آشنایی با موضوع

لوله شوک(به انگلیسی: Shock tube) دستگاهی است که می تواند با ترکاندن دیافراگمی که یک گازپرفشار را از گاز کم فشار جدانمودها ست یکموج شوک متحرک ایجادنماید یکی از کاربردهای مهم لوله شوک مطالعه اینگونه امواج شوک متحرک است درسالهای گذشته برا یمحاسبه سرعت موج شوک و بررسی تغییرات فشار از روشهای نوری که متداولترین آنها شلرین بوده است جهت کالیبراسیون تونلهای باد و لوله شوک استفاده شده است این روش مستلزم بررسی شکل موج شوک و تخمین سرعت موج شوک از تصویر ضبط شده می باشد لیکن از دقت بالایی برخوردار نبوده و راه اندازی آن مستلزم زمان و هزینه زیادی می باشد. شوک درواقع یک موقعیت تهدیدکننده حیات در پزشکی محسوب شده و حالتی است که به علت افت فشار خون سرخرگی و کم شدن حجم خون و پیامد آن افت اکسیژن در بافتها و وقوع هیپوکسی اتفاق می‌افتد. معمولاً در شوک ما به جز کاهش فشار خون، کاهش هشیاری و افزایش تعداد ضربان قلب را داریم. در درمان شوک به غیر از درمان عامل ایجاد شوک، باید با افزایش فشار خون بوسیله تزریق مایعات وریدی (کریستالوئیدها) اقدام نمود. در هنگام شوک یک مکانیسم فیدبک (بازخورد) مثبت اتفاق افتاده و این مکانیسم باعث بدتر شدن تصاعدی در وضع بیمار می‌گردد و اگر زود درمان نشود، عواقب آن حاد و بطور مداوم بدتر می‌شود. شوک وابسته به گردش خون نباید با شوک عصبی (واکنش حاد استرسی) اشتباه گرفته شود. علل شوک از نظر اتیولوژی (علت‌شناسی) شامل انواع زیر است. 1. شوک هیپوولمیک: کاهش ناگهانی حجم خون مؤثر، به دلیلهایی مانند خونریزی شدید و بدنبال آن افت شدید فشار خون عامل این نوع شوک می‌باشد. 2. شوک کاردیوژنیک: ناتوانی قلب در پمپاژ خون بعلت نارسایی شدید قلبی یا وقوع یک سکته قلبی را شامل می‌گردد. 3. شوک وازوژنیک یا توزیعی: ناشی از توزیع نادرست خون و عدم کفایت تون عروقی می‌باشد. اتساع و تنگی شدید رگ‌ها باعث کاهش فشارخون و کاهش برگشت وریدی می‌شود. این نوع شوک می‌تواند به دلایل زیر ایجاد شود: شوک سپتیک: که با نام شوک اندوتوکسیک و شوک عفونی هم شناخته می‌شود، با ورود باکتری به بدن به ویژه باسیل گرم منفی و پس از ایجادهیپوپرفیوژن است که سپتیسمی اتفاق می‌افتد. شوک آنافیلاکتیک: واکنش شدید آنافیلاکسی و در پاسخ به یک عامل آلرژیک وارد شده به بدن تعریف می‌گردد. شوک نورولوژیک: به دلیل اختلال در سیستم عصبی سمپاتیک مثلاً آسیب به طناب نخاعی، تون وازوموتور در رگ‌ها تغییر کرده و بدنبال آن افت فشار و شوک ایجاد می‌گردد.
در این صفحه تعداد 304 مقاله تخصصی درباره لوله شوک که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI لوله شوک (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: لوله شوک; Droplet breakup; Critical We number; VOF simulations; CAJ; Continuous Air Jet; R-T; Rayleigh-Taylor; ST; Shock tube; TFR; Total Force Ratio; VOF; Volume of Fluid;