل، غذاهای آسان و نرم تهیه و انتخاب کنید.

نکته مهمی بعدی آن است که طبق نسخه دکتر پیش روید. نسخه‌های داروهای مسکن، آنتی بیوتیک و داروهای کمکی را پس از عمل طبق تجویز دکتر تهیه نمایید. همچنین فراموش نکنید اگر به داروی یا ماده خاصی حساسیت دارید آن را به دکتر خود اطلاع دهید. لوازم کمپرس سرد را نیز تهیه کنید؛ پس از جراحی این مسئله به کاهش تورم بینی کمک خواهد کرد.

حداقل تا 48 ساعت پس از عمل از دوستان و آشنایان بخواهید تا به شما کمک کنند و در کنارتان باشند. هنگام بازگشت به خانه بهتر است شخصی دیگر رانندگی را انجام دهد. وجود اعضای خانواده و دوستان از نظر جسمی و روحی پشتیبان شما خواهند بود. همچنین حداقل 10 روز از کار خود مرخصی بگیرید. تا یک یا دو هفته از کارهای بیرون از خانه اجتناب کنید. پس از برداشتن بخیه‌ها و گچ می‌توانید به محل کار بگردید. برای چند روز بهتر است فعالیت‌های شدید انجام ندهید. همچنین، بهتر است کنار افرادی بمانید که با آن‌ها احساس راحتی بیشتری می‌کنید.

اگر فعالیت‌هایی در خانه یا محل کار وجود دارد که باید به آن رسیدگی کنید، به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که آن‌ها قبل عمل بینی انجام شوند. سعی کنید برای دوران بعد از عمل، برنامه ریزی راحت و آرامش بخش داشته باشید.

شب قبل عمل بینی تمامی آرایش‌ها را از چهره خود پاک کنید. حمام و شستشو برای کاهش استرس بسیار مناسب خواهد بود. استراحت شبانه کامل داشته باشید و از کارهای تنش آمیز خودداری کنید.

یکی از کارهای لازم قبل از عمل بینی که بیمارستان یا دکترتان به شما گوش‌زد خواهد کرد آن است که چندین ساعت قبل از عمل، از خوردن و نوشیدن دست بکشید. با اینکه این محتوا به نکاتی قبل و بعد از عمل اشاره دارد و به احتمال زیاد دکتر مورد نظر خود را پیدا کرده‌اید، منتها برای آن دسته از دوستان که همچنان به دنبال دکتر مناسبی هستند باید بگوییم که مطرح کردن چند سوال در ابتدای کار برای انتخاب دکتر شاید بد نباشد. جراحی که انتخاب می‌کنید، مدارک آموزشی، گواهینامه و همچنین تجربه کلی جراحی خود را در کجا گذرانده و مرتبط با کدام بیمارستان است. آیا گواهی وی شامل جراحی پلاستیک نیز می‌شود؟ همچنین مشاهده نظرات مرتبط با شخص دکتر یا بیمارستان مدنظر، می‌تواند مفید باشد.

با باید‌ها و نباید‌های جراحی بینی آشنا شوید

کارهایی که قبل عمل بینی نباید انجام دهید

همان طور که اشاره کردیم، آرایش خود را شب قبل پاک کرده و حمام کنید. در روز جراحی هیچ گونه محصولات آرایشی و بهداشتی به صورت یا موی خود نزنید. پس از شستشوی خود از باکتری‌ها و آلودگی‌ها، غذا و نوشیدنی صرف کرده و خوابی خوب داشته باشید.

از ایجاد اضطراب و شک و تردید برای خود بپرهیزید. از روش تغییر شکل بینی کاملا آگاهی داشته باشید تا غافلگیری یا ناامیدی لحظه آخر را به حداقل برسانید. احساس اعتماد به نفس در مورد جراحی مهم است. سعی کنید قبل عمل بینی تمام تردیدها و نگرانی‌ها را با جراح خود مطرح کنید.

حداقل دو هفته قبل از جراحی بینی از مصرف آسپرین، NSAID، مکمل‌های ویتامین E یا داروهای گیاهی مانند جینسینگ خودداری کنید. بعضی از گیاهان می‌تواند در بیهوشی تداخل ایجاد کنند، بنابراین توصیه می‌شود از مصرف آن‌ها خودداری کنید. طبق تجویز دکتر می‌توانید از مسکن‌ها استفاده نمایید. به طور معمول استامینوفن یکی از مسکن‌های مجاز برای استفاده است.

سیگار کشیدن را کنار بگذارید. سیگار کشیدن باعث تغییر جریان خون می‌شود که می‌تواند روند بهبودی پس از جراحی را مختل کرده و مشکلاتی اساسی ایجاد کند. بنابراین حداقل دو هفته قبل از جراحی، سیگار کشیدن را کنار بگذارید یا آن را ترک کنید و تا چندین هفته پس از جراحی نیز از استعمال سیگار خودداری نمایید.

فعالیت‌های شدید انجام ندهید. همان طور که گفتیم، چند هفته از کار و شغل خود مرخصی بگیرید. از فعالیت‌های سنگین در خانه یا بیرون از آن خودداری کنید. فعالیت‌های جزئی و سبک و همچنین پیاده روی ملایم توصیه می‌شود. فعالیت‌ها و تمرینات شدید ورزشی را به مدت دو تا چهار هفته کنار بگذارید.

خلاصه باید‌ها و نباید‌های کارهای قبل عمل بینی

 • به مدت دو هفته قبل عمل بینی و پس از جراحی، از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، ویتامین E، مکمل‌های گیاهی یا هر داروی حاوی این ترکیبات خودداری کنید. مصرف استامینوفن و یک مولتی ویتامین روزانه، خوب است.
 • از مصرف سیگار خودداری کنید. نیکوتین و دود توتون باعث به تاخیر انداختن بهبود زخم‌ها می‌شود. همچنین، موقعیت مناسبی برای ترک سیگار است.
 • حتما نسخه خود را تهیه کنید.
 • شب قبل از عمل طبق نکات، حمام کرده و پس از وعده غذایی، حداقل هشت ساعت قبل از عمل خود چیزی نخورید و ننوشید.
 • ترتیب دهید کسی شما را از بیمارستان به خانه برساند.
 • همچنین، از دوستان و آشنایان بخواهید در 48 ساعت اول کنار شما باشند.
 • از فین کردن و فشار به بینی خودداری کنید.
 • با دهان باز عطسه کنید تا فشار کمتری به بینی وارد شود.
 • پس از عمل برای کاهش تورم در اطراف بینی و چشمان خود، از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
 • هنگام خواب چند بالشت نرم زیر سر خود قرار دهید.
 • در چندین ساعت اول از حمام کردن خودداری کنید. در این مورد حتما از پزشک خود پرس و جو نمایید.
 • از نحوه دقیق تعویض پانسمان یا چسب مطلع شوید.
 • پس از جراحی ممکن است مقداری سردرد، ورم، کبودی و خون ریزی بینی داشته باشید. استراحت و استفاده از مسکن‌های تجویز شده، به رفع آن‌ها کمک خواهد کرد.

نکات و موارد مربوط به نسخه خود را از دکتر خود بپرسید

چند نکته کوچک دیگر از کارهای لازم قبل از عمل بینی

اگر از عینک استفاده می‌کنید، وسایلی را تهیه کنید تا قاب عینک روی بینی شما قرار نگیرد. نسبت به این موضوع، افراد نظر و سلیقه متفاوتی دارند. آنچه را که برای خود راحت می‌دانید، پیدا کنید. برخی استفاده از لنز را پیشنهاد می‌کنند.

اگر مرتبا تنباکو می‌کشید، آدامس یا آبنبات نیکوتین تهیه کنید. با این وجود، پیشنهاد می‌کنیم آن را به طور کامل یا حداقل در این بازه زمانی کنار بگذارید. سیگار نکشیدن تاثیر به‌سزایی در بهبود شما خواهد گذاشت. روند بهبودی را با یک سیگار به خطر نیندازید.

در طول دوره بهبودی، حدود یک تا دو هفته اول، از دوستان یا آشنایان بخواهید تا در مراقبت از کودکان به شما کمک کنند.

نوشیدنی‌های سالم را همراه با نی بنوشید و به بینی خود فشار وارد نکنید

پس از عمل بینی چه بخوریم؟

غذاهای ساده‌ای که مجبور نباشید زیاد آن را بجوید. همچنین بهتر است غذایی باشد که بتوانید آن را در یخچال گذاشته و دوباره آن را گرم کنید. سیب زمینی آب پز، ماکارونی و پنیر، انواع سوپ و آبگوشت و... که هم خوردن آن‌ها راحت است و هم می‌توانید نگه داشته و دوباره آن را گرم کنید.

آب میوه‌ای که دوست دارید را خریداری کنید. حتی اگر نمی‌توانید از غذاهای همیشگی لذت ببرید، حداقل می‌توانید یک لیوان آب میوه لذیذ و مقوی بنوشید. میوه‌های نرم نیز گزینه مناسبی هستند. پوره سیب و موز می‌تواند یکی از میان وعده‌های مناسب برای شما باشد؛ همچنین نارنگی رسیده یا توت فرنگی.

مصرف چای و دمنوش‌هایی که برای تسکین درد و تورم مناسب هستند نیز توصیه می‌شود. با این حال اگر قصد دارید چای یا دمنوش خاصی را مصرف کنید، با دکتر خود هماهنگ نمایید. هنگام مصرف نیز اجازه دهید تا چای تا حد ممکن خنک شود و آن را بسیار داغ ننوشید. اگر اجازه دهید خنک شود، می‌توانید از نی شیشه‌ای استفاده کرده و فنجان را به سمت صورت خود حرکت ندهید.

قبل عمل بینی و در حین خرید وسایل خانه، چند نی یک بار مصرف نیز تهیه کنید. در ابتدای بهبودی، نی‌ها به کمک شما خواهند آمد. بسیاری از افراد در روزهای اول پس از عمل، لب‌هایشان خشک و زخم می‌شود.