آشنایی با موضوع

الاستومر به پلیمری گفته می شود که خاصیت کشسانی (ارتجاعی) داشته باشد، بدین مفهوم که بعد از تغییر شکل (به عنوان مثال کشش)، به حالت و شکل اولیه خودش بر می گردد. این خاصیت با ایجاد ساختاری متشکل از اتصالات عرضی، مشابه با ترموست ها ولی با درجه کمتر روی می دهد. برای ساخت یک محصول لاستیکی ابتدا پایه الاستومری آن بر حسب خواص محصول نهایی از یکی از طبقات سه گانه الاستومرها یعنی عمومی، صنعتی و یا مهندسی و در یکی از حالت های فیزیکی مایع، پودر و یا جامد بر حسب نوع محصول و ماشین آلات فرآیند انتخاب می شود و پس از آمیزه کاری و شکل دهی، توسط یکی از تکنیکهای رایج پخت می گردد. انتخاب الاستومر مناسب برای تولید محصول معمولاً بر چند اساس انجام می شود: کاربرد محصول، فرآیند اختلاط، فرآیند شکل دهی، قیمت به الاستومر، کائوچو (Caoutchouc) نیز گفته می شود. کلمه کائوچو به معنی درخت گریان است و از ریشه کائو به معنی اشک و چو به معنی درخت آمده است که توسط سرخپوستان آمریکای جنوبی در قرن 15 نامگذاری شده است. از نظر قدمت تاریخی برای صنایع لاستیک منشا دقیقی وجود ندارد، اما به نظر می رسد برای اولین بار اسپانیایی ها و پرتغالی ها مطلع شدند که سرخپوستان آمریکای جنوبی و ساکنین آسیای جنوب شرقی از درختانی به نام هوا (Hevea) شیرابه ‌هایی استخراج کرده و از آن استفاده های گوناگونی مانند اندود کردن البسه، پاپوش و کوزه های گلی برای جلوگیری از نفوذ آب و همچنین برای ساخت توپ جهت بازی می کردند، این شیرابه که بعدها نام لاتکس (Latex) را نیز بخود گرفت جزو اولین مواد لاستیکی به حساب می آید. در زبان فارسی نیز الاستومرها را با نام لاستیک می شناسند که این نامگذاری در قرن 20 برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت. البته، همه پلیمرهای آمورف، الاستومر نیستند. برخی هم ترموپلاستیک هستند. اینکه یک پلیمر آمورف، الاستومر است یا ترموپلاستیک، بستگی به دمای انتقال شیشه‌ای یا Tg آن دارد. این دما، دمایی است که بالای آن، پلیمر نرم و قابل انعطاف و زیر آن سخت و شیشه‌ای می‌شود. اگر یک پلیمر آمورف، Tg زیر دمای اتاق داشته باشد، آن پلیمر می‌تواند الاستومر باشد زیرا در دمای اتاق، نرم و لاستیکی است. اگر یک پلیمر آمورف، Tg بالاتر از دمای اتاق داشته باشد، این پلیمر یک ترموپلاستیک خواهد بود زیرا در دمای اتاق، سخت و شیشه‌ای است. پس با یک حساب سرانگشتی می توان گفت که پلیمرهای آمورف، در زیر Tg ترموپلاستیک و در بالای آن الاستومر محسوب می شوند.
در این صفحه تعداد 409 مقاله تخصصی درباره الاستومر که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI الاستومر (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: الاستومر; Elastomer; Compatibility; Biodiesel; Degradation; Hydroperoxide; Aldehyde; Formic acid; ACN; acrylonitrile; EPDM; ethylene propylene diene monomer; FAME; fatty acid methyl ester; HSP; Hansen solubility parameter; NBR; acrylonitrile butadiene rubber; RED;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: الاستومر; Microstructured optical fibers; Elastomer; Active materials; Polymer materials; Effective index; Analytical field model; Fundamental mode; Variational method;