آشنایی با موضوع

بلاستوسیست (به انگلیسی: blastocyst) به مرحله‌ای از مراحل جنینی (بین ۳ تا ۵ روزه) از مهره داران گفته می‌شود. یک بلاستوسیست توده‌ای متشکل از ۱۰۰ سلول یا بیشتر است. به عبارت دیگر زیگوتی (سلول تخم) است که طی تقسیم‌های متوالی در لوله فالوپ به وجود آمده است و در رحم مانند توپی تو خالی است. این توده سلولی بعدها لایه‌های مقدماتی بافت که شامل آندو درم٬مزو درم و اکتو درم می‌شود را تشکیل می‌دهند (هفتهٔ دوم). بلاستوسیست مرحله بعد از بلاستوسل است. به طور معمول انتقال جنین در روش های کمک باروری (لقاح خارج رحمی)، دو روز بعد از گرفتن تخمک (اووسیت) یعنی در مرحله امبریو یا زمانی که جنین در مرحله 2 یا 4 سلولی به سر می برد، صورت می گیرد که در واقع زمانی است که به طور طبیعی تخمک پس از لقاح به رحم می رسد و شرایط محیطی مناسبی برای بقای جنین در رحم وجود دارد. اما در شرایطی می توان با توجه به تعداد تخمک های لقاح یافته، شرایط و سابقه بیمار و صلاحدید متخصص جنین شناسی، به منظور انتخاب جنین بهتر با رشد و کیفیت مناسب و بهبود کیفیت لانه گزینی جنین، کشت جنین ها و انتقال آن ها را تا روز سوم و یا مرحله بلاستوسیست ادامه داد؛ زیرا انجام موفقیت‌آمیز بارداری مستلزم اتصال بلاستوسیت به دیواره رحم می‌باشد. بلاستوسیت جنین یا رویانی است که بعد از لقاح، مدت 5 تا 6 روز رشد کرده است و به دو نوع سلول مختلف تقسیم شده است. سلول های سطحی(تروفکتودرم) که نهایتا جفت را تشکیل می دهند و توده سلولی داخلی که تبدیل به جنین می شوند. یک بلاستوسیست سالم در روز ششم از مخاط پوششی خود ( زونا پلوسیدا ) سر بر می آورد و 24 ساعت پس از سر بیرون آ وردن در مخاط داخلی رحم قرار می گیرد. طول دوران بارداری در انسان، از زمان لقاح تا زمان تولد نوزاد، حدوداً ۲۶۶ روز است. یک لقاح طبیعی در منطقه‌ای از رحم به نام لوله‌های رحمی رخ می‌دهد و بلافاصله بعد از لقاح، سلول تخم در این لوله به سمت پایین حرکت کرده و کم کم خود را به درون رحم می‌رساند، در همین زمان، اولین تقسیمات در آن شروع می‌شود. حدود ۳۰ ساعت بعد از لقاح، اولین تقسیم سلولی صورت می‌گیرد. تقسیمات اولیه همین‌طور ادامه می‌یابند تا در روز سوم، یک توده کروی سلولی به نام مورولا شامل ۱۶ سلول به‌وجود آید. مورولای کروی شکل که حالا حدود ۳۲ سلول دارد، در روز چهارم به رحم رسیده و برای مدت ۲ تا ۳ روز در رحم به صورت شناور باقی می‌ماند. در این مدت، سلول‌ها از موادی که توسط غدد رحمی ترشح می‌شود تغذیه کرده، حجم توده سلولی افزایش یافته و آرایش و نحوه قرار گیری سلول‌ها نسبت به هم تغییر می‌کند. توده سلولی در این مرحله بلاستوسیست نام دارد و شامل یک کره توخالی سلولی است که در بخشی از آن تعداد کمی سلول تجمع می‌کنند. لایه خارجی تشکیل دهنده بلاستوسیست، در آینده پرده‌های اطراف جنین را تشکیل خواهد داد و سلول‌هایی که در داخل جمع شده‌اند، جنین را می‌سازند.

در این صفحه تعداد 548 مقاله تخصصی درباره بلاستوسیست که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI بلاستوسیست (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: بلاستوسیست; Folliculogenesis; Granulosa cell; Meiosis; Ovulation; Atresia; Corpus luteum; Endosalpinx; Endometrium; Gonadotropin-releasing hormone; Human embryonic stem cell; Differentiation; Blastocyst; Human chorionic gonadotropin; Follicle stimulating hormone; Kit