آشنایی با موضوع

از نظر واژه سرامیک (CERAMICS) به کلیه جامدات غیر آلی و غیر فلزی گفته می‌شود و از واژهٔ یونانی کراموس گرفته شده‌است که به معنی سفال یا شیء پخته‌شده‌است. از نظر ساختار شیمیایی کلیه موادی که از مخلوط خاک رس با ماسه و فلدسپار در دمای بالا بدست می‌آیند و توسط توده شیشه مانندی انسجام یافته و بسیار سخت و غیر قابل حل در حلال‌ها و تقریبا گداز ناپذیر می‌‌باشند، سرامیک نامیده می‌شوند. سرامیکها معمولا به استثنای فلزات و آلیاژهای فلزی و مواد آلی، شامل تمام مواد مهندسی می‌شوند که از نظر شیمیایی جزو مواد معدنی هستند و بعد از قرار گرفتن در دمای بسیار بالا، شکل اولیه خود را حفظ کرده و مقاوم‌تر می‌شوند. ظروف سفالی، چینی و چینی‌های بهداشتی و غیره، جزو این گروه می‌باشند. تاریخچه آشنایی انسان با مواد سرامیکی و استفاده از آنها، قدمتی بطول تاریخ دارد. سفالینه‌های کشف شده در مناطق باستانی دنیا نشان می‌دهد که انسان در دوران باستان، گل رس و چگونگی کار با آن و پخت و مقاوم‌سازی آن آشنا بوده است. اما امروزه سرامیک، کاربردهای بسیار فراتر از ظروف سفالی یا چینی دارد و در صنعت و تکنولوژی، استفاده‌های فراوانی از آن می‌شود. نقش اجزای سه‌گانه در سرامیک بدین گونه است که خاک رس موجب نرمی ‌و انعطاف و تشکیل ذرات بلوری سرامیک می‌شود، ماسه قابلیت چین خوردن، پس از خشک و گرم شدن و تشکیل ذرات بلوری سرامیک را کاهش می‌دهد و فلدسپار در کاهش دادن دمای پخت و تشکیل توده شیشه‌اى و چسباننده ذرات بلوری سرامیک موثر است. برخی آغاز استفاده و ساخت سرامیک‌ها را در حدود ۷۰۰۰ سال ق. م. می‌دانند[۲] در حالی که برخی دیگر قدمت آن را تا ۱۵۰۰۰ سال ق. م نیز دانسته‌اند. ولی در کل اکثریت تاریخ‌نگاران بر ۱۰۰۰۰ سال ق. م اتفاق نظر دارند. بدیهی است که این تاریخ مربوط به سرامیک‌های سنتی است. سرامیک‌ها از لحاظ کاربرد به این شکل طبقه‌بندی می‌شوند: سرامیک‌های سنتی (سیلیکاتی)، سرامیک‌های مدرن (مهندسی)، سرامیک‌های اکسیدی و سرامیک‌های غیر اکسیدی. انواع سرامیک ها از نظر قدمت عبارت اند از: سرامیک‌های سنتی کهاین سرامیک‌ها همان سرامیک‌های سیلیکاتی هستند. مثل کاشی، سفال، چینی، شیشه، گچ، سیمان و … سرامیک‌های مدرن که این فرآورده‌ها عمدتاً از مواد اولیهٔ خالص و سنتزی ساخته می‌شوند. این نوع سرامیک‌ها اکثراً در ارتباط با صنایع دیگر مطرح شده‌اند. خواص برتر سرامیک‌ها نسبت به مواد دیگر عبارتند از: دیرگدازی بالا، سختی زیاد، مقاومت به خوردگی بالا و استحکام فشاری بالا. خواص سرامیک‌ها بسته به نوع و درجه خلوص هر یک از اجزای اصلی، مواد افزودنی، لعاب، زمان حرارت دادن، مواد اکسنده و کاهنده‌هاى موجود در محیط، تغییر می‌کند. در قرن حاضر صنعت سرامیک سازی توسعه و تنوع شگرفی یافته و اهمیت و کاربردهای آن نیز وسعت پیدا کرده است. کاربردهای رایج مواد سرامیکی عبارتند از: الکتریکی و مغناطیسی، سختی بالا، نوری، حرارتی، شیمیایی و بیوشیمیایی و فناوری هسته‌ای.
در این صفحه تعداد 4809 مقاله تخصصی درباره سرامیک که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده سرامیک
مقالات ISI سرامیک (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.