آشنایی با موضوع

ترابری و یا حمل و نقل انتقال انسان، حیوانات ویا کالاست از جایی به جای دیگر. این واژه از پیشوند پارسی ترا- به معنی فراسو و آنسو، و واژهٔ بری از فعل بردن ساخته شده‌است. پیشوند ترا- از پیشوندهای کهن زبان پارسی است که در پارسی باستان نیزهمین‌گونه کاربرد را داشته‌است و هم‌معنی و همریشه با Trans در انگلیسی است. ترابری از دید واژگانی به معنی بردن به آنسوی دیگر است. [۱] از این پیشوند در واژگان نوساختهٔ تراگسیل(transmission)، ترانهش(transposition)، تراکنش(transaction)، ترافرازنده(transcendental)، تراکافت(dialysis)، ترادیس(transform)، ترادمش (transpiration)، ترانما(Transparent) و. . نیز بکار رفته‌است. انواه ترابری: غیر انسانی: جابجایی با نیروی حیوانات هوانوردی ترابری کابلی ترابری انتقالی ترابری با نیروی انسانی ترابری پیوندی ترابری جاده‌ای موتوری ترابری غیرجاده‌ای موتوری جابجایی سریع شخصی (شبیه یک سرویس تاکسی خودکار) ترابری لوله‌ای ترابری ریلی (راه آهن) ترابری دریایی ترابری فضایی ترابری در دیگر گویال‌ها (سیاره‌ها) ترابری‌های پیشنهادشده برای آینده حمل و نقل چیست ؟ انواع حمل و نقل از نظر روش جابجایی و وسایل نقلیه چگونه هستند؟ حمل و نقل ابزاری برای جابجایی کالا، اجناس و انسان ها محسوب می شود. عرف و قوانین و مقررات حمل کالا و حمل مسافران و کاربران حمل و نقل شهری دارای تفاوت های عمده ای هستند که در ادامه مقاله آنها را بررسی خواهیم کرد. در پروسه حمل کالا قوانین و روش های جابجایی کالا، مجوزحمل و نقل کالا، مدارک لازم و قوانین گمرکی و همچنین ابعاد، جنس و وزن کالا بسیار مورد توجه هستند در حالی که در حمل ونقل شخصی وعمومی طراحی وسیله نقلیه به منظور تعبیه استاندارد های لازم برای تعداد مسافران و میزان باری که حمل می کنند مورد بررسی و توجه قرار می گیرند. اگر پروسه حمل و نقل مربوط به جابجایی شهروندان به صورت عمومی به منظور مسافرت های شهری، بین شهری یا برون مرزی باشد به آن حمل و نقل عمومی گفته می شود. در این نوع خدمات، سفر به صورت اشتراکی توسط افرادی ناشناس بدون توافق قبلی انجام می‌شود. اگر حمل و نقل با استفاده از وسایل نقلیه شخصی انجام شوند به تعبیری حمل و نقل شخصی نامیده می شود.
در این صفحه تعداد 3809 مقاله تخصصی درباره حمل و نقل یا ترابری که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده حمل و نقل یا ترابری
مقالات ISI حمل و نقل یا ترابری (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: حمل و نقل یا ترابری; BE; Built environment; CBA; Cost-benefit analysis; PA; Physical activity; SP; Stated preferences; VSL; Value of statistical life; VSLY; Value of statistical life year; WTP; Willingness to pay; Cost benefit analysis; Physical activity; Health; Built enviro
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: حمل و نقل یا ترابری; Microfluidics; Platelet; Transport; Rolling; Method of characteristics; EFS; Etablissement Français du Sang; PBS; phosphate buffer saline; PDMS; polydimethylsiloxane; PFA; paraformaldehyde; SID; shear-induced diffusion; vWF; von Willebrand factor;