چگونه از شماره مجازی استفاده کنیم؟

شماره مجازی یکی از بهترین ابزارهایی است که به کمک آن می‌توانیم کسب و کار خودمان را بین المللی کنیم و با مخاطبانی از سراسر دنیا در ارتباط باشیم. این نوع از شماره مزایا و کاربردهای زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای ساخت شماره مجازی این است که به کمک آن می‌توانیم اعتبار کسب و کار خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم و اعتماد مشتریانی از سراسر کشورهای جهان را به دست بیاوریم. در این مقاله قصد داریم در مورد مزایای استفاده از شماره مجازی و همچنین کاربردهای مختلف شماره مجازی صحبت کنیم. در صورتی که تمایل دارید با این نوع شماره آشنا شوید و محصولات و خدمات خود را در سراسر جهان به فروش برسانید، تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

شماره مجازی چیست؟

ساخت شماره مجازی به کسب و کارها کمک می‌کند که در عین حضور در ایران، شماره‌ای از کشورهای خارجی مثل آمریکا یا کانادا داشته باشند و خدمات خود را به مشتریانی از این کشورها عرضه کنند. در واقع شماره مجازی، یک شماره اینترنتی است که مبتنی بر خط تلفن مخابراتی نیست. در حال حاضر سیاست جهانی به گونه‌ای است که همه کشورها تمایل دارند که خط تلفن ثابت را به گونه‌ای از میان بردارند و شماره مجازی را جایگزین آن کنند. این شماره به شما این امکان را می‌دهد که در ایران زندگی کنید ولی یک شماره کانادایی داشته باشید. با وجود شماره تلفن مجازی دیگر موقعیت مکانی مطرح نیست و شما از هر کشوری می‌توانید با کشور دیگری که مد نظرتان است تماس بگیرید.

وقتی شما یک شماره کانادایی داشته باشید، مشتریان کانادایی خیلی راحت می‌توانند با شما تماس بگیرند و از محصولات و خدمات شما استفاده کنند. البته اگر می‌خواهید چنین شماره‌ای به اعتبار کسب و کار شما کمک کند، باید کسی باشد که بتواند خیلی راحت به مشتریان کانادایی یا آمریکایی ارتباط برقرار کند. این برنامه بر اساس یک اپلیکیشن کار می‌کند و شما با اتصال گوشی خود به اینترنت می‌توانید تماس بگیرید، پیامک ارسال کنید یا پیام‌ها و تماس‌های ورودی را دریافت کنید. جالب است بدانید که بسیاری از شرکت‌های بزرگ به جای استفاده از خط تلفن ثابت، یک شماره مجازی تهیه می‌کنند و با استفاده از آن با کشورهای مختلف جهان ارتباط برقرار می‌کنند. با استفاده از شماره مجازی دیگر نیازی به سیم کارت فیزیکی ندارید و تنها با استفاده از گوشی همراه و اینترنت با دیگران ارتباط بگیرید.

مزایای استفاده از شماره مجازی

اکنون که دانستیم شماره مجازی چیست، زمان آن رسیده است که با مزایا و محاسن آن آشنا شویم و بدانیم که استفاده از این شماره چه منافعی برای ما و کسب و کارمان دارد؟ در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین مزایای استفاده از این نوع شماره اشاره شده است:

1. امکان دسترسی به تلفن در همه جا

اولین و مهم‌ترین‌ مزیت ساخت شماره مجازی این است که دیگر لازم نیست حتماً در شرکت و دفتر کار خود باشید تا بتوانید به تماس‌های مشتریان در خارج از کشور پاسخ دهید. فرض کنید که شما از ساعت 8 صبح تا 5 عصر در دفتر کار خود هستید. سپس یک مشتری از کانادا در ساعت 9 شب با شما تماس می‌گیرد. اگر تلفن ثابت داشته باشید و در دفتر کار خود نباشید، نمی‌توانید به سؤالات او پاسخ دهید و سفارش‌های او را ثبت کنید. این در حالی است که شماره مجازی مشکل را به صورت کامل برطرف می‌کند؛ چون شماره مجازی در واقع در گوشی هوشمند شما است و همین‌که گوشی هوشمند به اینترنت متصل باشد، خیلی راحت می‌توانید تماس‌ها را در تمامی ساعات شبانه روز جواب دهید.

یک نمونه از مزایای شماره مجازی در دوران کرونا مشخص شد. ویروس کرونا با ورود خود به جهان و زندگی بشر شرکت‌ها را وادار کرد که با کارکنان خود به صورت دورکاری همکاری کنند. حال اگر یک کارمند برای انجام کارهایش نیاز به تلفن شرکت داشته باشد، شماره مجازی می‌تواند بهترین راهکار ممکن برای حل این مسئله باشد. همچنین کسب و کارها توانستند با استفاده از شماره مجازی در دوران کرونا هم به نیاز مشتریان خود جواب دهند.

2. افزایش اعتبار کسب و کار و بین المللی شدن کسب و کار

وقتی شما یک دفتر مرکزی در ایران داشته باشید ولی چند شماره مجازی برای ارتباط با مشتریان در سایر کشورهای جهان هم داشته باشید، قطعاً کسب و کار شما یک وجهه بین المللی پیدا می‌کند و می‌توانید محصولات و خدمات خود در سایر کشورهای جهان هم به فروش برسانید. اگر برای افزایش فروش خارجی باید در زمینه تولید محتوا به زبان کشور مقصد هم کار کنید و در فضای مجازی و در وب‌سایت خود به زبان مشتریان آن کشور، محتوای خوب و جذاب تولید کنید تا مخاطب تشویق شود که به شما اعتماد و سپس از شما خرید کند.

سرشماره شماره مجازی مثل سرشماره شماره‌های تلفن ثابت است و به همین خاطر مخاطب یا مشتری خیلی راحت تصور می‌کند که شما در کشور مقصد دفتر دارید و با شما تماس می‌گیرد. این در حالی است که مخاطبان به تلفن همراه چندان اعتمادی ندارند.

3. استفاده از اینترنت برای برقراری تماس و کاهش هزینه تماس

یکی دیگر از مزایای مهم ساخت شماره مجازی این است که تماس‌ها و ارسال پیامک‌های شما با استفاده از اینترنت انجام می‌شود و به همین خاطر هیچ نگرانی از جهت افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها نخواهید داشت. این در حالی است که اگر از تلفن ثابت یا خط تلفن همراه برای برقراری ارتباط با خارج از کشور استفاده کنید، مطمئناً به مشکل خواهید خورد و هزینه زیادی به شما تحمیل می‌شود. توجه داشته باشید که حتی اگر این هزینه را تحمل کنید، چون شماره شما مربوط به آن کشور نیست، قطعاً مشتریان با شور و شوق با شما تماس نمی‌گیرند.

4. امکان استفاده از شماره مجازی برای رسانه های اجتماعی

یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از شماره مجازی این است که در کنار ارسال و دریافت تماس و پیامک می‌توانید از آن برای راه اندازی شبکه‌های اجتماعی از جمله واتساپ، تلگرام، اینستاگرام، جیمیل، اسنپ چت و غیره استفاده کنید. در واقع این شماره یک شماره کاملاً واقعی است که برای استفاده از تنها به اینترنت نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که برای این نوع شماره می‌توان از منشی طتلفنی، تلفن گویا و قابلیت ضبط صدا هم استفاده کرد و در این زمینه هم هیچ محدودیتی نخواهید داشت.

اسنپ چت

5. راه اندازی سریع و آسان شماره مجازی نسبت به شماره ثابت

یکی دیگر از مزایای مهم استفاده از شماره مجازی این است که خیلی راحت و با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلفی که موجود است می‌توانیم شماره مجازی را برای خودمان بسازیم و از این شماره استفاده کنیم. اپلیکیشن‌هایی که در زمینه ساخت شماره مجازی فعالیت می‌کنند، یک سری از شماره‌ها را به صورت رایگان و یک سری از شماره‌های دیگر را به صورت پولی به مخاطب عرضه می‌کنند.

6. برنامه های ساخت شماره مجازی به حریم خصوصی شما احترام می گذارند

یکی از نگرانی‌های کسب و کارها این است که برنامه‌های ساخت شماره مجاری به حریم خصوصی آن‌ها احترام نگذارند و نتوانند جلوی نفوذ به پیامک‌ها و تماس‌های آن‌ها را بگیرند. این نگرانی بی‌معنا است؛ چون بسیاری از این اپلیکیشن‌ها دارای سیستم امنیتی هستند و جلوی نفوذ به پیامک‌ها و تماس‌های کاربران خود را می‌گیرند.

7. حضور در رسانه های اجتماعی و استفاده از برنامه های گوناگون

آخرین مزیتی که می‌خواهیم برای شماره مجازی بیان کنیم این است که می‌توان از آن در رسانه‌های اجتماعی استفاده و با استفاده از این شماره در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام استفاده کرد. به علاوه استفاده از یک سری برنامه‌ها برای ایرانیان ممکن نیست. اگر یک شماره مجازی داشته باشید، خیلی راحت می‌توانید از این برنامه ها هم استفاده کنید.

نحوه استفاده از شماره مجازی

اکنون که با تعریف شماره مجازی و مزایای استفاده از آن آشنا شدیم زمان آن رسیده است که شیوه استفاده از این شماره را یاد بگیریم. برای استفاده از شماره مجازی کافی یکی از اپلیکیشن های مخصوص ساخت شماره مجازی را دانلود و سپس از همان اپلیکیشن برای تماس و ارسال و دریافت پیامک استفاده کنید. در ادامه چند مورد از اپلیکیشن‌های مناسب برای ساخت شماره مجازی رایگان معرفی شده است که پس از نصب برنامه می‌توانید خیلی راحت و آسان از خدمات برنامه استفاده کنید.

1. اپلیکیشن Textnow

این برنامه یکی از بهترین اپلیکیشن‌ها برای ساخت شماره مجازی رایگان است و با استفاده از این برنامه می‌توانید خیلی راحت شماره مجازی رایگان خود را دریافت و از مزایای آن استفاده کنید. در ادامه به چند مورد از مزایای منحصر به فرد این برنامه اشاره شده است:

 1. شماره‌های مجازی این برنامه مخصوص کشورهای کانادا و آمریکا است.
 2. این شماره مجازی اعتبار بی‌نظیری به کسب و کار شما می‌دهد و می‌توانید مشتریانی از آمریکا و کانادا جذب کنید.
 3. تماس‌های بین المللی که به کمک این برنامه برقرار می‌کنید فوق‌العاده ارزان هستند و هزینه چندانی برای شما ندارند.
 4. تماس‌های بین المللی که به کمک این برنامه برقرار می‌کنید فوق‌العاده ارزان هستند و هزینه چندانی برای شما ندارند.
 5. با استفاده از شماره‌های این برنامه می‌توانید در رسانه‌های مجازی هم فعالیت کنید.
 6. تماس‌های بین المللی که به کمک این برنامه برقرار می‌کنید فوق ‌العاده ارزان هستند و هزینه چندانی برای شما ندارند.

2. اپلیکیشن TextPlus

این برنامه هم یکی دیگر از برنامه‌های عالی و رایگانی است که با آن می‌شود به صورت رایگان شماره مجازی ساخت و از آن استفاده کرد. خوشبختانه این اپلیکیشن هم برای اندروید و هم برای آی.اُ.اس عرضه شده است. برای استفاده از این برنامه هم باید پس از نصب ایمیل خودتان را وارد کنید و پس از آن یک رمز عبور برای خودتان تعیین نمایید. سپس کد مورد نظر را به برنامه می‌دهید و در نهایت برنامه یک شماره مجازی برای شما در نظر می‌گیرد. مزیت استفاده از این اپلیکیشن آن است که کاملاً رایگان و بر بستر اینترنت است و هیچ هزینه‌ اضافی در قبال استفاده از این شماره مجازی پرداخت نخواهید کرد. این برنامه از اینترنت شما برای برقراری تماس و ارسال و دریافت پیامک استفاده می‌کند.

3. اپلیکیشن Text Free & Call Free

سومین اپلیکیشنی که به شما کمک می‌کند شماره مجازی را به صورت کاملاً رایگان بسازید و از آن استفاده کنید، برنامه Text Free & Call Free است. این برنامه این امکان را به کاربر و مخاطب خودش می‌دهد که به صورت 100 درصد رایگان با هر کسی تماس بگیرد، به صورت رایگان به هر کسی در سراسر دنیا پیامک متنی و چند رسانه‌ای ایجاد کند. البته توجه داشته باشید که تا به امروز این برنامه فقط برای سیستم عامل اندروید به بازار عرضه شده و متاسفانه دارندگان گوشی آیفون هنوز نمی‌توانند از خدمات ارزشمند این اپلیکیشن استفاده کنند. در ادامه به چند مورد از مزایای این برنامه اشاره شده است:

 • تماس با هر کس به صورت 100 درصد رایگان
 • اپلیکیشن تماس رایگان بین‌المللی با 50 کشور مختلف
 • اشتراک‌ گذاری آسان و سریع شماره مجازی رایگان با مخاطبان موجود
 • امکان استفاده از شماره‌های این اپلیکیشن برای کارهای مختلف از جمله ساخت Gmail یا حضور در رسانه‌های اجتماعی گوناگون و استفاده از خدمات این برنامه‌ها. بعضی از اپلیکیشن‌ها امکان ثبت نام و عضویت به شماره‌های ایرانی نمی‌دهند. اگر شماره مجازی آمریکا یا کانادا یا کشورهای دیگر را داشته باشید خیلی راحت می‌توانید در این برنامه‌ها ثبت نام و از خدمات آن‌ها استفاده کنید.

4. برنامه Text Me

یکی دیگر از بهترین برنامه‌ها برای ساخت شماره مجازی رایگان، برنامه تکست می است. این برنامه امکان ساخت شماره مجازی آمریکا و کانادا را برای کاربران خود فراهم می‌کند و کاربران با استفاده از این برنامه ارزشمند می‌توانند با سراسر جهان تماس برقرار کنند. این برنامه خوشبختانه برای دارندگان گوشی اندرویدی و آیفون به بازار عرضه و اتفاقاً طرف‌داران زیادی هم دارد. در ادامه به چند مورد از مزایای این برنامه منحصر به فرد اشاره شده است:

 • با استفاده از این برنامه و با استفاده از شماره مجازی رایگانی که با این برنامه می‌سازید، می‌توانید تماس ویدیویی بگیرید و این یکی از خصوصیات خوبی است که این برنامه در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد.
 • کار با این برنامه خیلی سرراست و آسان است و هیچ پیچیدگی خاصی ندارد. می‌توانید خیلی راحت با این برنامه شماره مجازی بسازید، با استفاده از این شماره تماس بگیرید و تماس‌های دریافتی را پاسخ دهید، پیامک رد و بدل کنید و تصاویر و ویدیوهای مورد نظر خود را برای مخاطب ارسال کنید.
 • می‌توانید بدون پرداخت هزینه و تنها با مصرف حجم اینترنت خود از خدمات این برنامه استفاده کنید.
 • با استفاده از این برنامه امکان ذخیره شماره تماس هم وجود دارد و حتی اگر تعداد شماره‌ها بالا رفت می‌توانید شماره‌‌ها را جستجو کنید و این یکی دیگر از خصوصیات خاص این برنامه است.

تا به اینجای کار تلاش کردیم که با چند مورد از معروف‌ترین و بهترین اپلیکیشن‎های ساخت شماره مجازی آشنا شویم. در ادامه این بخش می‌خواهیم به یک پرسش مهم پاسخ دهیم. در واقع می‌خواهیم بدانیم که چگونه می‌شود از این شماره مجازی در رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام بهره جست؟

چگونه از شماره مجازی برای عضویت در رسانه های اجتماعی استفاده کنم؟

یکی از سوالات و ابهاماتی که ممکن است برای برخی از کاربران پیش بیاید این است که چگونه از این شماره مجازی برای عضویت در اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های رسانه اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام، واتساپ، جیمیل و غیره استفاده کنیم؟ پاسخ خیلی ساده است! همان طور که پیش از این بیان کردیم شماره مجازی دقیقاً مثل شماره واقعی است و خیلی راحت می‌شود از این شماره استفاده کرد. کافی است این شماره را در رسانه اجتماعی مورد نظر وارد کنیم. آن رسانه، پیامک احراز هویت را برای این شماره پیامک می‌کند. کافی است ما به بخش پیامک‌های شماره مجازی مراجعه کنید، کد را بخوانیم و در جایگاه مربوطه وارد کنیم. کار به همین راحتی انجام می‌شود.

با شماره مجازی رایگان، فروش کسب و کار خود را چند برابر کنید

در صورتی که تمایل دارید کسب و کاری فعال و پرفروش داشته باشید، راهکارهای زیادی پیش روی شما قرار دارد. یکی از راهکارها، ساخت شماره مجازی است. می‌توانید کشورهای مناسب برای عرضه محصول خود را شناسایی کنید. وقتی متوجه شدید که در این کشورها برای محصول شما تقاضای زیادی وجود دارد، آن موقع در وب‌سایت خود به زبان آن کشورها محتوا تولید کنید و شماره مجازی آن کشور را هم در سایت خود قرار دهید. با این اقدامات مسیر را برای فروش خارجی محصول خود فراهم کرده‌اید.

همیار آکادمی به عنوان مجموعه‌ای برای آموزش کسب و کار اینترنتی در دوره آموزشی وبمستران هوشمند به شما آموزش می‌دهد که چگونه یک کسب و کار پرفروش داشته باشید و کاری کنید که مشتریان خارجی هم محصولات شما را خریداری کنند. حتی یک دوره آموزشی جداگانه برای دو زبانه کردن سایت دارد که با شرکت در آن می‌توانید در سایت خود به زبان‌های مختلف محتوا تولید کنید. برای کسب اطلاع از دوره‌های آموزشی این مجموعه کافی است وارد وب‌سایت همیار آکادمی شوید، سپس از منوی بالای این سایت، دوره‌های آموزشی را انتخاب کنید. هر کدام از این دوره‌ها به شما کمک می‌کنند که یک بعد از کسب و کار اینترنتی خود را تقویت کنید.

منبع این مقاله: همیار آکادمی