آشنایی با موضوع

مرتع (Grassland) زمینی است که هیچ زارعی تا کنون در آن شخمی نزده و بزری نکاشته است و بطور خود به خود در فصل رویش یک سری گیاهان خودرو در آن می روید که گیاهان مرتعی هم گفته می شوند. مرتع به دشت های پر از گل و گیاه، تپه ها و کوه های سر سبز و علفزارها و بوته زارهای وسیع گفته می شود که حداقل در یک فصل سال (یا چند روز از سال) مورد چرای دام قرار گیرد. این دشت ها بدون اینکه کسی در آن زحمتی کشیده باشد، سر سبز و خرم است و دامداران دام هاو گوسفندان خود را برای چرا به آنجا می برند. مراتع از نظر مقدار گیاهی که آن را پوشانده است به سه دسته تقسیم می شوند: الف ـ مراتع خوب: همه ی سطح این مراتع را گیاه فرا گرفته و جای خالی و بدون گیاه در آنها بسیار کم دیده می شود. ب ـ مراتع متوسط: تقریباً نصف سطح این مراتع دارای گیاه و نصف دیگر آن بدون گیاه است. ج ـ مراتع فقیر: این مراتع پوشش گیاهی کمی داشته و در جاهای خشک و بی آب و علف قرار دارند. مراتع دارای فواید بسیاری می باشند که بعضی از آنها از این قرارند: 1- تولید علوفه: همانگونه که گفتیم مراتع زمین هایی هستند که به صورت خودرو دارای علوفه می باشند این علوفه به هر میزان که باشد مورد استفاده ی یک یا چند نوع دام مثل گوسفند، بز، اسب، شتر و. . . قرار می گیرد. دام هایی که در کشور ما وجود دارند بیشتر اوقات از علوفه ی مراتع استفاده می کنند و شاید در مدت کوتاهی از سال به صورت دستی به آنها غذا داده شود 2- تولید اکسیژن: برای نفس کشیدن مراتع به همراه جنگل ها و به طور کلی تمامی بوته های سبز اکسیژن تولید می کنند که برای نفس کشیدن و زنده ماندن ما انسانها بسیار ضروری است. البته لازم به ذکر است که علاوه بر ایجاد هوای پاک و سالم برای تنفس گیاهان سبز موادی که در هوا وجود دارند و برای سلامتی انسانها ضرر دارند را نیز جذب کرده و از بین می برند. 3- کمک به ذخیره شدن آب در زیر زمین: در زمان هایی که بارندگی وجود دارد، آب از ارتفاعات به طرف پایین حرکت کرده و کمتر در زمین نفوذ می کند. اما اگر این حرکت آب در سطح مراتع یا جنگل ها اتفاق بیفتد گیاهان مثل سدهای کوچک جلوی سرعت آب را می گیرند و فرصتی پیدا کرده و در زمین فرو می رود. این آبی که در زمین نفوذ می کند باعث می شود قنات ها، چشمه ها و چاهها پر از آب شوند. 4- حفظ حاصلخیزی خاک و جلوگیری از فرسایش آن به وسیله ی آب و باد: گیاهان مراتع با گذشت زمان سنگ ها را به کمک ریشه های خود خرد می کنند و خاک تولیدمی کنند و از طرف دیگر برگ های این گیاهان که می ریزد یا گیاهانی که به هر دلیل می میرند و بر زمین می افتند کم کم تجزیه شده و خاک بسیار حاصلخیزی تولید می کنند که این حالت باعث قویتر شدن گیاهان دیگر می شود. از طرف دیگر ریشه ی گیاهان مراتع خاک ها را به هم می چسباند و ساقه ها و قسمت هوایی گیاهان هم در مقابل باد و سیل مقاومت می کند و مانع می شود این خاک ها به جاهای دیگر برده شود و خاک را حفظ می کنند. در زمین ها و مناطقی که خاک آنها پوشش گیاهی مناسبی ندارند باد به شدت در سطح زمین وارد و باعث فرسایش خاک می شود و همچنین زمانی که باران می بارد آب به سرعت در سطح زمین جاری می شود و خاک را می شوید و با خود می برد اما در مناطقی که بوته ها و گیاهان مناسب وجود دارند آب و باد نمی توانند خاک را جا به جا کنند.
در این صفحه تعداد 847 مقاله تخصصی درباره مرتع که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI مرتع (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مرتع; Soil respiration; Autotrophic component; Heterotrophic component; Mycorrhiza; GPP; Grassland; ASRS; automated soil respiration system; BD; bulk density; EC; eddy covariance; Exc; control (no exclusion) treatment; Exr; root-exclusion treatment; Exrm; root-
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: مرتع; Greenhouse gases; Carbon budget; Grassland; Winter forage; Carbon dioxide flux; Methane flux; Nitrous oxide flux; Intensive farming; Emission factors;