آشنایی با موضوع

فیزیولوژی (به انگلیسی: Physiology) یا کاراندام‌شناسی*[۱] دانش عملکرد سامانه‌های زنده است و یکی از مهمترین شاخه‌های زیست‌شناسی (بیولوژی) است که به مطالعه اعمال حیاتی موجود زنده، اندام‌ها، بافت‌ها، سلول‌ها و عناصر سلول می‌پردازد. برای درک عمیق اعمال حیاتی، سعی می‌گردد که خواص و روابط بین این اعمال و تغییراتشان در محیط‌های مختلف یا در شرایط گوناگون موجود زنده و با استفاده از روابط علم فیزیک و ریاضی، مورد بررسی قرار گیرد. فیزیولوژی، تکامل و توسعه این اعمال در یک گونه و در یک موجود زنده و همچنین تغییرات و تطابق آنها با شرایط محیطی متغیر را مورد مطالعه قرار می‌دهد. فیزیولوژی دانش بررسی نحوه کارکرد اندام‌های مختلف بدن می‌باشد. فیزیولوژی از شاخه‌های زیست‌شناسی که خود به زیرشاخه‌های فیزیولوژی جانوری، فیزیولوژی گیاهی، فیزیولوژی سلولی و فیزیولوژی پزشکی (انسانی)، نوروفیزیولوژی، فیزیولوژی ورزشی و… تقسیم می‌شود. فیزیولوژی همچنین یکی از دانش‌های پایه‌ای در پزشکی است که ارتباط تنگاتنگی با دانش کالبدشناسی (آناتومی) دارد. در فیزیولوژی به بررسی کارکرد اندام‌های (ارگان) مختلف بدن مثلاً وظیفه قلب در بدن، وظیفه مخچه در بدن، وظیفه کلیه در بدن، اعمال ششها در بدن و غیره و درک دقیق عملکرد این ارگانها و سیستمها با کمک روابط و اصول فیزیک و ریاضی، پرداخته می‌شود. بعنوان مثال در فیزیولوژی سیستم تنفسی، توسط قوانین فیزیکی مربوط به موج، شاره، فشار و غیره به محاسبه حجم هوای مورد نیاز هرکدام از شش‌ها و مشکلات و بیماریهای مربوط به آن و تغییر در محاسبات، در صورت تغییر در محیط بعلت یک بیماری، پرداخته می‌شود. فیزیولوژی در آموزش پزشکی اهمیت بسیار دارد و در طی دوره علوم پایه به دانشجویان تدریس می‌شود. در کنار آناتومی و بیوشیمی، فیزیولوژی به شکل گیری طرح کلی بدن سالم در ذهن دانشجویان حوزه علوم پزشکی و پیراپزشکی کمک می‌کند، همچنین برای اطلاع از پاتولوژی بیماری‌ها فهم فیزیولوژی بسیار مهم و کلیدی است. فیزیولوژی در پزشکی، مطالعه نحوه کارکرد بدن است. دستگاه‌های مختلف بدن از جمله دستگاه‌های عصبی، دستگاه قلب و عروق، دستگاه تنفس، دستگاه کلیه و دفع مواد سمی بدن، دستگاه گوارش، دستگاه غدد درون‌ریز و دستگاه تولیدمثل مورد مطالعه این علم است. این مطالعه از سطوح مولکولی و سلولی تا سطح بدن کامل انسان را در برمی‌گیرد. در دپارتمان فیزیولوژی تحقیقات فیزیولوژی از سطح مولکولی تا سطوح سلولی و سیستمی در جریان است. از بین مباحث مختلف بیشترین میزان تحقیقات متوجه سیستم عصبی با موضوعات درد، شکل پذیری سیناپسی، صرع، اعتیاد، ام. اس. و سیستم قلب و گردش خون با موضوعات ایسکمی و دیابت می‌باشد. اکثر پژوهش‌های گروه در چهارچوب پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی و به‌صورت بین آزمایشگاهی انجام می‌گیرد.
در این صفحه تعداد 1985 مقاله تخصصی درباره فیزیولوژی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده فیزیولوژی
مقالات ISI فیزیولوژی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: فیزیولوژی; DPF; days post-fertilization; PLD; planktonic larval duration; CB; ciliary band; PO; postoral arm; SL; stomach length; AE; assimilation efficiency; GGE; gross growth efficiency; NGE; net growth efficiency; PGE; protein growth efficiency; TH; thyroid hormo