ارتودنسی سریع دندان چیست؟

همه متخصصان ارتودنسی دوست دارند زمان درمان را تسریع بخشند، زیرا زمان‌های درمان کوتاه‌تر، آشکارا به نفع بیماران و متخصص ارتودنسی است. هیچ روش ارتودنسی مانند استفاده از بریس یا ریتنرها (نگهدارنده‌های دندان) در کمتر از چند ماه قابل اتمام نیست، اما طی سال‌های گذشته چندین روش برای تسریع درمان ایجاد شده که توسط برخی از متخصصان ارتودنسی به کار گرفته شده‌اند. یکی از این روش‌ها، ارتودنسی سریع دندان نام دارد که لبخند شما را حداکثر طی یک تا 3 جلسه، زیبا و براق می‌کند اما این روش دندان‌های کج یا هر نوع انسداد شما را ترمیم نمی‌کند بلکه فقط یک روش زیبایی است و برای برخی از بیماران که نمی‌توانند از بریس یا سایر روش‌های ارتودنسی قابل مشاهده، طولانی مدت یا عمل جراحی دندانپزشکی بهره ببرند، استفاده می‌شود.

ارتودنسی سریع چیست؟

ارتودنسی سریع دندان به گروهی از روش‌های کاری گفته می‌شود که از روکش‌های چینی، تاج‌های دندانی، کامپوزیت دندان و... برای حذف شکاف‌ها، اصلاح روی هم آمدن و یا همپوشانی‌ها و بهبود زیبایی ظاهری لبخند شما استفاده می‌کنند. زمانی که بیمار، گزینه سریع‌تری برای درمان مشکلات خفیف دندانی مانند تغییر رنگ، شکستگی جزئی و شکل دندان بخواهد، جایگزین ارتودنسی قدیمی می‌شود که دستیابی به نتایج و درمان، مدت زمان زیادی طول می‌کشد. اما برای درمان مشکلات جدی‌تر دندان مانند اوربایت (جلو بودن فک بالا نسبت به فک پایین) و یا بدفرمی فک، بهترین روش همان استفاده از بریس‌ها و سیم‌های ارتودنسی است.

ارتودنسی سریع دندان معمولاً بر دندان‌های پیشین متمرکز است و چگونگی روی هم آمدن قوس‌های پایینی و بالایی چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. شرط لازم جهت استفاده و اثرگذاری ارتودنسی سریع، نداشتن اختلال فکی ـ دندانی است. در صورت انجام درست و اصولی، این نوع ارتودنسی ممکن است تا ده سال و بیشتر باقی بماند. از آنجا که مراقبت‌های بهداشتی از ونیرهای سرامیکی، روکش‌های دندان و باندینگ‌ها بسیار راحت بوده و مانند دندان‌ها طبیعی است، بنابراین مراجعه دوره‌ای به پزشک متخصص جهت معاینه و بررسی و توجه به مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند مدت زمان کارایی آن را افزایش دهد.

مزایای ارتودنسی سریع چیست؟

ارتودنسی سریع دندان، مزایای متعددی دارد و از محبوبیت زیادی برخوردار است. بارزترین مزیت آن، کوتاه بودن دوره استفاده از براکت‌ها و دستیابی بیماران به نتایج فوری مدنظر است.

مزایای دیگر عبارتند از:

 • لبخند زیباتر و جذاب با وجود نامرتب و کج بودن دندان‌ها: دستاورد این روش، لبخندی زیبا و طبیعی است که به دنبال تراز و ردیف شدن دندان‌ها ایجاد می‌شود.
 • قابلیت انطباق رنگ و در نتیجه بهبود زیبایی دندان‌ها
 • مقاوم در برابر لک
 • نتایج فوری و طولانی مدت: معمولاً پس از برداشتن بریس‌های ارتودنسی قدیمی، دندان‌ها حرکت می‌کنند اما در ارتودنسی سریع، تقریباً هیچگاه جابجا نمی‌شوند.
 • عدم تحمل بریس‌های فلزی: ونیرهای سرامیکی تقریباً بدون درد نصب شده و اگر در جای صحیح قرار داده شوند، حتی وجود آن‌ها را در دهان خود فراموش می‌کنید.
 • راحتی در مراقبت پس از پایان درمان: مراقبت‌های بهداشتی در خصوص ونیرهای سرامیکی آسان است و با کشیدن نخ دندان، مسواک زدن دو بار در روز و هر شش ماه یکبار مراجعه به دندانپزشک، حاصل می‌شود.
 • سلامت دندان‌ها: این روش ارتودنسی نیز می‌تواند مانند روش متداول قدیمی، سلامت کلی دهان و دندان را بهبود بخشد.

معایب ارتودنسی سریع چیست؟

ارتودنسی سریع به یک عمل جراحی کوچک نیاز دارد که به صورت سرپایی با بی‌حسی موضعی، یک هفته پس از قرار دادن براکت‌ها، توسط متخصص لثه انجام می‌شود تا اصلاح و تغییر لثه‌ها و استخوان‌های نگه‌دارنده دندان‌ها در جای خود صورت گرفته و حرکت دندان‌ها به سمت موقعیت مطلوب را تسریع کند.

 • در برخی موارد پس از درمان، امکان بروز عفونت‌های باکتریایی وجود دارد که با مصرف آنتی بیوتیک، کنترل می‌شود.
 • ارتودنسی سریع دندان، گران‌ترین نوع ارتودنسی است و بنابراین برای همه قابل استفاده نیست.
 • حرکت سریع دندان‌ها در زمان‌های کمتری انجام می‌شود که نیازمند مراجعه به مطب در فواصل زمانی کوتاه است.

ارتودنسی سریع دندان، گران‌ترین نوع ارتودنسی است

ارتودنسی سریع دندان چگونه کار می‌کند؟

ارتودنسی سریع به استفاده از وینرهای چینی بر روی دندان‌های کج و معوج اشاره دارد. با استحکام لایه‌های نازک چینی به سطوح بیرونی دندان، می‌توان خط لبخند را هم از نظر شکل و هم از نظر رنگ بهبود بخشید. اگر چه وینرها قابلیت استفاده بر روی هر تعداد دندان را دارند، اما معمولاً برای دندان‌هایی که بیشتر در لبخند شما دیده می‌شوند، کاربر دارند. البته اگر به دنبال درست کردن یک یا دو دندان کج باشید، درمان فقط به دندان‌های خاص محدود می‌شود.

ارتودنسی سریع دندان برای چه کسانی مناسب است؟

ارتودنسی سریع دندان برای همه افراد مناسب نیست. مراجعه و مشورت با متخصص ارتودنسی، به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین گزینه درمانی را برای کسب نتایج مطلوب و طولانی مدت انتخاب کنید.

بهترین متقاضیان برای ارتودنسی سریع دندان، افرادی هستند که وقت کافی برای استفاده از بریس و یا دیگر روش‌های ارتودنسی ندارند و همچنین افرادی که نمی‌خواهند به سبب استفاده از هر نوع براکت، توجه زیادی را جلب کنند.

این روش، گزینه عالی برای رسیدگی به مشکلات زیر است:

 • دندان‌های تراش خورده
 • دندان‌های ترک خورده یا لب پر شده
 • دندان‌های پیشین با ناصافی و کجی جزئی
 • دندان‌های تغییر رنگ یافته
 • بایت بزرگ در عقب دهان
 • وجود فاصله و شکاف جزئی بین دندان‌ها

ارتودنسی سریع در موارد ساده که مشکل بایت تشخیص داده نشود، با کمترین موفقیت همراه است. علاوه بر این، دندان باید عاری از بیماری و پوسیدگی باشد. در صورتی که پس از دریافت روکش پرسلن، حفره‌ای در دندان ایجاد شود، برای انجام درمان ترمیمی ‌باید روکش برداشته شود. بنابراین بهترین متقاضیان ارتودنسی سریع باید سابقه خوبی در سلامت دندان داشته باشند.

ارتودنسی سریع دندان برای همه افراد مناسب نیست

انواع ارتودنسی سریع چیست؟

ارتودنسی سریع دندان به 3 روش معمول انجام می‌شود:

 1. ونیر‌های پرسلن: روکش‌های پرسلن، پوسته‌های نازکی از جنس سرامیک‌های دندانی به خصوص هستند. این پوسته‌های نازک به خوبی روی قسمت‌های جلوی دندان قرار می‌گیرند و زیبایی ظاهری بسیار جالبی در این روند ایجاد می‌کنند. هر ونیر (روکش) مطابق با شکل و حتی رنگ دندان‌ها و یا در صورت تمایل سفیدتر و روشن‌تر از دندان‌ها ساخته می‌شود و برای حل انواع مختلف مشکلات دندانی و دستیابی به نتایج عالی لبخند، کاربرد دارد. بهترین مزیت روکش‌های پرسلن، این است که مراقبت‌های بعدی آن، معمولاً آسان است. بیماران فقط باید به صورت مرتب مسواک زده و نخ دندان بکشند و برای معاینات منظم به دندانپزشک مراجعه کنند. همچنین به بیماران توصیه می‌شود از استعمال هر چیزی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شود، خودداری کرده و یا احتیاط کنند.
 2. تاج‌های دندانی زیرکونیا: زیرکونیوم یک ماده عالی با سختی مشابه مس و سبک‌تر از فولاد است که هیچگونه واکنش‌های حساسیت‌زا در حفره دهانی ایجاد نمی‌کند. هنگامی که برای دندان‌های جلو استفاده می‌شود، می‌توان آن‌ها را با پرسلن شفاف، لایه‌لایه کرد تا به زیبایی ترکیب شده و بسیار طبیعی به نظر برسند. زیرکونیا از مواد بسیار قوی مقاوم در برابر سایش و شکستگی روزانه ساخته شده و بهترین گزینه برای بیمارانی است که به دلیل فضای تنگ، دچار سایش شده یا نیروی گزش زیادی دارند.
 3. باندینگ دندان: فرآیند استفاده از ماده رزین منطبق بر رنگ طبیعی دندان‌های شما برای بازیابی لبخند است. این روش نیاز به آماده سازی و استفاده از بی‌حسی ندارد مگر در صورتی که، ترمیم پوسیدگی دندان نیز همراه با باندینگ انجام شود. زمانی که دندان دچار شکستگی، پوسیدگی، یا لکه غیر قابل برگشت می‌شود، رزین کامپوزیت، اغلب بیشترین نتایج زیبایی‌شناختی را به همراه دارد. طول عمر اتصال دندان برای هر فرد فرق می‌کند و به عادات دندان‌پزشکی شما و محل قرارگیری مواد در دهان شما بستگی دارد.

تاج‌های دندانی زیرکونیا

مراقبت‌های لازم برای ارتودنسی سریع دندان

انجام ارتودنسی سریع دندان، محدودیت‌های خاصی برای شما به همراه نخواهد داشت اما برای به حداکثر رساندن عمر درمان و پیشگیری از عوارض جانبی، لازم است موارد و نکاتی را به غیر از شستشو و تمیز کردن دندان‌ها انجام دهید که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

 • اجتناب از خوردن و جویدن مواد غذایی سفت، ترد یا چسبنده که ممکن است باعث خم شدن یا آسیب به براکت‌ها شده و یا حتی باعث شکستن آن‌ها شود.
 • بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده، از تمیز شدن کامل برایس‌های دندانی خود مطمئن شوید تا از وقوع مشکلات بالقوه جلوگیری شود.
 • حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید. تمیز کردن زیر سیم‌های دندانی، نقش مهمی در سلامت دهان و دندان دارد. بنابراین ترجیحاً بعد هر وعده غذایی و قبل از خواب، با نخ دندان، قسمت‌های کناره دندان و خط لثه را با نخ دندان تمیز کنید.
 • دو بار در سال به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.
 • هنگام شرکت در ورزش‌های پربرخورد و یا در صورت ساییدن دندان‌ها (دندان قروچه) به هم در طول شب، از محافظ‌های دهان و دندان استفاده کنید.

تاج‌های دندانی زیرکونیا

هزینه ارتودنسی سریع دندان

ارتودنسی سریع می‌تواند فقط شامل دندان‌های بالا یا دندان‌های بالا و پایین به صورت ترکیبی باشد. هزینه هزینه ارتودنسی سریع دندان، بسته به نوع آن، جای هر دندان در دهان، میزان ترمیم، نوع ناهنجاری فک، تعداد ونیرها و روکش‌های مورد استفاده، تجربۀ فرد متخصص و وسایل به کار برده شده، متفاوت است. باندینگ‌های دندانی در میان سایر روش‌ها، قیمت کمتری دارند و تاج‌های زیرکونیا، گران‌ترین نوع ارتودنسی سریع دندان هستند. اگر هدف شما دستیابی به ظاهر دندان‌های صاف است، پس «ارتودنسی سریع» یک گزینه عالی است. اما اگر هدف شما اصلاح مسائل عملکردی مربوط به دندان‌های کج است، در این صورت روکش‌های پرسلن (سرامیک) ، نتیجه مطلوبی به شما ارائه نمی‌دهد و باید بر روی زمان لازم برای درمان اساسی دندان‌های خود، سرمایه‌گذاری کنید.