آشنایی با موضوع

به فرایند تشکیل و حرکت ماگما و تبدیل آن به سنگ آذرین، فعالیت ماگمایی یا ماگماتیسم Magmatism گفته می شود. ماگماتیسم شامل مراحل ذوب، جابجایی و انتقال، انجماد و حتی هضم است. این واژه، از کلمه ماگما مشتق شده و شامل کلیه سنگ هایی است که ترکیب سیلیکاته دارند و از حالت مایع به انجماد رسیده‌اند. ماگماتیسم یکی از فرایندهای مسئول در شکل‌گیری کوه است. منشأ ماگماتیسم بستگی به وضعیت زمین ساخت دارد. مثلاً ماگماتیسم آندزیت همراه با تشکیل جزیره کمانی در مرز همگرای صفحه‌های زمین‌ساختی است یا ماگماتیسم بازالت در پشته میانی اقیانوس طی دوره گسترش بستر اقیانوس در مرزهای واگرا روی می دهد. ماگما بر روی زمین بر اثر ذوب بخشی از سنگ های سیلیکاتی در گوشته، پوسته قاره‌ای یا پوسته اقیانوسی تشکیل می شود. ماگماتیسم دوگانه یا با یمودال (اسید – بازیک) همراه با اختصاصات پترولوژیکی و ژئوشیمیایی سنگ های این مناطق موید شکل گیری آنها در یک محیط ریفت درون قاره ای است که با ریفتهای فعال امروزی نظیر شاخه شرقی ریفت شرق آفریقا و یا ریفتهای قدیمی تر مثلاً ریفت ریوگراند قابل مقایسه اند. علل ماگماتیسم: 1- ازدیاد درجه حرارت، به هر دلیل و به طور موضعی 2- ازدیاد فشار بخار آب 3- ترکیب مناسب برای ایجاد ذوب. حال اگر پوسته بی‌اب یا گوشته فوقانی موردنظر باشد شرایط اصلی ذوب عبارت‌اند از: 1- ازدیاد درجه حرارت، به هر دلیل، به طور موضعی. 2- کاهش فشار بر اثر جابجایی‌ها و شکستگی‌های عمیق.
در این صفحه تعداد 246 مقاله تخصصی درباره ماگماتیسم که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI ماگماتیسم (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: ماگماتیسم; Orogenic gold deposit; Eburnean orogeny; Metamorphism; Magmatism; Birimian volcano-sedimentary belt; U-Pb and Re-Os geochronology;