آشنایی با موضوع

نمک مذاب( به انگلیسی Molten salt) همان طور که از نامش پیداست به نمک در حالت مایع گفته می شود. برای ذوب شدن نمک می بایست به قدری آن را حرارت داد تا دمایش به بین 500 الی 1112 درجه فارنهایت برسد. نمک‌های مذاب کاربردهای متفاوتی دارند. ترکیب‌های نمک کلرید ذوب‌شده عموماً به‌عنوان حمام برای عملیات حرارتی آلیاژها استفاده می‌شوند، مانند باز پخت فولاد. ترکیب‌های نمک سیانید و کلرید برای بهبود سطح آلیاژها مانند کربنیزه و نیتروکربنیزه کردن فولاد استفاده می‌شود. کرایولیت (نمک فلوراید) به‌عنوان حلال برای اکسید آلومینیوم در تولید آلومینیوم در فرآیند هال - هرولت استفاده می‌شود. فلوراید، کلرید، و نمک‌های هیدروکسید، می‌توانند به‌عنوان حلال در فرآیندهای سوخت هسته‌ای به کار می‌روند. نمک‌های مذاب (فلوراید، کلراید و نیترات) می‌توانند به‌عنوان سیالات انتقال حرارتی برای ذخیره حرایت استفاده شوند. این ذخیره حرارتی می‌تواند در نیروگاه‌های توان حرارتی خورشیدی استفاده شود. ذخیره انرژی در نمک مذاب پیش از این به صورت تجاری برای متمرکز سازی توانخورشیدی در نیروگاههای برق در دسترس قرار گرفته و امکان تولید برق خورشیدی را برحسب تقاضا، فراهم کرده است. به دلیل محدود بودن نقطه ذوب مواد مختلف در دماهای بالا، نمی توان از سیالاتی همچون آب، روغن و. . . جهت انتقال حرارت استفاده نمود. بنابراین در دماهای بالا تا 550°c از نمک مذاب به عنوان سیال انتقال حرارت استفاده می کنند. برای استفاده از نمک مذاب جهت بالابردن درجه حرارت، نیازی به بالا بردن فشار نمی باشد. بر اساس ساختار مایع، نمکهای مذاب را می‌توان به سهولت به دو گروه تقسیم کرد، هر چند مرز مشخصی بین این دو وجود ندارد. اولین گروه شامل ترکیباتی نظیر هالیدهای فلزات قلیایی است که بیشتر به وسیله نیروهای یونی پیوند شده‌اند. بر اثر ذوب شدن، تغییرات بسیار کمی در این مواد پدید می‌آید. عدد کئوردیناسیون یونها معمولا از شش در بلور به حدود چهار در مذاب سقوط می‌کند و نظم وسیع موجود در بلور از بین می‌رود، ولی نظم محلی که هر کاتیون توسط آنیونها احاطه شده است و غیره، هنوز هم وجود دارد. نمکهای مذاب همگی به علت وجود تعداد زیادی یون، الکترولیتهای بسیار خوبی هستند. از لحاظ انجماد سنجی رفتاری عادی دارند و این، وسیله مفیدی برای مطالعه است. تعداد یونها، در این سیستمها را می‌توان درست مانند سیستم اسید سولفوریک تعیین کرد. مثلا اگر کلرید سدیم حلال باشد، ، و غیره. یک نکته جالب اینکه نمک حاوی یون مشترک، رفتاری تا حدی غیر عادی دارد، از این جهت که یون مشترک مانند یک ذره خارجی رفتار نمی‌کند و در نتیجه کوچکتر است. در محلول کلرید سدیم، است. گروه دوم شامل ترکیباتی است که در آنها پیوند کووالانسی اهمیت دارد. این ترکیبات معمولا با تشکیل مولکولهای مجزا ذوب می‌شوند، هر چند ممکن است خود یونش هم صورت گیرد. این گروه با حلالهای بی پروتون هالید شباهت دارد. ممکن است محلولهای اسیدی را با افزایش غلظت و محلولهای بازی را با زیاد کردن غلظت تهیه کرد و واکنشهای خنثی بر اثر اختلاط این دو صورت می گیرند.

در این صفحه تعداد 505 مقاله تخصصی درباره نمک مذاب که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI نمک مذاب (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.