آشنایی با موضوع

گاندوانا (به انگلیسی: Gondwana) نام ابر قاره‌ای است که پس از تقسیم ابرقارهٔ پانگه‌آ به دو ابرقارهٔ گوندوآنا ولوراسیا تشکیل شد. فاصلهٔ بین این دو ابرقارهٔ جدید را دریایی به نام دریای تتیس پر می‌کرد که دریای خزر، دریای سیاه و دریای مدیترانه را بازمانده‌های این دریای بزرگ می‌دانند. آلفرد وگنر در کتابی که در سال ۱۹۱۵ منتشر کرد، اصول عقاید خود را شرح داده‌است. او معتقد به و جود قاره‌ای عظیم به نام پانگه‌آ (به معنای همه خشکی‌ها) است که حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش، شروع به قطعه قطعه شدن کرده و سرانجام قاره‌های امروزی را به وجود آورد. این قاره چندین میلیون سال بعد به دو قاره بزرگ و گسترده لوراسیا (به انگلیسی: Laurasia) و گوندوآنا (به انگلیسی: Gondwana) تقسیم شد. لورازیا شامل آمریکای شمالی، گرینلند و بیشتر قسمت‌های آسیا و اروپای امروزی است؛ و گندوانا شامل آمریکای جنوبی، آفریقا، قطب جنوب، هندوستان و استرالیای کنونی است. مساحت لورازیا و گندوانا تقریباً مساوی بوده‌است. فاصله دو قاره لوراسیا و گندوآنا را دریای تتیس پر می‌کرده‌است. دریاهای سیاه و خزر (مازندران) ومدیترانه از بازمانده‌های دریای تتیس هستند. وسعت این دریای بزرگ اولیه را می‌توان بر اثاث رسوبات بجای مانده که از جبل الطارق تا اقیانوس آرام امتداد یافته‌اند تشخیص داد. بعد از این تقسیم بندی، (150 ملیون سال قبل) گاندوانا و لاوراسیا به قاره های کوچکتری تقسیم گردیدند. این قاره ها که بعد از جدائی پن گائی ایجاد گردیدند، سالانه به چندین سانتی متر بطور ثابت در روی سطح زمین در حرکت بوده اند و در عین حال نسبت دریا و زمین را تغیر میداده است. در نتیجه تحقیقات زمین شناسی که در آغاز قرن 20 صورت گرفت، کشف گردید که این حرکت سطح زمین به شکل ذیل توسط ساینسدانان تشریح گردیده است: روی زمین یا قسمت بالائی آن با ضخامت تقریباً 100 کیلومتر، به چندین بخش تقسیم گردیده است که بنام لایه یاد میشوند. زمین دارای 6 لایه عمده و چندین لایه خورد و کوچکی است. طبق نظریه لایه شناسی زمین، این لایه ها در روی زمین حرکت میکنند، که قاره ها و اقیانوس ها را باخود نقل میدهند. حرکت قاره ئی سالانه از 1 الی 5 سانتی متر تخمین زده شده است. زمانیکه لایه ها در حرکت میشوند، یک تغیرات را در جغرافیای زمین ایجاد میکند. هر سال اقیانوس اتلنتیک قسماً عریض میگردد. یک موضوع مهم این است که: خداوند (ج) حرکت کوه ها را در قرآنکریم به یک جریان آهسته نام گذاری کرده و از آن یاد آور شده است. امروز ساینسدانان معاصر نیز اصطلاح جریان قاره ئی را برای این حرکت استفاده مینمایند. ابر قاره جنوبی گوندوانا" (southern super-continent of Gondwana) قاره بسیار بزرگ و واحدی بوده است که سراسر قاره هایی را که امروزه نیمکره جنوبی را تشکیل می دهند در بر می گرفته است. شباهت فسیل این دایناسور با دایناسورهای آمریکای جنوبی تائید می کند که قاره جنوبگان، نیوزلند و آمریکای جنوبی در عصر دایناسورها در قالب قاره بزرگ "گوندوانا" به یکدیگر متصل بوده اند. براساس گزارش ساینس دیلی، این دایناسور از گونه Megaraptor است که تاکنون فسیلهای آن در آرژانتین شناسایی شده بود. Megaraptor نوعی از دایناسورهای دوپای در اندازه های متوسط بوده است که به دلیل وجه تمایزی که در شکل بازو دارد در استرالیا تشخیص داده شد. نمونه ای که پیش از این در آرژانتین شناسایی شده بود 15 میلیون سال جوانتر از نمونه ای است که در استرالیا کشف شده است.
در این صفحه تعداد 662 مقاله تخصصی درباره گاندوانا که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI گاندوانا (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.