آشنایی با موضوع

پلاستیک به دسته‌ای از مواد مصنوعی یا نیمه مصنوعی گویند که از فرایند بسپارش یا پلیمریزاسیون بدست می‌آیند. ساختار مواد پلاستیک بر پایه ی عناصر شیمیایی همانند کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، کلر و گوگرداستوار است. این عناصر از هوا، آب، گاز، نفت، ذغال سنگ و حتی از گیاهان زنده به دست می آیند. این اندیشه ی خلاق بشر و آرزوی دیرینه ی او بود که بتواند این عناصر را تهیه و خالص سازی کند و سپس آنها را از طریق واکنش ها ی شیمیایی گوناگون، با هم مخلوط و ترکیب سازد تا تقریبا رشته های متعدد و بی پایانی از ترکیب عناصر گوناگون را تولید کند. تقسیم بندی پلاستیک ها بر اساس بنیان اصلی به شکل زیر می باشد: 1- طبیعی ۲- نیمه مصنوعی ۳- پلاستیکهای مصنوعی یا صنعتی. در مورد پلاستیکهای طبیعی می توان به موادی چون: رزین ها و بیومین اشاره کرد، درپلاستیک های نیمه مصنوعی می توان به گازئین اشاره کرد، که در ساخت ” دسته ی برس، دکمه و چسب چوب ” کاربرد دارد. ولی پلاستیکهای صنعتی کاربرد فراوانی دارند که شامل تولید قطعاتی مانند: چرخ دنده ها و قطعات تلفن همراه و تلفن های خانگی می شوند که منبع اصلی تولید آنها زغال سنگ می باشد از جمله این مواد فرم آلدئید – اوره فرم آلدئید و فلوئور کربن می باشد. کاربرد پلاستیک ها در صنعت: ‌ ۱- مصارف گسترده ای در ساختمان ها مثل لوله آب فاضلاب، لایه های ضد رطوبت بین دیوارها و کفپوش ها، عایق کاری در سقف و دیوارها، تزئین دیوار و …. ۲-کاربرد موادی مثل ( پیزوالکتریک و پیروالکتریک و ینلیدن فلوئورید ) در بلند گوها و وسایل اطلاع رسانی ۳- کاربرد پلاستیک ها در بسته بندی مثل بطری ها – ظروف یک بار مصرف ۴- اصلی ترین مصرف کننده پلاستیک صنایع خودرو سازی است. ۵- وسایل حمل و نقل بین المللی دریایی و هوایی مانند: کشتی ها و هواپیما ها ۶- مبلمان و لوازم خانگی و اداری ۷- تجهیزات کارخانه ای مثل لوله های صنعتی – پمپ ها – شیر ها – شیشه اتاق های کنترل که از موادی همچون PTFE – PVC تولید می شود. ۸- صنعت عکاسبرداری ۹-صنعت تولید کیف و کفش ۱۰- استفاده از پلاستیک جهت چاب کاغذ ۱۱-وسایل پزشکی مثل آمپول تزریق و. . . خواص عمده پلاستیک ها: ۱-وزن کم ۲- عایق گرما و سرما ۳- عایق الکتریسته ۴- شفافیت ۵- قابلیت رنگ پذیری ۶- مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی سخت ۷- مقاوم در برابر حلال های شیمیایی ۸- بهداشتی بودن ۹- سهولت در راه شناسایی ۱۰- قیمت مناسب پلاستیکهای سلولزی: سلولز فراوانترین جزء تشکیل دهنده سبزیجات یا گیاهان است. میزان سلولز از یک گیاه به گیاه دیگر متفاوت است. میزان آن در کتان بیشتر از 90 % و در چوب معمولی 50 % است. متداول ترین منابع سلولز برای کارهای شیمیایی و تغییر شکل دادن، کرک پنبه و مغز چوب اند. از تعداد بسیار زیاد مشتقات سلولز که تهیه شده اند فقط استرها و اترها معمولا مهم تر هستنند. استرهای سلولز، کاربرد گسترده ای همچون پلاستیکهای قالب پذیری، فیبرهای مصنوعی، فیلمها، ورقه ها و همچنین پوششها و لایه ها پیدا کرده اند. از جمله مهم ترین استرهای سلولز، نیترات سلولز، استات سلولز، سلولز استات – بوتیرات و پروپیونات سلولز هستند.
در این صفحه تعداد 442 مقاله تخصصی درباره پلاستیک که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده پلاستیک
مقالات ISI پلاستیک (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: پلاستیک; PAG; Plastic aggregates; PET; Polyethyene Teraphtalate; PE; Polyethylene; PVC; Polyvinyl chloride; PP; Polypropylene; PS; Polystyrene; PLA; Polylactic acid; PC; Polycarbonate; PU; Polyurethane; MRF; Materials recovery facility; MT; metric ton; E; Young'