آشنایی با موضوع

افت فشار(Pressure drop) در فیزیک و علوم مهندسی به اختلاف فشار بین دو نقطه از مسیر حرکت سیال گفته می‌شود که در اثر نیروهای مقاوم مانند اصطکاک ایجاد می‌شود. برای اندازه گیری فشار بسته به نوع سیال مورد نظر که قصد اندازه گیری فشار آن را داریم، دامنه و میزان فشار و شرایط محیطی محل می‌بایست نوع فشار سنج را انتخاب نمود. فشارسنج‌ها با توجه به مکانیزم عملکرد و نوع ساختارشان به سه گروه کلی تقسیم می‌شوند: مانومترها، فشارسنجهای ارتجاعی، فشارسنج‌ها الکتریکی مانومترها که بر اساس فشار ناشی از ستون مایع کار می کنند و برای اندازه گیری فشارهای پایین استفاده می شوندو شامل 4 نوع زیر می باشند: بارومتر که به جوسنج توریچلی یا مانومتر مخزنی نیز معروف است، برای اندازه گیری فشار جو استفاده می‌شود. مانومتر ساده یاPiezometer مانومتر U شکل مانومتر مورب فشارسنج‌های ارتجاعی: فشارسنجهای دیافراگمی فشارسنج‌های کپسولی بلوزها بوردن تیوب ها فشارسنج‌های الکتریکی: استرین گیج ها فشارسنج‌های پیزوالکتریک در مکانیک سیالات، رابطهٔ دارسی ویسباخ (به انگلیسی: Darcy–Weisbach equation) عبارتی است که به کمک آن می‌توان هد یا فشار تلف شدهٔ سیالی را که در امتداد مسیر یک لوله حرکت می‌کند، (به علت وجود اصطکاک) یافت. این رابطه به نام دانشمندان، هنری دارسی و جولیوس ویسباخ نام‌گذاری شده‌است. این رابطه شامل یک ضریب بی بعد می‌باشد که به نام‌های ضریب اصطکاک دارسی، ضریب اصطکاک دارسی ویسباخ یا ضریب اصطکاک مودی شناخته می‌شود.
در این صفحه تعداد 1994 مقاله تخصصی درباره افت فشار که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده افت فشار
مقالات ISI افت فشار (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: افت فشار; Two-phase flow; Vertical pipe; Horizontal pipe; 90-degree elbow; Flow regime analysis; Void fraction; Pressure drop; Drift flux model;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: افت فشار; Narrow pipe; Dilute polymer solution; Ultra-dilute polymer solution; Pressure drop; Pseudo-laminarization effect; First normal stress difference;