آشنایی با موضوع

میوسن (Miocene) یک دوره زمانی در زمین‌شناسی است که محدوده آن پنج تا 23 میلیون سال قبل است. میوسن به پیشنهاد دانشمند انگلیسی به نام «سرچارلز لایل» نامگذاری شد. میوسن از پیوستن دو واژه یونانی به وجود آمده و به معنای «کمتر نزدیک به دوران کنونی» است. در آن هنگام تعداد گونه‌های بی‌مهرگان در جهان ۱۸ درصد کمتر از دوره پلیوسن بود. میوسن پس از اولیگوسن شکل گرفت و به دوره پلیوسن ختم شد و نخستین دوره نئوژن به شمار می‌آید. زمین با گذر از میوسن به دوران اولیگوسن رسید و با به پایان رسیدن اولیگوسن، دوره پلیوسن پدید آمد که پس از آن زمین شاهد دوره‌هایی از عصرهای یخبندان بود. گیاهان و جانداران میوسن به نسبت جدید بودند. پستانداران و پرندگان تا آن هنگام بخوبی شکل گرفته بودند. نهنگ‌ها، خوک‌های دریایی و جلبک‌های دریایی در زمین پراکنده شده بودند. دوره میوسن برای دانشمندان جالب است زیرا رشته‌کوه‌های هیمالیا در این دوره بالا آمد و شکل گرفت؛ پدیده‌ای که خود باعث ایجاد باران‌های موسمی در شبه‌جزیره هند شد و با یخبندان‌های نیمکره شمالی مرتبط بود. میمون ها در این عصر به وجود آمدند، متنوع گشتند و در دنیای قدیم گسترش یافتند. در حقیقت، با پایان این دوره، اجداد انسان ها از اجداد شامپانزه ها جدا شدند تا مسیر تکاملی خودشان را دنبال کنند. همانند دوره قبلی یعنی الیگوسن، در این دوره هم چمن زارها همچنان گسترش می یافتند اما از وسعت جنگل ها کاسته می شد. در دریاهای میوسن، اولین حضور جنگل های اشنه دریایی، شکل گرفت و به زودی به یکی از پربارترین اکوسیستم های زمین تبدیل شد. میوسن جزو پنج گروه زیرمجموعه دوره ترشیری است. دوره ترشیری از لحاظ سنی دارا ی 63 میلیون سال عمر می‌باشد و طولانیترین دوره سنوزوئیک به شمار می‌آید. بیشترین تحولات ذکر شده در سنوزوئیک مربوط به این دوره می‌باشد. ترشیری به پنج دور تقسیم می‌شود که عبارتند از: پالئوس، ائوس، اولیگوسن، میوسن و پلیوسن برخی از زمین شناسان سه دور پالئوس، ائوس و الیگوسن را جز دوره پالئوژن و دو دور میوسن و پلیوسن را جز نئوژن در نظر می‌گیرند. در این دوره گیاهان و جانوران به اشکال امروزی خود نزدیکتر می‌شود در دوره ائوسن پرندگان بی‌دندان شبیه به پرندگان امروز ظاهر می‌شوند. پستانداران تقریبا در تمام محیطهای زیستی وجود داشتند. اندامهای آنان برای حفاری، بالا رفتن از صخره‌ها یا درخت، تاب خوردن، دویدن و شنا کردن و پرواز کردن آمادگی داشته است.
در این صفحه تعداد 810 مقاله تخصصی درباره میوسن که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI میوسن (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: میوسن; Encrusting foraminifera; Water connection; Miocene; Early burdigalian, Sinai; West pacific; C.N.; Crossed Nicols; Gh; Gharandal; PPL; Plane Polarized Light; W. Pacific; West Pacific;