آشنایی با موضوع

روش های تحقیق (به انگلیسی: Research methods) کمی و کیفی در بسیاری از موارد تفاوت های چشمگیری با هم دارند، اما در بسیاری از موارد دیگر همدیگر را تکمیل می کنند. به دنبال افزایش انتقادات از روش های کمی و کیفی، امروزه شاهد افزایش تمایل به کارگیری روش های تحقیق ترکیبی در علوم اجتماعی به طور عام و علوم سیاسی به طور خاص هستیم. بسیاری از طرفداران تکثرگرایی در تلاش برای پر کردن شکاف بین روش های کمی و کیفی از روش های ترکیبی بهره می گیرند. این نوشتار بر آن است تا ضمن معرفی و تعریف روش های تحقیق ترکیبی، الگوها و مدل های مختلف ترکیب روش های کمی و کیفی را ارائه کرده سپس نقاط قوت و ضعف این روش ها را بررسی نماید. روش تحقیق منطق تحقیق دانسته شده است؛ یعنى همچنان که منطق قوانینى را براى درست فکر کردن به دست مى دهد، روش تحقیق نیز قواعدى را براى درست تحقیق کردن عرضه مى کند. شرط اساسی شکل گیری و آغاز یک تحقیق، مطرح شدن مسأله است. هرگز با داشتن سؤال، نمی توان تحقیقی را آغاز کرد. چرا که فرآیند پاسخ گویی به سؤال ها، نوعی آموزش است؛ در حالی که پژوهش و تحقیق، فرآیند پاسخ گویی به مسأله هاست. تحقیق با نوآوری همراه است. چرا که مساله وقتی مطرح می شودکه با موضوع کاملاً جدیدی مواجه باشیم. اگر شرط شکل گیری تحقیق، مسأله است و شرط مسأله نیز، نو بودن موضوع آن است، پس طبیعتاً، همیشه تحقیق با نوآوری و پاسخ به پرسش هایی جدید همراه است. وقتی با مسئله روش درگیر می‌شویم قرار است چه‌کارهایی را انجام دهیم. مسئله نوع تحقیق است یعنی زمانی که تحقیقی را انجام می‌دهیم وقتی قرار است به مباحث تحلیل و بررسی و نتیجه‌گیری ورود کنیم باید مسئله نوع تحقیق را مشخص کنیم. محقق ابتدا نوع روش را توصیف می‌کند و نوع روش به کار گرفته شده در تحقیق و دلیل انتخاب این روش خاص را مطرح می‌کند. البته انتخاب نوع روش مسئله‌ای است که به موضوع و سؤال یا فرضیه اصلی ما وابسته است؛ یعنی هر نوع روشی را نمی‌توانیم به کار بگیریم؛ زیرا روش ما باید مبتنی بر سؤال اصلی، موضوع تحقیق و فرضیه‌های مطرح‌شده باشد. ادامه در نهایتاً آخرین بخش که در مبحث روش‌تحقیق مهم است، مسئله روش تجزیه و تحلیل داده‌ها است. یعنی پس از اینکه اطلاعات لازم را گردآوری کردیم، آزمودنی‌ها را مشخص کرده و آزمون خاص مان را پیاده‌سازی کردیم، حال باید داده‌ها را گردآوری کنیم، منظم شان کنیم، طبقه‌بندی و خلاصه کنیم و مورد تحلیل قرار دهیم. تحلیل داده‌ها هم دارای روش‌ها و ابزارهای خاص خود می‌باشد.

در این صفحه تعداد 253 مقاله تخصصی درباره روش های تحقیق که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده روش های تحقیق
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: روش های تحقیق; Research methods; Methodology in accounting; Financial accounting; Management accounting; Accounting educationMétodos de investigación; Metodología de la contabilidad; Contabilidad financiera; Contabilidad de gestión; Enseñanza de la contabilidad
مقالات ISI روش های تحقیق (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: روش های تحقیق; Population health; Causal inference; Research methods; Propensity scores; Fixed effects models; Instrumental variables; Social epidemiology;