آشنایی با موضوع

دریای سرخ Red Sea بخشی از اقیانوس هند است که میان 2قاره آفریقا و آسیا واقع شده و از جنوب از طریق باب المندب و خلیج عدن به اقیانوس مرتبط است. شمال دریای سرخ، صحرای سینای مصر و خلیج عقبه واقع است و از همین مسیر به کانال سوئز مرتبط می‌شود. سطح این دریا وسعتی معادل 438هزار کیلومترمربع دارد و از این نظر پانزدهمین دریای جهان است. این دریا منابع انرژی ندارد و اهمیت آن به‌خاطر موقعیت جغرافیایی و همسایگان آن است. اهمیت استراتژیک دریای سرخ به این است که بخشی از آبراه‌های میان اروپا، خلیج‌فارس و شرق آسیاست و به همین دلیل ترافیک دریایی زیادی دارد. دریای سرخ همچنین از نظر گردشگری هم نقطه قابل‌توجهی است. کشورهای عربستان، یمن، مصر، سودان، اریتره و جیبوتی در دریای سرخ ساحل دارند. پیشتر به این دریا، دریای قلزم گفته می‌شد. آن را خلیج عربی و دریای حجاز نیز می‌نامیدند. بیشتر دریاها به دلیل بازتابش رنگ آسمان به رنگ آبی هستند و به همین دلیل وقتی دریا طوفانی است برنگ خاکستری دیده می‌شوند. اما دو دریا در حالت عادی برنگ آبی نیستند یکی دریای سیاه که تقریباً سیاه دیده می‌شود و یکی هم دریای سرخ است. دریای سرخ گاهی پر از دسته‌ های جلبک‌ های سیانو باکتری است که اسم این جلبک ها تریمودسمیوم اریتراتوم است. این جلبک ها وقتی می میرند بر روی رنگ آب دریا تاثیر می گذارند و آب دریا را بطور معمول رنگ های سبز و آبی است به قهوه‌ای و قرمز تغییر می دهند. این رنگ جدید البته خیلی به رنگ سرخ سیر نیست و رنگ آن در مناطق گوناگون این دریای بزرگ فرق دارد. با توجه به اینکه رنگ هر شیئی بر اثر بازتابش نور مشخص می‌شود، بنابراین ترکیبات موجود در آب می‌توانند طیف‌های خاصی از نور را باز تابانند. از اینرو چون آب خالص بی‌رنگ است، رنگ آن تابع مواد معلق در آن است.
در این صفحه تعداد 276 مقاله تخصصی درباره دریای سرخ که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI دریای سرخ (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: دریای سرخ; AO; Atlantic Ocean; ARD; absolute average relative deviation; BaS; Baltic Sea; BlS; Black Sea; cit; l-citrulline; DMG; N,N-dimethylglycine; DMSO; dimethyl sulfoxide; DSC; differential scanning calorimetry; E; ectoine; EOS; equation of state; (e)PC-SAFT; (