آشنایی با موضوع

تجزیه و تحلیل تصمیم (به انگلیسی Decision Analysis)) رشته‌ای مرکب از فلسفه، نظریه، روش‌شناسی، و عملیات حرفه‌ای است که به ارائهٔ رویه‌ای رسمی برای تصمیمات مهم می‌پردازد. تحلیل تصمیم شامل رویه‌ها، روش‌ها، و ابزارهای بسیاری برای تعریف، بیان واضح، و ارزیابی رسمی جنبه‌های مهم یک تصمیم به منظور توصیهٔ اقدامی است که اصل حداکثرسازی مطلوبیت مورد انتظار تصمیم را برآورده سازد تجزیه و تحلیل تصمیم گیری) به عنوان فرآیند حل یک مسأله تعریف شده است و اغلب در تصمیم گیری، حل مسأله نیز گفته می شود. تصمیم گیرنده طی فرآیند تصمیم به انتخاب راهی از بین راه های موجود اقدام میکند. این انتخاب به معنای نحوه بکارگیری منابع و امکانات قرار گرفته در اختیار تصمیم گیر در راستای هدف و فرآیند تصمیم گیری می باشد. در این درس پس از معرفی تئوری های هر موضوع، با عرضه مثال هایی کاربرد تئوری و الگوریتم تشریح می شود. این موضوعات بدین قرار است: “کلیاتی در مورد تصمیم گیری و تکنیک های تصمیم گیری از جمله فرآیند تحلیل سلسه مراتبی و. . . ، تئوری مطلوبیت، قابلیت اطمینان و عدم اطمینان در تصمیم گیری، کاربرد قضیه بیز و نرمال در تصمیم گیری، روش های ارزیابی یک مدل چند هدفه و تئوری بازی ها تصمیم‌گیری شامل بیان درست اهداف، تعیین راه‌حل‌های مختلف و ممکن، ارزیابی امکان¬پذیری آنان، ارزیابی عواقب و نتایج ناشی از اجرای هر یک از راه‌حل‌ها و در نهایت انتخاب و اجرای آن می‌باشد. کیفیت مدیریت تابع کیفیت تصمیم¬گیری است، زیرا کیفیت طرح و برنامه‌ها، اثربخشی و کارآمدی راهبردها و کیفیت نتایجی که از اعمال آنها بدست می‌آید، همگی تابع کیفیت تصمیماتی است که مدیر اتخاذ می‌نماید. تصمیم گیری عبارت است از انتخاب یک گزینه (راه کار، استراتژی، …) ازبین گزینه های موجود. مثال: (در هنگام خرید خانه یا ماشین، انتخاب شغل، سرمایه گذاری و…)اهمیت تصمیم گیری صحیح: بعضی از صاحب نظران مدیریت تصمیم گیری و مدیریت را یکی و هم معنی دانسته اند. همچنین تصمیم گیری بخش اساسی فرایند حل مساله در مدیریت است. تصمیم گیری چندمعیاره: در مسائل بهینه سازی، یک معیار (معمولاَ سود) برای بهینه سازی تصمیم در نظر گرفته می شود. در بسیاری از مسائل تصمیم گیری، چندین معیار برای اتخاذ تصمیم مناسب در نظر گرفته می شوند. (در مورد خرید یک ماشین معیارهایی مانند: قیمت، قابلیت اطمینان، ایمنی، مصرف انرژی و… در نظر گرفته می شود)این معیارها گاه متضاد هستند، یعنی بهینه سازی یکی موجب بهینه بودن مابقی معیارها نمی شود. در این شرایط با مساله تصمیم گیری چند معیاره مواجه هستیم. هدف از تجزیه و تحلیل تصمیم به دست آوردن راهنمایی-اطلاعات-دیدگاه و دستورالعمل برای فرآیند تصمیم گیری به منظور تصمیمات بهتر ومنطقی تر است.
در این صفحه تعداد 823 مقاله تخصصی درباره تجزیه و تحلیل تصمیم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده تجزیه و تحلیل تصمیم
مقالات ISI تجزیه و تحلیل تصمیم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تجزیه و تحلیل تصمیم; Decision analysis; Multi-method; Simulation; Exploratory modelling; Multi-objective optimisation; Adaptation; Uncertainty;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: تجزیه و تحلیل تصمیم; Thyroid nodule; Cost effectiveness; Decision analysis; FNA; fine-needle aspiration; DL; diagnostic lobectomy; US; ultrasound; ATA; American Thyroid Association; AUS; atypia of unknown significance; FLUS; follicular lesion of undetermined significance;