آشنایی با موضوع

رسوب (Sediment) یا ته ‌نشین شدن به هر ذره‌ای که توسط جریان سیال، منتقل شده و سرانجام در جایی بنشیند، گفته می‌شود. عوامل طبیعی چون اب، باد و یخ به طور دائم، سنگها و صخره ها سخت ومحکم کوه ها را خرد کرده و ان ها را به صورت ذرات درشت و ریز یا مواد محلول به نقاط پست مانند دریاها و دریاچه ها منتقل می کند. این مواد در انجا به صورت لایه های موازی روی هم ته نشین می شوند. ذرات تخریب شده ی سنگها بر اساس اندازه نام مشخص دارند که به ترتیب از کوچک به بزرگ عبارتند: رس، ماسه، شن، ریگ، قلوه سنگ، و تخته سنگ. با گذشت زمان و اثر دخالت چند عامل، رسوبات سست و نا پیوسته ی اولیه به سنگهایی سخت ویکپارچه تبدیل می شوند. که به انها سنگهای رسوبی گفته می شود. سنگهای رستی، سنگ اهک، سنگ گچ و سنگ نمک از جمله مهمترین سنگهای رسوبی هستند. رسوب‌ها در بیش‌تر مواقع توسط آب (فرایندهای رودخانه‌ای)، باد (فرایندهای بادی) و یخچال‌های طبیعی منتقل می‌شوند. رسوبات شن‌های ساحل و مجرای رودخانه‌ها نمونه‌هایی از انتقال و رسوب رودخانه‌ای هستند، هرچند که رسوبات، اغلب بیرون از آب ساکن یا آرام دریاچه‌ها و اقیانوس‌ها، ته‌نشین می‌شود. تپه‌های شنی بیابان و لس‌ها نمونه‌هایی از انتقال بادی و رسوب هستند. رسوبات سنگ‌های یخچالی و یخرفت، هم نمونه‌هایی از رسوب‌های منتقل ‌شدهٔ یخی هستند. برای مثال، امواجی که به ساحل صخره‌ها برخورد می‌کنند، ممکن است که از این طریق، ذرات ریگ و شن دریا کنار دیگری را در همان نزدیکی فراهم آورند. این نهشته‌های ساحلی اگر سخت می‌شدند، سنگی رسوبی تشکیل می‌یافت. یکی از مهمترین خاصه‌های سنگهای رسوبی، لایه بندی رسوبات تشکیل دهنده آنهاست. زمانی که از آب به عنوان یک سیال حرارتی استفاده می شود املاح و سختی موجود در آب بر اثر شوک دما جدا شده و بر روی سطوح نشست می کنند. این رسوبات از مهمترین عوامل فرسایش و خوردگی در تأسیسات حرارتی و برودتی هستند. در کنار فرسایش و خوردگی تجهیزات، وجود رسوبات مقدار قابل توجهی از انرژی را نیز به دلیل عدم تبادل حرارت به هدر داده و راندمان تأسیسات را می کاهد. اثر رسوب بر اتلاف انرژی موضوعی است که امروزه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است به طوری که سالیانه 45 میلیارد دلار هزینه اتلاف انرژی ناشی از رسوب در تمامی کشورها تخمین زده می شود که این رقم معادل 0. 2 % تولید خالص کل جهان است. مهمترین کاربرد رسوب شناسی در ارتباط با اکتشاف منابع طبیعی از قبیل نفت و گاز می‌باشد. یکی دیگر از کاربردهای مهم رسوب شناسی در رابطه با روش لرزه نگاری، مطالعه طبقات رسوبی در زیر سطح زمین است. بدین وسیله می‌توان محیط رسوبی، ارتباط جانبی طبقات و همچنین توالی عمودی رسوبات را تعبیر و تفسیر نمود. همچنین از مطالعات رسوب شناسی می‌توان در رابطه با کارهای اکتشافی ذغال سنگ استفاده کرد و گسترش وضعیت لایه‌های زغالی را تعبیر و تفسیر نمود.
در این صفحه تعداد 3612 مقاله تخصصی درباره رسوب که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI رسوب (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.