آشنایی با موضوع

پادشاهی عمان کشوری است که باستان‌شناسان قدمت آن را بیش از ۱۴ هزار سال تخمین می‌زنند. این کشور از شمال غرب با امارات متحده عربی، از غرب با عربستان سعودی و از جنوب غرب با یمن همسایه است. بیشتر بخش‌های کشور عمان را رشته‌کوه‌های بزرگ و سخت‌گذر حجر می پوشاند. در عین حال در این سرزمین هم می‌توان زمین های حاصلخیز را در جنوب شرق یافت و هم مناطقی شبه استوایی مانند صحرای ربع الخلی را. در سال ۱۵۰۷ میلادی پرتغال به عمان حمله و آن را اشغال کرد. این اشغال تا سال ۱۶۵۱ طول کشید. در این سال قبایل عمانی متحد شدند و با نبرد با پرتغالی ها توانستند استقلال خود را به دست آورند. آب و هوا: آب و هوای عمان بیابانی گرمسیری است و می توان گفت که شبیه به شهرهایی مانند دبی و لاپاز (مکزیک) می باشد. تابستان بسیار گرم و مرطوب است و دمای هوا در طول روز به ۳۸ درجه سانتی گراد می رسد. بهار و پاییز نیز تقریبا گرم هستند که در شب دما حدود ۲۱ درجه سانتی گراد است. تاریخ: تاریخ عمان به دوران بسیار دور بر می‌گردد. به گفته باستانشناسان تاریخ عمان به هزاره دوازدهم قبل از میلاد بر می‌گردد. در آن دوران عمان تازه از عصر یخبندان خارج شده بود. درآن دوران عمان سرزمینی سرسبز و حاصلخیز و پربار بوده‌است. در نتیجه حفریات و کنجکاوی در مناطق مختلف باستانی و قبرستان‌های ولایت بریمی در منطقه ظاهره و ولایت ابراء در منطقه شرقیه و محوت در منطقه وسطی و نزوی در منطقه داخلیه و دیگر مناطق سلطنت عمان و به ویژه مناطق ساحلی. از این حفریات پیدا می‌شود که عمان درآن دوران روابط تجارتی گسترده‌ای در مابین ایران و هند و میان رودان داشته‌است و این روابط تجارتی متین بوده است. اقتصاد در عمان: تولید ناخالص داخلی در این کشور 61/61 میلیارد دلار است. ۹۲۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور ۱۵ درصد است. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در عمان 5/5درصد بود. عمان هم مانند دیگر همسایگان خود به منابعی از نفت دسترسی دارد. این کشور روزانه حدود ۷۴۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند. این کشور منابعی از گاز هم دارد. ساختار فرهنگی: 1- مراکز و نهادهای فرهنگی دولتی: کتابخانه اسلامی مسقط، کتابخانه انجمن انگلیس در مسقط، کتابخانه شورای توسعه درمسقط،کتابخانه مرکز تفریح "راس الحمرا" در مسقط، در عمان کتابخانه های تخصصی وابسته به سازمانهای دولتی و موسسات پژوهشی وجود دارد. 2- جریانهای فرهنگی و اجتماعی: ‌ اصولا درعمان هیچگونه حزب و تشکلی وجود ندارد که متاثر از فرهنگ خاصی باشد تا براساس آن جریان فرهنگی اجتماعی به وجودآید. اساسا در این کشور تشکیل هرگونه حزب و انجمن سیاسی و فرهنگی ممنوع است. رادیو و تلویزیون و مطبوعات به عنوان سردمداران ترویج آراء و عقاید تحت کنترل شدید دولت می باشد. این نکته نیز حائز توجه است که همانند بسیاری از جوامع جهان سوم گرایش به فرهنگ غربی به خصوص در میان جوانان وجود دارد. مردم عمان: جمعیت این کشور حدود سه میلیون و ۳۱۲ هزار نفر با میانگین سنی ۱۹ سال است. امید به زندگی در عمان برای زنان ۷۶ و برای مردان ۷۱ سال است. مردم این کشور از نژادهای عرب، بلوچ، آفریقایی و آسیای شرقی هستند. دین مردم این کشور اسلام است. زبان رسمی آنها عربی است. سیاست در عمان: در کشور پادشاهی عمان رئیس حکومت و رئیس دولت پادشاه است. سلطنت در این کشور موروثی است. سلطان قابوس در سال ۱۹۷۰ به پادشاهی رسید و در سال ۱۹۷۲ نخست وزیری را نیز عهده‌دار شد.
در این صفحه تعداد 319 مقاله تخصصی درباره عمان که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI عمان (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: عمان; SQUH; Sultan Qaboos University Hospital; ACI; Accreditation Canada International; JCI; Joint Commission International; Medication reconciliation; Patient safety; Medication errors; Health personnel; Pharmacist; Health care surveys; Oman; Arabs;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: عمان; Smokeless tobacco products (STPs); Afzal; Oman; Liver toxicity; Kidney toxicity; Histopathological alterations; Alanine aminotransferase; Aspartate aminotransferase; Urea; Creatinine;