آشنایی با موضوع

مایکروویو یا میکروویو، از ترکیب دو واژه مایکرو یا میکرو(MICRO)، به معنی کوچک و ویو (WAVE)،به معنی موج تشکیل شده است و به معنای امواج با طول موج کوتاه و تعداد نوسانات (فرکانس) بسیار بالا می باشد. مایکروویو نوعی از امواج الکترومغناطیسی است، در واقع امواجی رادیویی با فرکانس بسیار بالا هستند. هر چه فرکانس تشعشع بالاتر رود، طول موج آن کمتر می‌شود و به همین علت به آن مایکروویو یعنی امواج کوتاه می‌گویند. اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش و X هم از امواج الکترومغناطیسی هستند اما طول موج آنها حتی از امواج مایکروویو هم کوتاه‌تر است فرکانس چنین امواجی، بین300 مگاهرتز تا چند گیگاهرتز در ثانیه می تواند باشد. برد چنین امواجی کوتاه بوده و در حد چند متر است، ولی میزان نفوذ آن ها نسبتاً بالا است. هر چه فرکانس بیشتر باشد، شدت نفوذ بیشتر ولی برد امواج، کوتاه تر می شود. این امواج ممکن است در برخورد با یک ماده، منعکس، منتشر یا جذب شود. مواد فلزی این امواج را کاملاً منعکس می‌کنند. اغلب مواد غیرفلزی مثل شیشه و پلاستیک امواج را از خود عبور می‌دهند و موادی که جاری آب هستند مانند غذاها و حتی انسان، انرژی این امواج را جذب می‌کنند. اگر سرعت جذب انرژی یک ماده بیش از سرعت از دست دادن آن باشد، دمای آن ماده بالا می‌رود. امواج دارای طول موج کوتاه، هنگام برخورد به ماده، چنان موجب ارتعاش و تغییر قطب های منفی و مثبت موجود در آن می شوند که این جنبش بالای ملکول ها موجب به هم خوردن شدید آن ها و ایجاد اصطکاک در ملکول ها و در نهایت سبب گرم شدن آن ماده می شود. مایکروویو در جامعه امروز ما کاربردهای فراوانی دارد. گستره وسیع این کاربردها، امور مخابرات رادار،‌ تحقیقات فیزیکی، داروسازی، اندازه گیریهای صنعتی، حرارت دادن و خشک کردن محصولات غذایی و کشاورزی و حتی پختن غذا را در بر می گیرد. یک از مزایای مهم امواج مایکروویو در مخابرات، پهنای باند وسیع آن است. بنابر نظریه مخابرات مقدار اطلاعاتی که می توان انتقال داد مستقیما با پهنای باند موجود متناسب است. از طرفی برای برقراری یک ارتباط خوب بین دو نقطه سیگنال باید دقیقا متمرکز و سپس به سوی آنتن گیرنده هدف گیری می شود. لذا با توجه به اینکه فرکانسهای مایکروویو این قابلیت را دارند، برای ارتباط نقطه به نقطه بی سیم ایده آلند. طیف مایکروویو باند وسیعی از فرکانسها را در برمی گیرد که از آن در انتقال اطلاعاتی بخوبی استفاده می شود. بنابر نظریه مخابرات مقدار اطلاعاتی که می توان انتقال داد مستقیما با پهنای باند موجود متناسب است. بنابراین طیف مایکروویو نسبت به باندهای رادیویی و تلویزیونی کانالهای مخابراتی بیشتر را می تواند در خود جای دهد با نیاز فزاینده به انتقال اطلاعات مخابرات مایکروویو نیز در جامعه ما هرروز رواج بیشتری می یابد. کاربرد عمده دیگر مایکروویو در سیستمهای رادار است. این سیستمها در ردیابی هواپیماها هدایت موشکهای ماورای صوت، مشاهده و ردگیری توده های هوا و کنترل ترافیک پرواز در فرودگاهها استفاده می شود. رادار همچنین در آژیرهای دزدگیر، درب بازکن گاراژ، و آشکارسازهای سرعت که مورد استفاده پلیس است بکار می رود.
در این صفحه تعداد 3219 مقاله تخصصی درباره مایکروویو یا میکروویو که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده مایکروویو یا میکروویو
مقالات ISI مایکروویو یا میکروویو (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مایکروویو یا میکروویو; freeze-drying/lyophilization; lyophilization; drying; proteins; stability; excipients; solid state; monoclonal antibody; glass; CFD; conventional freeze-drying; HPW; highly purified water; HP-β-CD; 2-Hydroxypropyl-β-cyclodextrin; mAb; monoclonal antibod
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مایکروویو یا میکروویو; Gallic acid (PubChem CID: 370); Sodium carbonate (PubChem CID: 10340); Trolox (PubChem CID: 40634); DPPH radical (PubChem CID: 2735032); ABTS Radical (PubChem CID: 16240279); Potassium Persulfate (PubChem CID: 24412); Sodium hydroxide (PubChem CID: 14798)
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مایکروویو یا میکروویو; Microwave; Reactive crystallization; Energy input; Crystallization kinetics; Population balance; Mass transfer;