کتاب آناتومی‌گری یا اسنل؟ | بررسی و خرید

 

کتاب آناتومی‌گری یا اسنل؟ | بررسی و خرید

چکیده مطلب

کتاب آناتومی‌گری یا اسنل؟ کدام کتاب را بخوانم؟ مطالب کتاب آناتومی‌گری مفهوم‌تر است یا اسنل؟ بهترین کتاب برای یادگیری آناتومی چیست؟

آناتومی را چطور بخوانم؟ برای پاسخ به تمام این سوالات و انتخاب بهترین کتاب آناتومی‌گری برای دانشجویان، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

این سوالات، سوالاتی هستند که بطور مداوم توسط دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی پرسیده می‌شوند. چراکه آناتومی درسی پایه در زمینه علوم پزشکی است. این درس را می‌توان مادر تمام علوم در پزشکی دانست. زیرا آناتومی علمی است که ساختار بدن را مورد بررسی قرار می‌دهد. بیماری‌ها نیز حاصل عدم عملکرد صحیح بخش‌هایی از بدن هستند.

بنابراین علم آناتومی علمی است که در تشخیص بیماری‌ها و انتخاب راه درمان برای آن‌ها بسیار کمک کننده است. از همین رو فراگیری این علم برای هر یک از دانشجویان علوم پزشکی بسیار لازم و ضروری است.

انتخاب بهترین کتاب آناتومی در یادگیری مطالب این مبحث مهم اهمیت بسیاری دارند. طبیعتاً هر دانشجو به دنبال کتابی است که یادگیری آن ساده‌تر باشد تا بتواند آناتومی را با درک عمیق‌تری بیاموزد. از همین رو پرسش آناتومی‌گری یا اسنل در نوع خود می‌تواند یکی از دغدغه‌های مهم دانشجویانی باشد که قصد دارند آناتومی را به‌خوبی بیاموزد.

برای اینکه بدانیم خرید کتاب آناتومی‌گری بهتر است یا اسنل در ابتدا باید این دو کتاب را بشناسیم و بدانیم که هر یک چه ویژگی‌هایی دارد، سپس تفاوت‌های هر یک را بشناسیم و درنهایت باتوجه به این ویژگی‌ها و تفاوت‌ها آن‌ها یکی از این دو کتاب را برای خرید یا مطالعه انتخاب کنیم.

معرفی کتاب آناتومی‌گری

آناتومی‌گری یک کتاب چهار جلدی است. جلد اول آن با نام آناتومی‌گری تنه شناخته می‌شود. جلد دوم آن نیز به آناتومی‌گری اندام مشهور است. جلد سوم و چهارم آن نیز به ترتیب آناتومی‌گری سر و گردن و نوروآناتومی‌گری نام دارند.

هر یک از این کتاب‌ها به چند بخش تقسیم می‌شوند و در هر بخش، اندام مختلفی از بدن را مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای مثال آناتومی اندام یا کتاب آناتومی‌گری جلد دوم به دو بخش تقسیم می‌شود. اندام تحتانی و اندام فوقانی!

هریک از این بخش‌ها نیز به زیر مجموعه‌های کوچکتر نقسیم می‌شوند و تمام اندام فوقانی و تحتانی را بطور کامل مورد بررسی قرار می‌دهند. هر چهار جلد کتاب آناتومی‌گری توسط مترجم‌های مختلف ترجمه شده است. اما این ترجمه‌ها تأثیری در محتوای اصلی کتاب ندارد. بطور کلی در جلد اول از این کتاب موضوعاتی نظیر بدن، پشت، قفسه سینه، شکم، لگن و پرینه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در جلد دوم از کتاب آناتومی‌گری در رابطه با اندام تحتانی و اندام فوقانی صحبت می‌شود. جلد سوم از کتاب آناتومی‌گری نیز در رابطه با آناتومی سر و گردن، آناتومی موضعی و آناتومی سطحی صحبت می‌کند. در کتاب نوروآناتومی‌گری نیز دستگاه عصبی و آناتومی آن بررسی خواهد شد.

معرفی کتاب آناتومی اسنل

کتاب آناتومی اسنل نیز دارای سه جلد است. جلد اول آن اسنل تنه نام دارد. جلد دوم آن اسنل اندام و جلد سوم آن اسنل سر و گردن است. این کتاب نیز مانند آناتومی‌گری دارای بخش‌های مختلف است و هر بخش آن نیز به فصول مختلف تقسیم می‌شود تا همه قسمت‌های بدن را پوشش دهد. در آناتومی اسنل تنه، پشت، قفسه سینه، شکم و پرینه بررسی می‌شوند.

در جلد دوم نیز اندام و اندام تحتانی مورد بررسی قرار می‌گیرند. جلد سوم از کتاب آناتومی بالینی اسنل نیز آناتومی صورت، جمجمه و بطورکلی آناتومی سر و گردن را بررسی می‌کند. آناتومی بالینی اسنل نیز توسط مترجمان زیادی ترجمه شده است. اما در تمام این ترجمه‌ها محتوای کتاب یکسان است و تنها شیوه بیان موضوعات، گرافیک کتاب و ... متفاوت است.

تفاوت آناتومی‌گری و اسنل

باتوجه به توضیحات فوق می‌توان نتیجه گرفت که هر دو کتاب‌های آناتومی‌گری و اسنل، از نظر محتوا یکی هستند. اما وجه تمایز این دو کتاب در چیست؟

کتاب آناتومی‌گری نسبت به آنانومی اسنل کتابی کامل‌تر است. زیرا با جزئیات بیشتری به توصیف اندام‌ها و آناتومی پرداخته است. همچنین آناتومی‌گری در زمینه تنه و اندام نسبت به آناتومی اسنل متن روان‌تری دارد. اما برای تسلط به بخش سر و گردن آناتومی سر و گردن اسنل بیشتر از گری توصیه می‌شود. بطورکلی آناتومی اسنل نسبت به آناتومی‌گری بالینی‌تر است اما در کتاب آناتومی‌گری، اندام بدن با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

سخن آخر:

اگر بخواهیم به پرسش آناتومی‌گری یا اسنل؟ پاسخ دهیم باید به هدف از مطالعه این کتاب‌ها رجوع کنیم. برای مثال اگر می‌خواهید برای آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت آناتومی را مطالعه کنید باید به رفرنس معرفی شده از سوی وزارت بهداشت دقت نمایید. البته برای آمادگی برای این آزمون کتاب هایی مانند نمودارنامه آناتومی یا صفر تا صد آناتومی نیز می‌تواند در کنار رفرنس کمک کننده باشد.

هچنین برای آزمون‌های علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی مطالعه این کتاب‌ها واجب نیست و مطالعه تست‌ها و سوالات سال‌های گذشته می‌تواند نیاز شما را برطرف کند. اما بطورکلی اگر قصد دارید آناتومی را به‌صورت بالینی‌تر بیاموزید، آناتومی اسنل گزینه بهتری است. درحالی که آناتومی‌گری مسائل را ریزبینانه‌تر مورد بررسی قرار می‌دهد.

برای خرید کتاب آناتومی‌گری و خرید کتاب آناتومی اسنل می‌توانید به وبسایت سنا بوک مراجعه کنید و این کتاب‌ها را با قیمت مناسب از این فروشگاه اینترنتی تهیه نمایید. همچنین برای استفاده از کلاس‌ها و آزمون‌های موسسه علمی انتشاراتی سنا می‌توانید با شماره تلفن‌‌های این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره‌های رایگان کارشناسان این مرکز استفاده نمایید.