آشنایی با موضوع

اثر اندازه(به انگلیسی: Size effect) دو موضوع کلیدی بر خواص مغناطیسی نانوذرات تاثیرگذار هستند: اثرات اندازه (finite-size effects) و اثرات سطح (surface effects) که منجر به ایجاد ویژگی‌های مختلفی در نانوذرات می‌شوند. اثرات اندازه نتیجه‌ پدیده‌هایی همچون محدودیت کوانتومی (quantum confinement، اساساً به تغییرات در ساختار اتمی و در نتیجه تاثیر مستقیم اندازه بسیار کوچک ذرات بر روی انرژی پیوند مربوط می باشد) است، در حالی که اثرات سطح به شکستن تقارن ساختار بلوری در مرز هر ذره مربوط می باشد. اثر اندازه در بحث اثر اندازه دو محدده باید مورد بررسی قرار گیرند: محدوده تک دامنه و محدوده سوپر پارامغناطیس. همانطور که گفته شد، در ذرات مغناطیسی بزرگ، ساختار چند-دامنه ای وجود دارد که مناطق مغناطیسی توسط دیواره‌های دامنه از یکدیگر مجزا شده اند. ایجاد دیواره‌های دامنه فرآیندی است که بر اثر توازن بین انرژی مگنتواستاتیک (magnetostatic energy)،که متناسب با حجم ذرات افزایش می یابد، و انرژی دیواره دامنه (domain-wall energy)،که متناسب با سطح مشترک بین ناحیه ها است، به وجود می آید. اگر اندازه ذرات کاهش یابد، یک حجم بحرانی به وجود می‌آید که انرژی بیشتری جهت ایجاد دیوار دامنه برای توازن با انرژی مگنتواستاتیک در حالت تک دامنه نیاز خواهد داشت. یک ذره تک دامنه با هم تراز شدن اسپین های آن در یک جهت به صورت یکنواخت مغناطیسی می‌گردد، تا زمانی که در دیواره های دامنه حرکتی وجود ندارد خاصیت مغناطیسی با چرخش اسپین ها معکوس می شود. این دلیلی برای وادارندگی بسیار بالای مشاهده در نانوذرات کوچک می باشد.
در این صفحه تعداد 1486 مقاله تخصصی درباره اثر اندازه که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ترجمه شده اثر اندازه
مقالات ISI اثر اندازه (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: اثر اندازه; Buckling and post-buckling analysis; Size effect; The modified couple stress theory; Euler-Bernoulli beam model; Functionally graded materials;