آشنایی با موضوع

موردنیت Mordenite با فرمول شیمیایی (CaK2Na2) (AlSi5O12)2. 7H2O از مجموعه کانی هاست و از نام محل کشف آن Morden در کانادا اخذ شده است. ساختار مولکولی موردنیت، یک چارچوب حاوی زنجیره ای از حلقه های پنج عضوی از سیلیکات ها و تتراهدرا آلومینات های (چهار اتم اکسیژن به طور منظم در نقاط یک هرم مثلثی در اطراف یک اتم سیلیکون یا آلومینیوم مرکزی قرار گرفته اند) متصل است. نسبت بالای سیلیکون به اتم آلومینیوم موجو در آن باعث می شود که در مقابل حمله ی اسیدهای تر، مقاوم تر از بسیاری از زئولیت های دیگر باشد. موردنیت از نظر شکل بلور: خوشه‌های جواهری با طویل شدگی عمودی، رنگ: سیاه - جواهری - مرواریدی، شفافیت: شفاف - نیمه کدر، جلا: شیشه ای، رخ: کامل - مطابق با سطح و در رده‌بندی سیلیکات است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن بعد از آتشفشانی است. همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن واکنش‌های شیمیایی و اشعه Xناترولیت- زئولیت‌های دروغین است، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگات رشته ای- شعاعی - سوزنی خشن کمیاب است و بیشتر در ایتالیا، ایسلند، کانادا و آمریکا یافت می‌شود. نکته ی دیگر آن که موردنیت‌هایی که در حضور قالب آلی سنتز شده و سپس اسیدی می‌شوند، تنوع مقرهای اسیدی بیشتری نسبت به موردنیت‌های اسیدی کلاسیک دارند.
در این صفحه تعداد 340 مقاله تخصصی درباره موردنیت که در نشریه های معتبر علمی و پایگاه ساینس دایرکت (Science Direct) منتشر شده، نمایش داده شده است. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید.
در صورتی که مقاله مورد نظر شما هنوز به فارسی ترجمه نشده باشد، مترجمان با تجربه ما آمادگی دارند آن را در اسرع وقت برای شما ترجمه نمایند.
مقالات ISI موردنیت (ترجمه نشده)
مقالات زیر هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.
در صورتی که به ترجمه آماده هر یک از مقالات زیر نیاز داشته باشید، می توانید سفارش دهید تا مترجمان با تجربه این مجموعه در اسرع وقت آن را برای شما ترجمه نمایند.
Elsevier - ScienceDirect - الزویر - ساینس دایرکت
Keywords: موردنیت; DME carbonylation; Mordenite; Copper; Zinc; Nanoparticles; Ion exchange; BAS; Brønsted acid site; DRIFTS; diffuse reflectance infrared Fourier transform spectroscopy; HF; Hartree-Fock; HK; Horvath-Kawazoe (pore-size distribution); IR; infrared (spectrosc