آشنایی با موضوع

جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سری‌لانکا جزیره ای با مساحت 65610 کیلومتر مربع در جنوب شرقی کشور هند است واز بزرگترین جزیره های اقیانوس هند به شمار می رود. واژه سریلانکا در زبان سانسکریت به معنای (جزیره با شکوه ) است و دریانوردان این کشور را سیلان و اعراب آن را سراندیپ می نامیدند سریلانکا به سبب نزدیکی به خط استوا دارای آب وهوای نسبتا گرم، مرطوب و پر باران است. اختلاف فصول ندارد یعنی درجه حرارت تقریبا در تمام طول سال یکسان است (28تا 32 درجه ) جمعیت این کشور در حال حاضر 21 میلیون نفر است،کشور سریلانکا دارای 9 استان و 25 شهر بزرگ است. وپایتخت آن شهر کلمبو دارای 5/2 میلیون نفر جمعیت است تاریخ روشن سریلانکا به حدود 26 قرن پیش باز می گردد. در آن زمان سینهالیهایی که از طوایف هند شمالی بودند،بومیان این جزیره را مغلوب وخود حکومت جدیدی تاسیس کردند، در قرن 12 میلادی قوم تامیل از جنوب هند به شمال سریلانکا آمدند و پس از در گیری با سینهالیها،آنان را به سمت جنوب راندند وخود حکومتی در شمال ایجاد کردند. از آن زمان 8 قرن کشمکش میان این دو تیره آغاز بطول کشید. قوام و نژادها: در سریلانکا اقوام و نژادهای گوناگونی زندگی می کنند که عبارتند از: نژاد سینهالی (Sinhalese) مهمترین نژاد در سریلانکا و حدود 74 درصد کل جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. سینهالی ها از اقوام مردم آریایی هستند که از شمال هند به سریلانکا مهاجرت کردند. اقوام سنیهالی بیشتر در مرکز و جنوب سریلانکا پراکنده هستند. تامیلی ها (Tamils) از دیگر نژادهای مهم در سریلانکا محسوب می شوند و 18 درصد جمعیت این کشور را در بر می گیرند. تامیل ها به دو دسته «سیلانی و تامیل هندی تقسیم می شوند. اقوام تامیل که بزرگترین اقلیت نژادی در سریلانکا را تشکیل می دهند بیشتر در ایالت های شمالی و شمال شرقی ساکن هستند. برگرها (Burghers) اوراسیانها (Eurasians) چینی ها و مالای ها نیز یک درصد جمعیت نژادی در سریلانکا را تشکیل می دهند. زبان مردم: زبان سینهالی در سریلانکا زبان رایج و رسمی است اما مردم این کشور به زبان های تامیلی و انگلیسی نیز صحبت می کنند. زبان تامیلی که تامیل ها و مسلمانان به آن تکلم می کنند از زبان های کهن جهان است. بالغ بر 80 میلیون نفر در هند، سنگاپور، برمه، اندونزی، ویتنام و برخی کشورهای شرق آسیا به زبان تامیلی تکلم می کنند. زبان انگلیسی نیز با توجه به حضور انگلیسی ها در گذشته این کشور به عنوان زبان ارتباطی به رسمیت شناخته شده و کاربرد نسبتا مهمی در سریلانکا دارد. نظام سیاسی: نظام سیاسی سریلانکا جمهوری سوسیالیستی دمکراتیک است و رئیس جمهور در کشور رئیس حکومت نیز می‌باشد که با رای مستقیم مردم برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌شود. نخست وزیر معاون رئیس جمهور است و رهبری حزب حاکم در مجلس را نیز بر عهده دارد. سیاست خارجی در این کشور همواره بر پایه بی‌طرفی بوده و عدم دخالت در امور داخلی کشورها و احترام به حق حاکمیت و همزیستی مسالمت آمیز با دیگر کشورها در دستور کار سیاست‌مداران این کشور قرار گرفته است.
در این صفحه تعداد 459 مقاله تخصصی درباره سریلانکا که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI سریلانکا (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سریلانکا; MOE; Ministry of Education of Sri Lanka; EQI; education quality inputs; NEREC; National Education Research and Evaluation Center; NEC; National Education Commission; HLM; hierarchical linear modelling; DCS; Department of Census and Statistics of Sri Lanka
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: سریلانکا; Hump-nosed pit viper; Hypnale hypnale; Cardiac arrest; Atrial fibrillation; Microangiopathic haemolysis; Thrombotic microangiopathy; Sri Lanka;