آشنایی با موضوع

لایه نازک (Thin Film) لایه ای از مواد است که ضخامت آن در رنج کسری از یک نانومتر تا چند میکرومتر قرار گرفته باشد. اهمیت عمده لایه های نازک در صنایع الکترونیک، میکروالکترونیک و صنایع نوری می باشد که در سال های اخیر با پیشرفت فناوری نانو، رشد قابل ملاحظه ای را در اصلاح خواص سطحی مواد داشته است. خواص لایه های نازک وابسته به ساختار و مورفولوژی آنها طی فرایند رشد و جوانه زنی است. به طور کلی لایه به ماده یا موادی گفته می شود که به صورت پوششی بر یک سطح یا ماده می نشینند و باعث ایجاد خواص الکتریکی، فیزیکی و مکانیکی سطحی جدیدی می شود که که خصوصیات سطحی زیر لایه را ارتقاء می‌بخشد. معمولا در فیزیک حالت جامد، مواد را به صورت توده ای مورد بررسی قرار می دهند. در عموم روش های لایه نشانی، هنگامی که ماده از حالت توده ای به صورت اتم ها، ملکول ها یا یون های مجزا درآیند و روی سطح زیرلایه نشینند، پوششی ایجاد می شود که آنرا لایه می نامند. چگالش ذرات اتمی، ملکولی یا یونی برای تشکیل لایه بر روی زیرلایه توسط فرایندهای فیزیکی و شیمیایی مختلفی صورت می گیرد. خواص لایه های نازک نظیر خواص مکانیکی، نوری، الکتریکی و. . . به پارامترهای زیادی وابسته است که این پارامترها مربوط به روش تولید و کیفیت و نوع ماده ی زیر لایه خواهند بود. در مورد روش های لایه نشانی از پارامترهای مربوط به روش تولید می توان به میزان خلا، جریان گاز عبوری حین فرایند رشد لایه، سرعت لایه نشانی و خلوص مواد پوشش اشاره کرد. لایه های نازک دارای خواصی ویژه هستند که با خواص مواد مربوطه آنها در حالت حجمی به میزان قابل ملاحظه ای متفاوت است. این تفاوت به واسطه ابعاد فیزیکی، شکل هندسی و ریزساختار آنها به وجود می آید. همچنین این ویژگی های مشخصه لایه های نازک را می توان به میزان بسیار زیادی تغییر داده و به منظور حصول مشخصه های فیزیکی مورد نیاز و مطلوب تعدیل کرد. این ویژگیها پایه و اساس توسعه کاربرهای لایه های نازک در دستگاههای مختلف را تشکیل می دهند. از یک طرف کاربرها در ابعاد زیرمیکرونی هستند؛ برای مثال در مدارهای میکروالکترونیک با تجمع بسیار بالا، دستگاههای تداخل کوانتومی پیوند جوزفسون حبابهای مغناطیسی و اپتیک تجمعی. از طرف دیگر لایه های نازک با سطح بزرگ به عنوان پوشش های گزیننده طول موج برای تبدیل حرارتی انرژی خورشیدی، سلولهای خورشیدی برای تبدیل فوتوولتایی، لایه های محاف1 لایه های غیر فعالسازی، ودرکاربرهای متعدد دیگری به کار برده می شوند. در حقیقت، بسیار مشکل خواهد بود که در بسیاری از دستگاه های اپتیکی و الکترونیکی مدرن، لایه های نازک به کار نرفته باشند.
در این صفحه تعداد 5352 مقاله تخصصی درباره لایه نازک که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI لایه نازک (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: لایه نازک; AA; Aquatic Acidification; AE; Aquatic Ecotoxicity; AEU; Aquatic Eutrophication; C; Carcinogen; CdTe; Cadmium-Telluride; CIS; Copper-Indium-Selenide; CUT; cut-off value; EPBT; Energy Payback Time; GA; Genetic Algorithms; GW; Global Warming; IR; Ionizing R