آشنایی با موضوع

گوارگام Guar Gum با نام تجاری E412 یک افزودنی خوراکی است که مصارف بسیار زیادی در صنعت مواد غذایی، دارویی و آرایشی دارد. گوارگام یک فیبر غذایی گرفته شده از نوعی لوبیای خوشه‌ای( گیاه گوار ) در هند است. بر خلاف سایر تغلیظ کننده ها مثل نشاسته اصلاح شده، می توان از گوارگام در مواد غذایی دارای برچسب کاملا طبیعی استفاده کرد. کاشت گیاه گوار برای اولین بار در کشور هندوستان انجام شد. مقاومت بالایی گیاه گوار در برابر شرایط سخت نظیر کم آبی، تابش شدید نور آفتاب، زمین های سنگی، زمینه ساز انتقال کاشت این گیاه در آمریکا در سال ۱۹۰۳ شد به این ترتیب در سال ۱۹۵۰ حجم وسیعی از زمین‌های ایالت های ایالت تگزاس و اوکلاهاما جهت بهره برداری از این محصول بوده است. امروزه تولید گسترده این محصول در کشورهای هند، پاکستان و آمریکا صورت می پذیرد. به طوری که ۸۰ % گوارگام مصرفی جهان امروزه در هند تولید می گردد که در این میان ایالت راجستان هند و شهر جاد پور بیشترین سهم تولید را دارند. کاشت این گیاه از اواخر ماه جولای آغاز شده و قبل از اولین بارش در ماه نوامبر برداشت می‌شود. کاربرد گوارگام: گوار گام بسته به شرایط دمایی مختلف، مدت زمان خیس خوردن، PH های متفاوت، سرعت پخش سازی پودر در حلال، غلظت کاربردی و مش ذرات گوار میزان رطوبت پذیری ماده فوق در حلالهای گوناگون غلظتهای متفاوتی را ایجاد می کند. سهولت استفاده از گوارگام در صنایع، به علت پخش وهیدراته شدن سریع آن در آبهای سرد و گرم، همچنین استفاده از ماده فوق جهت رسیدن به غلظت های مناسب، بدون حرارت ایجاد لایه فیلم مانند و مقاومت بالا در برابر روغن و چربیها و حلال ها و گاه افزایش قدرت جذب آب در محصولات و غیره سبب گردیده است تا از این ماده در طیف وسیعی از امولسیفایرها نرم کننده ها و استبلایزرها استفاده گردد. درذیل به چند نمونه از کاربرد گوارگام در صنایع گوناگون اشاره شده است. ۱- صنایع غذایی: ‌ کاربرد این ماده در این صنایع به عنوان عامل ژل کننده – ویسکوز دهنده وافزاینده غلظت –عامل کلودینگ وچسباننده وپایدار کننده وگاه جهت حفظ رطوبت موجود در فیبرهای محصول می باشد. ۲- صنایع دارویی: کاربرد این ماده به عنوان عامل سوسپانسیون کننده محلولها،عامل چسباننده و متلاشی کننده قرصها و محصولات جامد می باشد. ۳- همچنین از این ماده در صنایع کاغذ سازی،نساجی،رنگ سازی و ساخت مواد منفجره و حشره کشها و صنعت نفت و پتروشیمی استفاده میشود.

در این صفحه تعداد134 مقاله تخصصی دربارهگوارگام که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISIگوارگام (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: گوارگام; Oil absorption; Potato chips; Oil distribution; Frying; Guar gum; GlycerolWater (PubChem CID: 962); Starch (PubChem CID: 439341); Glycerol (PubChem CID: 753); Sudan red (PubChem CID: 5910713); Nile Red (PubChem CID: 65182); Petroleum (PubChem CID: 6437559
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: گوارگام; BA; bile acid(s); BC; beta-carotene; BS; bile salt(s); CE; cellulose; DF; dietary fibre; D4,; 3, volume weighted/mass moment mean; D3,; 2, surface weighted mean; FA; fatty acid(s); FFA; free fatty acid(s); FF; functional food(s); GG; guar gum; GIT; gastro