آشنایی با موضوع

خرداقلیم (انگلیسی: Microclimate) اقلیم ناحیه‌ای کوچک از سطح زمین تا ارتفاعی که مشخصه‌های اقلیمی آن از سطح تأثیر نپذیرد و مقیاس آن کوچک‌تر از صد متر باشد. هر گاه قرار باشد یک ساختمان به محیط اطرافش وابسته باشد و از آن تاثیر بپذیرد شناخت الگوی آب و هوایی مساله مهم است: اما خرد اقلیم آن ناحیه باید بدقت بررسی شود. عوامل خرد اقلیم: ۱-وقت: شب و روز ۲-پوشش گیاهی و نوع خاک ۳-محیط های انسان ساخت ۴-توپو گرافی ۵-همجواری با توده های آب(دریا) وقت: شب و روز دوحالت کاملا متفاوت ایجاد می کند. به نحوی که گاهی حتا جهت باد غالب در شب وروز بر عکس می شود. این مورد در نواحی کوهستانی مشهود است: زیرا در این نواحی هوا در طول روز به سمت بالای کوهستان حرکت می کند ولی در شب بر عکس. توده های بزرگ آب نیز به رسیدن روز به شب ممکن است جهت وزش باد را برعکس کند. پوشش گیاهی و نوع خاک پوشش گیاهی با تغییر جهت جهت وزش باد یا کاهش سرعت آن شرایط محصوری ایجاد می کند. ظرفیت حرارتی -رنگ و در صد رطوبت خاک نیز بر میزان جذب حرارت و در نتیجه دمای زمین تاثیر می گذارد. این فرایند می تواند تاثیر عمده و بسیار بر خرد اقلیم داشته باشد زیرا دمای زمین سیستم فشاری را تحت تاثیر قرار می دهد. محیط های انسان ساخت محیط مصنوع ممکن است تغییر قابل توجهی در خرد اقلیم ایجاد کند. به طور کلی در نواحی دارای ساخت و ساز (محیط های مصنوع)سرعت باد ۲۵ درصد کمتر است و این در حالی است که در اثر و جود باد راههای شهری (ساختمانها و خیابانها یی که جریان باد را شاخه شاخه می کنند)احتمال به وجود آمدن سرعت های بسیار بالا و موضعی وجود دارد. توپو گرافی سرعت باد معمولا با افزایش ار تفاع افزایش می یابد. . هرچه شیب زمین بیشتر باشد دمای هوا در شب سریعتر پایین می آید و این مسئله باعث تغییر جهت باد می شود. توپوگرافی تاثیر عمده ای بر خرد اقلیم دارد: تا جایی که ممکن است باعث انحراف باد یا توفان شود. به دلیل اینکه آفتاب بیشتری به زمین شیبدار رو به جنوب می تابد واز بادهای سر د شمالی محفوظ هستند -نسبت به زمین های شیب دار رو به شمال مساعد ترند. همجواری با توده های آب(دریا) همجواری یک ناحیه با توده ای از آب باعث جریان هوایی در آن ناحیه می شود. آب ظرفیت حرارتی بالایی دارد. به همین دلیل یک توده ی بزرگ آن قادر به جذب سریع حرارت نیست. اما حرارت جذب شده را در مقایسه در با یک توده خاک مشابه -بیشتر در خود نگه می دارد. به همین دلیل تغییرات دمایی در آب ملایمتر است و این مسئله باعث ایجاد یک سیستم فشاری متفاوت با آنچه روی خشکی ایجاد شده است می شود. این اختلاف فشار باعث وزش نسیم هایی می شود که در طول شبانه روز جهت آنها به طور متناوب از خشکی به سمت دریا واز دریا به سمت خشکی است.
در این صفحه تعداد 402 مقاله تخصصی درباره خرداقلیم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI خرداقلیم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: خرداقلیم ; Energy efficiency; Indoor whole comfort; Occupancy behavior; Adaptive model; Microclimate; Continuous monitoring; Thermal comfort;