آشنایی با موضوع

فرسایش باد یک نیروی ژئومورفولوژیکی عمده است، به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک. فرسایش باد یک منبع عمده تخریب زمین، تبخیر، بیابان زایی، گرد و غبار مضر هوا و آسیب های محصول است، به ویژه پس از افزایش شدید میزان بهره برداری از طبیعت از طریق فعالیت های انسانی مانند جنگل زدایی، شهر سازی و کشاورزی تاثیرگذاری بیشتری دارد. فرسایش باد از دو نوع اولیه است: تخلیه، جایی که باد برداشت و ذرات شل را از بین می برد؛ و سایش، جایی که سطوح به دلیل ذراتی که توسط باد حمل می شوند، فرسوده می شوند. تخریب به سه دسته تقسیم می شود: 1- خزش سطح، جایی که ذرات سنگین تر و سنگین تر از زمین می شوند؛ 2- جهشی، که در آن ذرات به ارتفاع کوتاه در هوا افزایش می یابد، و در سراسر سطح زمین گزاف گویی و پراکنده می شوند؛ و 3- تعلیق، جایی که ذرات بسیار کوچک و نور به هوا توسط باد برداشته می شوند و اغلب برای فاصله های طولانی حمل می شوند. فرسایش باد در مناطق خشک و در طول خشکسالی بسیار شدید است. به عنوان مثال، در دشت های بزرگ تخمین زده می شود که خاک در اثر فرسایش باد می تواند در سال های خشکسالی 6100 برابر بیشتر از سال های مرطوب باشد. سازوکار فرسایش بادی به سه مرحله کاملاً مجزا به شرح زیر تقسیم بندی می‏شود: 1-شروع حرکت ذرات، شروع حرکت ذرات در نتیجه تلاطم و سرعت باد ایجاد می‏گردد. در این مرحله متناسب با اندازه ذرات تشکیل دهنده خاک و مقاومت بستر خاک سرعت آستانه فرسایش از اهمیت زیادی برخوردار است. بنا به تعریف سرعت آستانه فرسایش عبارتست از حداقل سرعتی که قادر است ذرات خاک با یک اندازه معین را به حرکت درآورد. حرکت ذرات خاک نیز به نوبه خود به سه حالت غلطیدن، جهشی و تعلیق صورت میگیرد. بهمین دلیل سرعت دیگری بنام سرعت آستانه برخورد که در فرسایش بادی از اهمیت بیشتری برخوردار است تعریف شده است. سرعت آستانه برخورد عبارت است از حداقل سرعت لازم برای آغاز حرکت ذرات در حالت جهشی است که تحت تأثیر جریان متلاطم باد صورت میگیرد. سرعت بادی که در ارتفاع 3/0 متری در حدود 5 متر و یا کمتر باشد معمولاً بعنوان سرعتی که قادر به فرسایش خاکهای معدنی نیست در نظر گرفته شده است. 2- حمل ذرات: حمل ذرات توسط باد به عواملی مانند اندازه ذرت خاک، سرعت باد و عرض با مسافتی که در معرض باد قرار دارد بستگی دارد. 3- ترسیب ذرات: ترسیب ذرات نیز وقتی صورت می‏گیرد که نیروی ثقل بیشتر از نیروئی باشد که ذرات را در هوا نگهداری می‏نماید. این فرآیند هنگامی رخ می‏دهد که سرعت باد تحت تأثیر پوشش گیاهی و سایر موانع فیزیکی مانند جویها، حصارکشی و سایر ناهمواری‌های موجود در روی سطح خاک کاهش پیدا نماید. فرسایش بادی شامل سه مرحله متمایز است. تخریب سطح خاک بوسیله نیروی باد، حمل ذرات فرسایش یافته بوسله باد به نقاط دورتر و انباشت یا ترسیب ذرات در نقاطی که سرعت باد کاهش می‌یابد.
در این صفحه تعداد 295 مقاله تخصصی درباره فرسایش باد که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده فرسایش باد
مقالات ISI فرسایش باد (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: فرسایش باد; WAE; water erosion; WIE; wind erosion; ACI; soil acidification; COM; soil compaction; LOM; loss of organic matter; HMI; heavy metal intoxication; TD; total soil degradation; TEMP; annual average temperature; SLOPE; slope steepness; ALT; altitude; ELEDIF;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: فرسایش باد; HRSW; hard red spring wheat; HWSW; hard white spring wheat; NTF; no-till summer fallow; PNW; Pacific Northwest of the United States; SW; generic term for spring wheat; SWSW; soft white spring wheat; WW; soft white winter wheat; UTF; undercutter conservati