آشنایی با موضوع

ادیاکاران نام یکی از دوره‌های زمین‌شناسی است. زمین‌شناسان برای اولین بار پس از 120 سال یک دوره جدید به تقویم تاریخ زمین افزوده‌اند. «دوره ادیاکاران» آخرین دوره از دوران نئوپروتروزوئیک، در قبل از کامبرین است، یعنی زمانی که اشکال زندگی چندسلولی روی زمین به وجود آمدند. طول مدت آن از 542 تا 635 میلیون سال پیش است(زمانی معادل 50 میلیون سال). این دوره با عنوان وندیان Vendian نیز شناخته می شود. جانوران آن زمان، نرم تن محسوب می شدند. بدن آنها فاقد استخوان، صدف، دندان و دیگر بخش های سخت بود. به همین دلیل، سنگواره های خوبی از آنها بر جای نمانده و بقایای جانوری از این دوران، بسیار نادر است. اولین حیوانات نقب زن جهان در این دوره به تکامل رسیده اند، هر چند، نمی دانیم آنها به چه شکل بوده اند. تنها فسیل هایی که به دست آمده، از نقب ها بوده است و نه موجوداتی که آنها را ساخته اند. این دوره، نام خود را از تپه های ادیاکاران در استرالیا گرفته است، جایی که فسیل های معروف این دوره در آن جا یافت شد. فسیل‌های ادیاکاران در نقاط دیگر دنیا نیز پیدا شده‌اند، مثل روسیه، اسکاندیناوی، انگلستان، ایرلند، جزیره نیوفاوندلند، ایالات متحده و مکزیک. بعضی از این فسیل‌ها شباهت‌هایی را با بی‌مهره‌هایی مشابه مرجان‌ها، خارپوستان، کرم‌ها یا مفصل‌داران نشان می‌دهند. بقیه‌شان هیچ گونه شباهتی با بی‌مهره‌ها ندارند و وابستگی و شباهت‌شان با دیگر موجودات نامعلوم است. فسیل‌های ناشناخته ممکن است، بیانگر موجوداتی باشند که تکامل‌ یافته‌اند. تا پیش از این کشف‌ها، تصور می‌شد که این فسیل‌ها مربوط به پرکامبرین هستند و یا فسیل‌های دروغین هستند. ولی حالا ما می‌دانیم که این موجودات از 545 میلیون سال پیش وجود داشته‌اند. و اجرای نرم آنها در اثر دفن سریع در ماسه ‌ها حفظ شده‌اند. و آنها را در 6 شاخه رده‌ بندی کرده‌اند. مجموعه‌های جانوری ادیاکاران(Ediacaran biotas) گاهی اوقات با مجموعه‌های جانوری وندین(Vendian biotas) جابه‌جا شده‌اند ولی این اشتباه به ندرت در موارد اخیر به چشم می‌خورد. وندین، نام پیشنهادی‌ زمین‌شناسان روس بوده که در سال 1952 مطرح شده و انتخاب نشده است.
در این صفحه تعداد 208 مقاله تخصصی درباره ادیاکاران که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ادیاکاران (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ادیاکاران; Ediacaran; Shuram-Wonoka carbon isotope excursion; Oceanic meridional circulation; Atmospheric circulation; Proterozoic paleoclimate; Obliquity of the ecliptic;
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ادیاکاران; KSU; Department of General and Historical Geology, Taras Shevchenko National University of Kyiv, Ukraine; Late Precambrian; Ediacaran; Bilaterians; Evolution; Anatomy;