آشنایی با موضوع

غدد بزاقی از غدد برون‌ریز در پستانداران است. غدد بزاقی به دو گروه اصلی و فرعی تقسیم می شوند؛ ۳ جفت از آنها اصلی اند که «بناگوشی»، «تحت فکی» و «زیرزبانی» نام دارند و تعدادی نیز غدد بزاقی فرعی اند و به طور پراکنده در دهان و کام پخش شده اند و تعداد آنها به ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ عدد می رسد. غدد اصلی و فرعی به طور کلی در طول روز حدود یک تا یک و نیم لیتر بزاق ترشح می کنند. نوع بزاق نیز با توجه به نوع غدد ترشحی است یعنی غدد بزاقی بناگوشی بزاقی رقیق و آبکی (سروزی) ترشح می کنند ولی غدد زیرفکی و زیرزبانی ترشحی غلیظ تر دارند. نقش اصلی بزاق این است که غذا را نرم تر و بلع آنها را تسهیل و از خشکی مخاط دهان جلوگیری کند. بزاق حاوی آنزیم های گوناگون، املاح و مواد ضدباکتریایی است که می تواند نقش محافظتی داشته باشد. افزایش بزاق مشکلی محسوب نمی شود. میزان ترشح بزاق تا سن ۲۰ سالگی به طور طبیعی زیاد است. این روند در بچه های کوچک به خوبی مشاهده می شود و حتی در برخی از آنها میزانش بیش از حد است به طوری که همیشه لباس کودک خیس می شود. علاوه بر آن، با خوردن بعضی از غذاهای محرک مثل ترشی ها میزان ترشح بزاق افزایش می یابد. همه این موارد پاتولوژیک (غیرطبیعی) نیستند و مشکل وقتی است که ترشح بزاق کاهش می یابد. بیماریهای غدد بزاقی عبارتند از: انسداد: مسدود شدن جریان بزاق بیشتر در غدد بناگوشی و تحت فکی دیده می شود و معمولاً بعلت وجود سنگ بزاقی می باشد. در این موارد در موقع غذا خوردن تورم و درد ایجاد می شود. عفونت ممکن است به این حالت اضافه شده و موجب درد و تورم بیشتر شود. عفونت: شایعترین عفونت غدد بزاقی در کودکان، اریون می باشد که غدد بناگوشی را مبتلا می سازد. عفونت همچنین می تواند بعلت انسداد یا کاهش جریان بزاق ایجاد شود زیرا دهان پر از باکتری است. انتشار عفونت به غدد بزاقی از عقده های لنفاوی مجاور هم ممکن می باشد. تومور: تومورهای خوش خیم و بد خیم غدد بزاقی معمولاً به صورت بزرگی بدون درد تظاهر می کنند. تومورهای بد خیم می توانند به سرعت رشد کنند، ممکن است دردناک باشند، و میتوانند باعث عدم حرکت تمام یا قسمتی از سمت گرفتار صورت شوند. تشخیص بیماری های مربوط به غدد بزاقی: تشخیص نوع بیماری های غدد بزاقی آسان است و شرح حال و معاینه از بیمار، اطلاعات خوبی به ما می دهد. ما همیشه از روش های ساده تر و غیرتهاجمی مانند سونوگرافی استفاده می کنیم. نمونه برداری سوزنی FNA نیز روش بسیار مناسبی است. این نمونه برداری ساده و بدون درد است.
در این صفحه تعداد 572 مقاله تخصصی درباره غدد بزاقی که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI غدد بزاقی (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: غدد بزاقی; FFAs; free fatty acids; HGFs; human gingival fibroblasts; Pal; palmitate; SFAs; saturated fatty acids; SS; Sjögren's syndrome; T2D; type 2 diabetes; UFAs; unsaturated fatty acids; Periodontitis; Free fatty acid; Metabolic disorder; Salivary gland; Cardio
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: غدد بزاقی; Horsefly; Salivary gland; Fibrinogenolytic enzyme; Anticoagulant; SCP domain; IPTG; isopropyl β-d-1-thiogalactopyranoside; VPF; vascular permeability factor; MALDI-TOF-MS; matrix-assisted laser desorption ionization time-of-flight mass spectrometer; CHCA