آشنایی با موضوع

دوز دارو (Dose) یا دوزاژ عبارت است از مقدار دارویی که در یک زمان مشخص استفاده می‌شود. دوز تعیین و تنظیم مقدار می‌باشد؛ البته این واژه در پزشکی به معنی تعیین و تنظیم مقدار و دفعات مصرف دارو می‌باشد. مانند آنکه به بیمار بگوییم قرص استامینوفن ۳۲۵ میلی‌گرمی را هر شش ساعت یک قرص مصرف کند. یکی از مراقبتهایی که پرستاران برای بیماران خود انجام می دهند، مراقبت دارویی می باشد. بمنظور پیشگیری از عوارض دارویی پرستاران ضمن دادن دارو از راههای مجاز، مقدار داروی تجویز شده را می بایست محاسبه کرده و به بیمار خود بدهند. بدین منظور و بدلیل زیر محاسبات کلینیکی داروها از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. دوز یک دارو می‌تواند به شکلهای مختلفی مشخص شود: وزن دارو (به عنوان مثال ۱۲۵ میلی‌گرم)، حجم محلول دارویی (به عنوان مثال پنج سی سی یا ده قطره)، تعداد اشکال دارویی (به عنوان مثال دو قرص) یا روشهای دیگر (یک پاف افشانه). همراه با دوز دارو، زمان مصرف دارو را هم مشخص می‌کنند به عنوان مثال ۵ سی سی هر ۸ ساعت یا ۵۰۰ میلی‌گرم دو بار در روز. دوز تعریف‌شده روزانه یا دوز روزانه دارو را با احتساب دوز مصرفی و تعداد مصرف آن دوز در ۲۴ ساعت مشخص می‌کنند. دوز مناسب یک دارو مقدار دارویی است که می‌تواند بهترین اثر را بدون کمترین عوارض جانبی ایجاد کند. برای تصمیم‌گیری در مورد دوز مناسب یک دارو عوامل متعددی دخالت داده می‌شوند که بعضی از آنها عبارتند از سن بیمار، قد، وزن، جنسیت، وضعیت کارکرد کبد و کلیه‌ها. استفاده از داروهای مختلف گاهی می‌تواند بر روی همدیگر تأثیر بگذارند که این امر نیز می‌تواند در تعیین دوز داروها نقش داشته باشد. بعضی از فراورده های دارویی ( مانند لیدوکائین، کلسیم، منیزیم و…) به صورت درصد بیان می شود. معمولا” این قبیل داروها در بخش مراقبت های ویژه مورد استفاده قرار می گیرند. برای محاسبه مقدار داروی مورد نیاز از محلولهای تزریقی می توان به دو صورت عمل نمود. روش اول: وقتی عنوان درصد برای یک دارو مطرح می شود، بیانگر این موضوع می باشد که در ۱۰۰ میلی لیتر محلول،x گرم از آن دارو موجود می باشد. بعنوان مثال ۲% یعنی ۲ گرم دارو در ۱۰۰ میلی لیتر محلول. روش دوم: هرگاه محلول ۱% یا ۲% باشد می توان با اضافه کردن یک صفر به عدد درصد مقدار آن را در ۱ میلی لیتر برحسب میلی گرم به دست آورد. مثلا” هر میلی لیتر از محلول ۱% حاوی ۱۰ میلی گرم، هر میلی لیتر از محلول ۲% حاوی ۲۰ میلی گرم و هر میلی لیتر از محلول ۲۰% حاوی ۲۰۰ میلی گرم دارو می باشد.

در این صفحه تعداد 615 مقاله تخصصی درباره دوز که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI دوز (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: دوز ; fluconazole; dose; prophylaxis; neonate, preterm infant; CrI; Credible interval; IC; Invasive candidiasis; IFI; Invasive fungal infection; NICU; Neonatal intensive care unit; PK; Pharmacokinetic; RCT; Randomized controlled trial; VLBW; Very low birth weig
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: دوز ; Intestine; Efficacy; Dose; Control; CD; Crohn's disease; CRP; C-reactive protein; FCP; fecal calprotectin; IBD; inflammatory bowel diseases; RA; rheumatoid arthritis; TNF; tumor necrosis factor; UC; ulcerative colitis;